כלכלת מצרים: ההמונים לא נהנו מפירות הצמיחה - ויצאו לרחובות

מצרים רשמה צמיחה כלכלית שנתית של 5% גם בתקופת המשבר העולמי ? אך כמעט 40% מהמצרים עדיין סובלים מעוני, מחירי המזון עולים בקצב שנתי של 17% והדיור רחוק מהישג יד

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

<<אחת התלונות המרכזיות של המפגינים במצרים היא שפירות הצמיחה של הכלכלה הסוציאליסטית לשעבר נקטפו כמעט כולם על ידי האליטה בעלת הקשרים לשלטון, מה שהותיר את המצרים מן השורה מוקפים בסמלי עושר בלתי מושגים כמו בתי יוקרה ומוצרי אלקטרוניקה יקרים בעוד שהם מתקשים למצוא עבודה, לשלם את החשבונות ולמצוא דיור בר השגה.

היציבות של מרבית מקורות ההכנסה של הממשלה המצרית - כמו תיירות, תעלת סואץ והשקעות זרות - תלויה בגישת המשקיעים כלפי המדינה. במשך שנים ניסתה הממשלה המצרית לבסס מוניטין. הממשלה ניסתה לשלב בין המסורת הסוציאליסטית - שהותירה כירושה חוסר יעילות ועומס ביורוקרטי - ומעבר לשוק חופשי כבר בתחילת שנות ה-80.

לאחר משבר בנקאי בסוף שנות ה-90, הממשלה המצרית הובילה שינויים מרחיקי לכת שמטרתם היתה לשפר את הרגולציה במגזר הפיננסי ולהגדיל את פיתוחו של המגזר הפרטי. הממשלה הקימה סוכנות למתן אשראי, אישרה חוקי מתן משכנתאות והאיצה את הבנייה. קצב הצמיחה של הכלכלה הואץ מ-4.1% ב-2004 ל-7.2% ב-2008, לפני המשבר הכלכלי העולמי. אך גם בעת המשבר מצרים הצליחה להתמודד יפה. בזמן שהעולם כולו שקע למיתון, התמ"ג המצרי צמח ב-4.7% ב-2009 וב-5.15% ב-2010.

ואולם, מבקרי הכלכלה המצרית טוענים שהצמיחה והנתונים החיוביים מסתירים מציאות אחרת. כמעט 40% מהמצרים נחשבים עניים, לפי תקני הבנק העולמי, ומקבלים שכר של 2 דולרים ליום. מחיר המזון עלה באופן רציף בשלוש השנים האחרונות והפך מוצרים כמו בשר למותרות.

"מחירי המזון והאינפלציה הם עניין קריטי במצרים", אמרה אן ויימן, ראש חטיבת שווקים מתעוררים בנומורה. "אצלנו מצרים נחשבת אחת המדינות הפגיעות ביותר למחירי מזון גבוהים. אנו רואים זאת בתגובה הציבורית".

אנליסטים מעריכים כי האינפלציה במחירי המזון כיום מגיעה לקצב שנתי של 17%. מהומות אלימות שפרצו במצרים בינואר 1977 בשל עליית מחיר הלחם, הביאו למותם של כמה מפגינים.

שוק הנדל"ן הוא בעיה נוספת במצרים. בשעה שהעשירים בונים וילות בשכונות חדשות עם שמות כמו "בוורלי הילס" ו"אלגריה", שאר האוכלוסייה מתקשה למצוא אפילו דירות שני חדרים במחירים סבירים. חברות נדל"ן ציבוריות כגון TMG, שבראשה עומד טייקון וחבר פרלמנט לשעבר, נהנות מיתרונות בשל קשרים לממשלה, בעוד שלאנשי עסקים אחרים אין סיכוי.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ