יצוא הקיבוצים עלה ב-10.3% במונחים דולריים - אך השקל שחק הגידול ל-2.5%

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

>> היקף היצוא של 255 מפעלי הקיבוצים במונחים דולריים הסתכם ב-2010 ב-3.13 מיליארד דולר, גידול של 10.3% - כך עולה מנתונים שפירסמה אתמול הנהלת איגוד התעשייה הקיבוצית. אלא שבמונחים שקליים היצוא גדל בשיעור של 2.5% בלבד, בשל הייסוף החד בשקל לעומת הדולר בשנה שעברה.

מהנתונים עולה כי בתוספת מכירות מפעלי וחברות הבת של הקיבוצים בחו"ל, מכירות שיש לראות בהן יצוא עקיף, מגיע היצוא הכולל ל-4.63 מיליארד דולר. המגמות בכלכלת הקיבוצים וצפי היצוא לשנה הנוכחית יידונו בכנס המנהלים השמיני של המגזר הקיבוצי, שיתקיים ב-31 בינואר בקריית נמל התעופה בן גוריון.

מנהל המחלקה ליצוא באיגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס שלו, אמר כי השחיקה השקלית של היצוא מדגישה את הבעיה הקשה שאתה מתמודדים היצואנים בישראל בעקבות ההתחזקות הממושכת והמתמשכת של השקל. מנכ"ל האיגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, מסר כי בשנה שעברה השקיעה התעשייה הקיבוצית מאמצים גדולים בחדירה לשווקים חדשים ולמדינות מתפתחות, והדבר בא לידי ביטוי בגידול של 26% ביצוא למדינות אסיה ומזרח אירופה, ושל 45% למדינות דרום אמריקה.

מהנתונים שמסר רבין עולה כי ענף הפלסטיקה ממשיך להוביל את היצוא התעשייתי של מפעלי הקיבוצים - למעלה מ-50% - ולאחריו המזון 12%, מתכות ומכונות 8% וטקסטיל ועור 6.5%.

כנס המנהלים השנתי של המגזר הקיבוצי והתעשייה הקיבוצית מתקיים במשותף על ידי חברת רואי החשבון והיועצים BDO זיו-האפט ואיגוד התעשייה הקיבוצית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ