מפעלים ישראליים במצרים נסגרו; מניית דלתא צנחה ב-11%

עובדי דלתא ובגיר מתקשים להגיע לעבודה בשל כבישים שנחסמו לתנועה ? עודד בית הלחמי, איש עסקים בקהיר: "שודדים מסתובבים עם סכינים ברחובות, הורסים וגונבים מבתי עסק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> דלתא הודיעה אתמול כי סגרה את מפעל החברה במצרים, המעסיק כ-2,700 עובדים, בגלל המצב במדינה. בעקבות ההודעה קרסה אתמול מניית דלתא גליל ב-11%. המפעל במצרים אחראי ל-11% ממכירותיה של דלתא, 9% ישירות על ידי החברה ו-2% באמצעות קבלני משנה מקומיים.

דלתא הודיעה כי בשלב זה לא ניתן להעריך כמה זמן יימשכו השיבושים, אך ככל הנראה להשבתת הייצור לתקופה של עד שבועיים לא תהיה השפעה מהותית על פעילותה. הנהלת דלתא ציינה כי במידת הצורך תפעל בשיתוף פעולה עם הלקוחות למציאת חלופות לייצור המוצרים. מקורבים לחברה אמרו כי הפסקת הייצור נעשתה בשל הקושי הלוגיסטי לנייד את העובדים מקהיר למפעל של החברה ולא בגלל הזיהוי הישראלי שלה.

חברת בגיר, שבשליטת צבי ברינבוים, הודיעה אתמול על הפסקת פעילות הייצור שלה במצרים ליומיים נוכח הוראה שקיבלה מהשלטונות המצריים. מפעלה של בגיר במצרים ייצר 20% מתוצרת החברה, שמחזורה הכספי הסתכם ב-113 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2010.

גם חברת טיב טקסטיל הודיעה אתמול כי בשל המצב היא מפסיקה את המכירות ללקוחותיה במצרים עד להתבהרות המצב הפוליטי במדינה. מכירות החברה למצרים מהוות כ-13% מסך מכירות הקבוצה. עוד הוסיפה החברה כי בשלב זה לא ניתן להעריך את השפעת המצב על היקף המכירות של הקבוצה למצרים ב-2011.

"רוב המפעלים נותרו סגורים"

דלתא ובגיר אינן לבד. עשרות אלפי עובדים מצרים שנוהגים להגיע למקומות עבודתם בהסעות מאורגנות נותרו בבית, שכן הכבישים בבירה נחסמו בעקבות ההפגנות. לאחד המפעלים, המייצר אביזרים משלימים לתעשיית הטקסטיל ומרוחק כתשעה קילומטרים ממוקד המהומות, הגיעו אתמול רק הבעלים והנהג. 300 העובדים האחרים נותרו בבתיהם.

"רוב המפעלים לא נפתחו אתמול במצרים", סיפר אתמול עודד בית הלחמי, 72, ישראלי המתגורר במצרים, שהקים וניהל לפני כ-15 שנים מפעל טקסטיל גדול. בעבר העסיק המפעל כ-5,000 עובדים, וכיום מנסה בית הלחמי לשקם מפעל המייצר ציוד משלים לתעשיית הטקסטיל.

"כולם עסוקים בציפייה לבאות וכולם עושים ספקולציות. אף אחד לא יודע לאן זה הולך. התחושה היא של חוסר ודאות. כרגע נראה שיש ניסיון לבצע העברה שקטה של השלטון, בהסכמה עם מובארק. אולי סגן הנשיא עומר סולימאן וראש הממשלה אחמד שפיק יגיעו להסכמה שמובארק יכהן עד לבחירות הבאות, אך הם ינהלו את העניינים בפועל", אמר בית הלחמי.

"הצבא שומר בעיקר על סביון של קהיר"

לדברי בית הלחמי, הבעיה של הציבור המצרי הרחב אינה המפגינים ברחובות שחותרים לשינוי פוליטי ורפורמה כלכלית, אלא היעדר הביטחון האישי. "הסיכון מתבטא בכך שהרחוב נותר ללא משטרה וללא דין ודיין. חבורות שודדים מסתובבים עם סכינים, מתנכלים לעוברים ושבים, נכנסים לבתים ובתי עסק, הורסים וגונבים כי אין משטרה. בלילה הצבא ירה בבוזזים בשכונות יוקרה. בשכונות מגורים של בני המעמד הבינוני הדיירים התארגנו ויש מיליציות מקומיות של התושבים שמסתובבות עם מוטות ברזל להגן על בתי השכונה. ליד בית הדירות שלי חסמו התושבים את הכביש בבטונדות ולא נותנים למכונית לא מוכרת לעבור. אתמול גם ירו בקבוצה שהתקרבה לרחוב. הצבא שומר בעיקר על מבני ציבור ואזורי היוקרה של שכונת מעאדי החדשה, שהיא הסביון של קהיר, ובה ממוקמים גם שגרירויות ובתי שגרירים ותושבים זרים.

"הבנקים והבורסה סגורים ואין אינטרנט, כך שאי אפשר לתקשר עם הבנקים. בהיעדר תקשורת אצטרך לשלוח את הנהג כשהבנקים ייפתחו", אמר בית הלחמי. התקשורת הסלולרית חזרה חלקית, אתמול החלו להתקבל טלפונים, אך לא ניתן לתקשר באמצעות מסרונים (ראו ידיעה בעמוד 8).

לדבריו, כל העסקים הגדולים בקהיר סגורים מחשש לביזה. העסקים היחידים שפתוחים הם הקטנים, שבהם נראים בעיקר תורים להצטיידות במזון, וגם הם נסגרים ב-14:00, כדי שאנשים יספיקו להגיע לבתיהם עד תחילת העוצר, ב-16:00. "במצב רגיל העסקים בקהיר פתוחים עד 22:00-24:00 בשכונות יוקרה ועד 2:00 בשכונות האחרות", מספר בית הלחמי. "בגלל הביזה, בעלי עסקים נשארים לישון במקום העסק, כדי לשמור עליו. כרגע, 12:00 בצהריים, אנשים נמצאים בתורים לחנויות מזון, מצטיידים לקראת העוצר, כי לא יודעים מה יקרה מחר. הרחובות פקוקים כי אנשים עוצרים כלי רכב באמצע הכביש ויורדים לעשות קניות.

"כרגע זו הכבדה על הכלכלה. כששואלים מתי ייפתחו הבנקים מתקבלת התשובה 'בוקרה' (מחר) אבל לבנקים יש בעיית אבטחה כבדה, וקיים חשש שישדדו אותם. בסואץ ובאלכסנדריה פרצו לבנקים, שדדו כספים ושרפו סניפים. בקהיר צופים שסניפים שמשרתים חברות ייפתחו ראשונים ויהיו תחת שמירה. במרכז קהיר פרצו כספומטים וגנבו כספים", הוסיף בית הלחמי.

משפחות מחזיקות ילדים בבית ואלה עסוקים בעיקר בצפיה בטלוויזיה. הטלוויזיה המקומית מקרינה תמונות מאזורי האירועים המרכזיים, בכלל זה מעצרים של בוזזים. ערוצים זרים, דוגמת ה-BBC, פתוחים וניתן לצפות באמצעותם בסיקור האירועים בבירה.

"כרגע הדאגה היא לביטחון הכלכלי ולאספקה סדירה של אוכל", מספר בית הלחמי. למרות לחצי השגרירות להחזיר ארצה את הישראלים שבמצרים, הוא נשאר, אבל מסביר כי "האצבע כל הזמן על דופק האירועים".

181 ישראלים מייצאים למצרים

היצוא הישראלי למצרים מצומצם יחסית - פחות מ-150 מיליון דולר ב-2010. החברות הישראליות שלהן פעילות סחר גדולה יחסית עם מצרים הן בעיקר מענפי הטקסטיל והכימיקלים, ובהן בז"ן חיפה, בז"ן אשדוד, כרמל אולפינים, מפעלי ים המלח, חיפה כימיקלים, האמה, טיב תעשיות טקסטיל, פולגת, דלתא, ואופיס טקסטיל.

"ישראלים שפועלים במצרים עדיין ממתינים לראות מה יקרה", אמר אתמול בצהרים נשיא לשכת המסחר ישראל-מצרים, דודי שמחה. "אחד מהם סיפר על פתיחה חלקית של מפעלים, שהגיעו אליהם חלק מהעובדים. התקשורת עם הקולגות נעשית באמצעות טלפונים. אנחנו מעדיפים שלא להיגרר להצהרות, כי אנחנו לא יודעים מה יילד יום", הוסיף.

על פי נתוני מכון היצוא, ב-2009 פעלו במצרים 181 יצואנים ישראלים בהיקף של יותר מ-20 אלף דולר בשנה - ירידה של 3% לעומת השנה הקודמת, שבה פעלו 187 יצואנים. מתוכם, 151 יצואנים מייצאים בסכום של 20 אלף דולר עד מיליון דולר בשנה, ו-23 מייצאים בסכום העולה על מיליון דולר בשנה.

על פי נתוני מכון היצוא, היקף הסחר (יבוא ויצוא) של ישראל מול מצרים הסתכם ב-2010 בכ-502 מיליון דולר - עלייה של כ-24% לעומת 2009, שבה הסתכם היקף הסחר בכ-405 מיליון דולר. מאזן הסחר בסחורות הסתכם ב-2010 בגירעון מסחרי של כ-208 מיליון דולר. יצוא הסחורות למצרים ב-2010 הסתכם בכ-147 מיליון דולר - עלייה של כ-10% בהשוואה ל-2009, בה הסתכם היצוא בכ-135 מיליון דולר.

השינויים העיקריים ביצוא ב-2010 מול 2009 כוללים עלייה של כ-11% בענף הכימיקלים, לכ-57 מיליון דולר שהם כ-39% מהיצוא; עלייה של 32% בענף הטקסטיל לכ-46 מיליון דולר, שהם כ-31% מהיצוא; ירידה של כ-22% בענף העץ, הריהוט והנייר, לכ-14 מיליון דולר שהם כ-10% מהיצוא; עלייה של כ-13% בענף מוצרי גומי ופלסטיק, לכ-11 מיליון דולר, שהם כ-7% מהיצוא.

יבוא הסחורות ממצרים הסתכם ב-2010 בכ-355 מיליון דולר, עלייה של כ-105% בהשוואה לשנה קודמת, שבה הסתכם היבוא בכ-271 מיליון דולר. השינויים ביבוא הענפים הבולטים ב-2009 כוללים עלייה של 33% בענף המינרלים, לכ-285 מיליון דולר, שהם כ-80% מהיבוא; עלייה של כ-16% בענף הכימיקלים לכ-28 מיליון דולר, שהם כ-8% מהיבוא; ועלייה של כ-38% בענף מזון ומשקאות לכ-12 מיליון דולר, שהם כ-3% מהיבוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ