עונשו של מצא מכתיב רף חדש

הפרת אמונים

עידו באום
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
הילה רז

<<ראש רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא, לא צריך להצטער על הסדר הטיעון שחתם עם פרקליטות המדינה. הוא אמנם נשלח אתמול לריצוי של שנת מאסר בפועל בשל הרשעתו בעבירות הפרת אמונים וסיוע במתן שוחד, ואולם נכונותה של הפרקליטות למחוק מכתב האישום את העבירה החמורה ביותר - קבלת שוחד -הבטיחה למצא עונש מאסר קצר יחסית.

מצא אמנם קיווה לקבל עונש של עבודות שירות בבד אך השופט המחוזי זכריה כספי קבע כי יש להעלות את רף הענישה בגין עבירות של שחיתות שלטונית. לו היה מצא מורשע גם בעבירת קבלת השוחד, עונש מאסר של כמה שנים היה וודאי.

לפני שנה וחצי החמיר הרכב שופטי בית המשפט העליון את עונשו של השר לשעבר שלמה בניזרי ושלח אותו לרצות ארבע שנות מאסר לאחר שהורשע בקבלת שוחד. שופטי העליון הביעו אז צורך להחמיר בענישה על עבירות של שחיתות שלטונית, "שהפכה לנגע חברתי הגובה מחיר כבד ומחייב ענישה הרתעתית". השופט כספי הפנים את המסר ויש לשער כי כך יעשו גם מצא וסניגוריו.

המדינה מצדה זכתה להישג נאה והצליחה להעלות את רף הענישה בעבירה של מרמה והפרת אמונים. אף שזהו אחד הסעיפים הרווחים ביותר בכתבי אישום המוגשים נגד עובדי ציבור עד עתה לא ריצה עובד ציבור מאסר בפועל על הרשעה המבוססת בעיקרה על עבירה זו. השופט כספי הבהיר חד משמעית כי "עשוי להתקיים צורך בהגבהה של רף הענישה הקיים, מחמת עלייה מדאיגה של עבריינות מאותו סוג... יש צורך לקבוע רף ענישה גבוה יותר בגין עבירות של שחיתות שלטונית למיניה וסטיות עובדי ציבור מן השורה".

כספי קבע עוד, בהתייחס לכך שמצא איפשר למקורביו יורם קארשי וקובי בן גור לפעול כבשלהם ברשות המסים, כי "בכירותו של מצא היא בעוכריו לצורך שיקולי החומרה. ככל שעולים בדרגת הבכירות, יש מקום לדרישות מחמירות יותר מן הנוגע בדבר".

פסק דינו של כספי עוד יצוטט רבות על ידי נציגי הפרקליטות בעת דיונים בכתבי אישום שנידונים כיום בבתי המשפט ובעניינם של דמויות שעשויות להגיע לפיתחו.

בין היתר, שוקדת בימים אלו צמרת הפרקליטות על ההחלטה האם להגיש כתב האישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן. אם תחליט הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום יש להניח כי יכלול גם היבטים של מרמה והפרת האמונים. ראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני, נמצא אף הוא במוקד חקירת משטרה שייתכן ותניב כתב אישום ובו תככב עבירת המרמה והפרת האמונים. גם פרשת הולילנד והחשדות לשחיתות במינהל מקרקעי ישראל ובעיריית ירושלים בנוגע למיזם הבנייה עשויים לבסס כתבי אישום שבמרכזם עבירות מרמה והפרת אמונים.

עובד הציבור הרם ביותר שעלול להיות מושפע מרף הענישה החדש הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שעניינו עדיין נדון בבית המשפט המחוזי בירושלים. אם יורשע אולמרט, רף הענישה החדש בוודאי לא ינעם לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ