חולדאי: "אין ודאות כי תמ"א 38 אכן מייצרת חוזק אמיתי למבנים"

ראש עיריית תל אביב כינה את הקמפיין של משרד התשתיות לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה "קמפיין הפחדה"

שלומית צור
שלומית צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומית צור
שלומית צור

>> ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, תוקף בחריפות את הקמפיין הממשלתי לעידוד חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה ואף מטיל ספק ביעילות תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים, תמ"א 38. במכתב ששיגר ליו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, ד"ר אבי שפירא, אומר חולדאי כי הקמפיין שיזם משרד התשתיות בטלוויזיה, שבו נראה חדר ילדים נחרב בעת רעידת אדמה, "בחטא יסודו", בכך שהוא "מפחיד את הציבור מבלי שיש למישהו פתרון אמיתי לרעידות אדמה".

ההתכתבות הנזעמת החלה לאחר ששפירא שלח לחולדאי מכתב, שבו התלונן כי בעקבות הקמפיין התקשורתי בטלוויזיה הגיעו אליו תלונות רבות מתושבי תל אביב המבקשים לחזק את ביתם מפני רעידות אדמה ונתקלים בקשיים בהשגת היתר בנייה. שפירא הוסיף ואמר כי גם אם תמ"א 38 סותרת תוכניות קיימות בתל אביב, יש הכרח להכין תוכנית בניין עיר (תב"ע) מקומית מכוח תמ"א 38 לשם קידומה. "אבקשך לקדם את נושא חיזוק המבנים בעירך ולדאוג לכך שתושבים המעוניינים בכך יוכלו לקבל היתר בנייה בלוח זמנים הגיוני", כתב שפירא, והוסיף כי "מדובר בהצלת חיי אדם".

חולדאי, כאמור, ענה בביקורת קשה על תמ"א 38 ועל הקמפיין: "תמ"א 38, עם כל הכבוד, היא רק פתרון בכאילו, כשבפועל התוכנית מייצרת אי בהירות במישור התכנוני, ציפיות בלתי אפשריות בציבור ובסופו של דבר, במבחן התוצאה רק מעט מאוד מבנים טופלו בחמש שנות קיומה", אמר חולדאי, ואף הטיל ספק בעצם מימוש מטרתה של התמ"א: "אין גם ודאות כי היא אכן מייצרת חוזק אמיתי למבנים".

חולדאי אף הסביר כי כל תושב העיר המבקש לקבל היתר בנייה מתוקף תמ"א 38 זוכה לטיפול מסור, ובתנאי שתוגשם המטרה של חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה. "מעניין גם לדעת מה מועילה התוכנית למי שבאמת נמצא באזורי סיכון גבוה לרעידות אדמה, כמו חצור הגלילית, קרית שמונה ובית שאן, שהתנאים הכלכליים שם אינם מאפשרים את מימושה? מה אתה מצפה מתושב נפחד לעשות?", כתב חולדאי, והוסיף כי הוא סבור ש"עדיף לומר לציבור את האמת - גם אם היא קשה".

בדיקה של TheMarker העלתה כי מתוך 99 בקשות לביצוע חיזוק מבנים לפי התמ"א שהוגשו בחמש השנים האחרונות אושרו בתל אביב רק 14 בקשות. המהנדס ישראל דוד ממשרד י. דוד מהנדסים, המייעץ לעיריית תל אביב בעניין, גורס כי הגדרת התמ"א בעייתית, שכן היא אינה מבחינה בין בניין בן 30 שנה לבניין בן 70 שנה, והתקנות החדשות שנוסחו ב-2009 בנוגע לתמ"א אינן מאפשרות את יישומה ברבים מהמקרים.

דוד הגדיר את המכתב ששיגר חולדאי לשפירא "אמיץ", ומסר כי "חולדאי, למרות שהוא לא מהנדס מבנים, תיאר את המצב בצורה אמיתית ואמיצה. כל הקמפיין שנעשה בתקשורת הוא מס שפתיים ועלבון לאינטליגנציה, ונועד לכסות את הישבנים של מקבלי ההחלטות, כדי שכאשר מבקר המדינה יגיש דו"ח על חוסר המעש של הממשלה בעניין רעידות האדמה, יוכלו להגיד שעשו משהו, אבל למעשה לא עשו כלום - וגרוע מזה, זרו חול בעיני הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ