"הזרים מוכרים - אך כרגע לא בהיסטריה"; פדיונות של כחצי מיליארד שקל בקרנות

חידוש המהומות בקהיר העמיק את הירידות בבורסה של תל אביב, שנסגרה בנפילה של כ-4% * גם התשואה על איגרות החוב עלתה והתשואה לאג"ח ל-10 שנים הגיעה ל-4.9%

נתן שבע
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע
ערן אזרן

>> בתום יום מסחר סוער במחזור ענק של 3.8 מיליארד שקל - פי שניים מהיקף המחזורים הממוצע היומי בשנה האחרונה כ-2 מיליארד שקל - סיימו אתמול כל מדדי המניות המובילה בבורסה בירידות חדות.

הסיבה לירידות החדות היא החשש ליציבות האזור בעקבות המהומות במצרים. לא מעט מהמשקיעים הבינו כי ההגדרה של סיכון גאו-פוליטי עלולה להתממש במזרח התיכון, ומי שלא ערוך לה ימצא עצמו בבעיה. מדד ת"א 100 איבד 3.9%; התשואה על אג"ח של ממשלת ישראל ל-10 שנים קפצה ל-4.92% - ירידה של 0.5% במחיר האג"ח; גם מדדי התל בונד, המשקפים את ערכן של איגרות החוב הקונצרניות, נסחרו בירידות חדות של עד 0.9%; מניית אמפל של יוסי מימן, הרוכשת גז מהמצרים ומעבירה אותו לישראל, צנחה ב-17%, בשל החשש כי סיום שלטון הנשיא חוסני מובראק יביא לסגירת ברז הגז.

אחד הגורמים למחזורי המסחר הגבוהים היו המשקיעים הזרים. "קיבלנו הרבה טלפונים במשך סוף השבוע וגם הבוקר על השלכות האירועים במצרים על ישראל", סיפר אחד הפעילים עם הזרים בבורסה, עם פתיחת המסחר אתמול. "לא שמעתי דאגה בקול שלהם, בסך הכל מדובר במשקיעים מוסדיים. ישנן מכירות, אבל לא היסטריות. אני מניח כי שליש מהמחזור בבורסה, כ-1.1 מיליארד שקל, מגיע מהכיוון של הזרים - זהו סכום גבוה יחסית במיוחד ביום ראשון, יום שבו הם לא עובדים", הוא אמר. "יכול להיות שיש פה שינוי משמעותי. את הסיכון ממצרים כולם תימחרו באפס ועכשיו זה השתנה", הוסיף.

בעקבות השינויים הדרמטיים בצמרת השלטון במצרים, מנהלים בענף קרנות הנאמנות אמדו אתמול את פדיונות המשקיעים הישראלים בכ-500 מיליון שקל. מדובר בכ-0.3% מהשוק, לא כולל קרנות כספיות. "לא מדובר בסכומים כה גבוהים. השוק חיכה למימוש ואולי מצרים היא הטריגר לכך. יכול להיות שהשינויים אתמול היו קצת מוגזמים. מאידך, נראה כי גם היום יהיה יום קשה", אמר מנהל בענף.

עם זאת, משקיעים זרים הפנו אתמול אל המנהלים הישראלים שאלות קשות לגבי ההשלכות של המהפכה שמתחוללת במצרים על ישראל ולגבי אופן סיומם . "עבור חלק מהזרים אנחנו משמשים גם פרשנים פוליטים, גם אם אנו מצטטים עבורם את מה שאנחנו שומעים בתקשורת הישראלית", אמר אחד מהם אתמול. על אף שיום ראשון הוא יום שקט בבורסה, אתמול נרשמה פעילות ניכרת שלהם במסחר.

"הזרים ממתינים על הקווים"

ואולם, לא כל המנהלים העובדים מול הזרים טענו כי ההתנהלות היתה יוצאת דופן. "היו שיחות רגילות של התעניינות. לא ראינו פקודות מיוחדות מצד המשקיעים הזרים, לא ביום שישי ולא אתמול. בשלב זה הם לא מחפשים להוציא את הכספים שלהם מישראל", אמר אחד מהם. ואולם, אחד המשקיעים הזרים היה לחוץ יותר ואמר לעמיתו הישראלי כי "פרמיית הסיכון של ישראל עלתה משמעותית. אנשים לא קולטים את זה. יש ממשלה אסלאמית מצפון, ולתוך הוואקום של הדרום עשויים להיכנס האחים המוסלמים".

המנהל עמו התנהלה השיחה מספר כי ההשקעה של הזרים בשוק המניות בישראל נמוכה מבעבר. לדבריו, מרבית הכסף מרוכז בכיל, בבזק ובטבע. "טבע יחסית חסינה כי הם לא רואים בה מניה ישראלית, אבל אם הם יחליטו לצמצם, השתיים האלה יכולות לחטוף", הוא הוסיף.

הדר אושרת, מנהל המסחר והמכירות בדויטשה בנק ישראל, סיפר כי "אין פאניקה של מכירות. אנחנו קונים ומוכרים באותן כמויות ואף קונים יותר. ההגדרה הטובה ביותר היא שהזרים ממתינים על הקווים. מעניין יהיה לראות מה יהיה היום".

אושרת מעריך כי בשלב זה, גם המוסדיים הישראלים לא נכללים בין המוכרים הגדולים, ומי שבעיקר פעל אתמול היו אלה משקיעים הקטנים שפועלים מהבטן. "הזרז לירידות הוא אפקט למה שקרה בוול סטריט, וחשש עולמי מאפקט דומינו מאשר דאגה ממה שיתרחש בישראל", אמר. "לא יודע אם לאחר שהם יעריכו מחדש את הסיכון הם יחליטו אחרת".

מנהל ישראלי בענף הקרנות אמר אתמול כי "טיפוס הדולר והמחזורים הערים מעידים דווקא על תנועה רבה של זרים. אני לא מעריך שהמחזורים הערים מגיעים מהגופים המוסדיים. אלה בדרך כלל האחרונים למכור מניות".

הדולר צפוי להתחזק

במקביל, על רקע הגברת הסיכון הפוליטי, הזרים מכרו שקלים ושלחו את הדולר לעליות. לאחר שביום שישי הוסיף הדולר 0.6% לערכו, נסחר המטבע האמריקאי בין הבנקים בהתחזקות של עד 0.8% והגיע לשער של 3.71 שקלים - עלייה של 0.8%. אתמול לא נקבע שער יציג, אך מסחר בדולר בהיקפים קטנים ממשיך להתקיים ונרשמים ציטוטים מעסקות שונות.

ורד יצחקי, מנכ"לית פריקו ניהול סיכונים, אמרה בתגובה לעליית הדולר כי "העלייה היא בהיקפי מסחר דלילים. ברגע שהשחקנים הגדולים בשוק המט"ח המקומי ייכנסו למסחר מחר אנו עשויים לראות את הדולר מתחזק אל עבר רמת 3.75 שקלים. אנו מעריכים כי התיקון בדולר מול השקל הוא תיקון זמני, וכי בטווח הארוך נראה את השקל שב להתחזק מול סל המטבעות, כולל הדולר האמריקאי".

גם אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בכלל פיננסים, צופה התחזקות של המטבעות המובילים בעולם - דולר, פרנק שווייצי ויורו - על חשבון השקל. "המשקיעים הזרים ייצאו מישראל והשקל ייחלש. המשקיעים שבאו לכאן עד עכשיו להרוויח את אחוזי הריבית העודפים שנותן בנק ישראל לעומת הנגיד האמריקאי, יוותרו בגלל הסיכון להיות באזור הזה. יש אי ודאות גדולה. אנחנו לא יודעים מי יתפוס את השלטון והמשקיעים רוצים על כך פרמיה", אמר.

"גם אם ישראל תצליח לעמוד בצד ולא להסתבך, עדיין סביר שמשקיעים מהעולם לא ירגישו בנוח עם השקעות כאן, וזה עוד לפני שקלול המשמעויות הכלכליות של הגדלת הוצאות הביטחון, אם יידרשו, ובמיוחד אם אי היציבות תתפשט גם לשטחי הגדה. יציאת משקיעים זרים מישראל תחליש את השקל, ועשויה להשפיע עליו אף יותר מהפעולות להחלשתו של בנק ישראל והאוצר יחד. עם זאת, ייתכן שמשקיעים ישראלים יעברו ממניות לאג"ח ויפצו על בריחת הזרים, מה שימנע את עליית התשואות ואולי אף יצליח להביא לירידתן", הוסיף כהנוביץ'.

המהומות במצרים נמשכו אתמול ביתר שאת לאחר שהמשטרה פתחה באש כנגד מפגינים שניסו להיכנס לבניין משרד הפנים בקהיר. עד כה, התקבלו דיווחים סותרים באשר לכמות ההרוגים והפצועים כתוצאה מהעימותים. גורמי רפואה מעריכים כי מניין ההרוגים מאז שהחלו ההפגנות עלה ל-100. כמו כן, דווח על כ-2,000 בני אדם שנפצעו במהלך ההפגנות.

"אחרי חודשים של עליות, שוק המניות מחפש טריגר לירידות וזה יכול להגיע בגלל המצב כעת במצרים", אומר צבי סטפק, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות מיטב. "במשברים קודמים ראינו שהמשקיעים עוברים לדברים בטוחים יותר כמו זהב ואג"ח של ממשלת ארה"ב. אם המצב במצרים לא יירגע, נראה ירידה בשוק המניות ובמחירי האג"ח הקונצרני הנחשבות כבעלות סיכון גדול יותר. זאת, במקביל לעלייה במחירי האג"ח הממשלתיות בישראל ובארה"ב".

שוקי המניות בעולם רשמו בסוף השבוע את הירידה היומית החדה ביותר מאז נובמבר. לדברי סטפק, "מצרים היא לא ספקית נפט גדולה, אבל 1.8 מיליון חביות נפט עוברות כל יום דרך תעלת סואץ. המשכות חוסר הוודאות יגרום לאוניות הנפט לחשוש לשוט בתעלת סואץ ויאלץ אותן להקיף את אפריקה. זה ייקר את עלויות ייצור הדלק. אם תהיה סגירה ממשית של תעלת סואץ זו תהיה פגיעה גדולה בכלכלה העולמית, לא רק בצד של אספקת הנפט".

חברת דלתא, שבשליטת אייזק דבח (54%), הודיעה אתמול כי לא תפתח הבוקר את שערי המפעלים של החברה במצרים. פעילות החברה במצרים אחראית לאספקת כ-11% ממכירות החברה, ומיועדים בעיקר לתחום הפעילות למעמד הסוציו-אקונומי הבינוני-גבוה במצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ