"ערוץ אל-ג'זירה סייע ליצור את המאבק המשותף בעולם הערבי"

ערוץ החדשות הקטארי מוביל את סיקורן של ההפגנות במצרים ובמדינות האחרות - ומעצב את סיפור המחאה הערבית ? מגיש תוניסאי בערוץ: "עלינו ללכוד כל אירוע שמסמן את סוף הדיקטטורות בעולם הערבי"

רוברט, ורת, דייויד קירקפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוברט, ורת, דייויד קירקפטריק

ניו יורק טיימס

>> בין כל ההפגנות ששטפו את העולם הערבי בשבוע שעבר עובר כחוט השני ערוץ החדשות הקטארי אל-ג'זירה, שהכיסוי האגרסיבי שלו סייע להגביר את תחושת ההתקוממות בבירות הערביות.

בהיבטים רבים, זהו הרגע של אל-ג'זירה - לא רק בגלל התפקיד שמילא, אלא גם משום שהערוץ סייע לעצב את הנרטיב של המחאה הפופולרית נגד הממשלות הערביות הזוכות בגיבוי אמריקאי (ונגד ישראל) מאז נוסד לפני 15 שנה. בשבועות האחרונים קישרו בעולם הערבי בין אל-ג'זירה להפלת השלטון בתוניסיה, והאשימו את הערוץ בהגברת המתיחות הפוליטית בלבנון ואף בהסתה נגד שלטונו של מחמוד עבאס בגדה המערבית.

"הרעיון שיש מאבק משותף בעולם הערבי הוא משהו שאל-ג'זירה סייע ליצור", אמר מארק לינץ', מרצה לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בארה"ב. "הם לא יצרו את האירועים האלה, אבל כמעט בלתי אפשרי לדמיין את כל זה קורה בלי אל-ג'זירה".

בשבוע שעבר האשים עבאס, יו"ר הרשות הפלסטינית, את אל-ג'זירה בעיוות דעותיו, בהסתה לאלימות ובניסיון להרוס אותו פוליטית, בעקבות חשיפת מסמכי המו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית, שמהם עלה כי עבאס ושותפיו הסכימו לוויתורים מרחיקי לכת בסוגיות חלוקת ירושלים והפליטים הפלסטינים. הדיווחים עוררו גל של הפגנות נגד הרשות בעזה, ובתגובה תקפו תומכיו של עבאס את משרדי אל-ג'זירה ברמאללה.

בלבנון, תומכיו של ראש הממשלה המודח סעד אל-חרירי הציתו מכונית של אל-ג'זירה ואיימו על אנשי צוות של הערוץ בעיר הנמל טריפולי, והאשימו את הערוץ בתמיכה בשיעים.

ביום חמישי, כאשר החלו הרוחות במצרים להתלהט, הסיקור באל-ג'זירה היה דל מהרגיל. בערוץ העדיפו לשדר תוכנית תרבות, אירוע ספורט ודיווחים נוספים בפרשת המסמכים הפלסטיניים שהודלפו. מצרים רבים חשו נבגדים, ופייסבוק וטוויטר נמלאו שמועות לגבי עסקה בין קטאר ובין מובארק - שביקר אצל אמיר קטאר, חמד בן ח'ליפה, בחודש שעבר בדוחא.

עם זאת, בתוך יום, החל אל-ג'זירה לדווח מרחובות מצרים בסגנון האופייני לו יותר. אל-ג'זירה פועל תחת מגבלות מועטות יותר בהשוואה לערוצי טלוויזיה ערביים אחרים, ולכן שומר על מקומו כערוץ הטלוויזיה הפופולרי ביותר באזור.

אנשי הערוץ מודעים להשפעתם. מאז הפלתו של נשיא תוניסיה, למשל, אנשי הערוץ התגאו בתפקיד שמילאו באירועים, ואינם חוששים מהסיכונים הטמונים בתדמיתם כמי שמזרזים תהליכים. "עלינו להיזהר - אסור לנו לחשוב שהתפקיד שלנו הוא שחרור העם הערבי מדיכוי", אמר מוחמד קריצ'ן, מגיש ממוצא תוניסאי באל-ג'זירה. "אני סבור שאנחנו צריכים לשים לב לכל תנועה עממית. עלינו לפקוח את עינינו כדי ללכוד כל אירוע שעשוי להיות תחילתו של סוף הדיקטטורה בעולם הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ