פינג-פונג משפטי: המחוזי ממנה מומחה, העליון פוסל

בית המשפט העליון פסל בפעם השנייה מומחה שמינה בית המשפט המחוזי בתביעה הייצוגית נגד חברת התרופות תרימה, שבה נטען כי שיווקה תקופה אף שידעה כי היא מסוכנת

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> בית המשפט העליון פסל בפעם השנייה בתוך חודשים ספורים מומחה רפואי שאושר על ידי בית המשפט המחוזי בתביעה בתביעה הייצוגית נגד חברת התרופות תרימה בנוגע לתרופה לשיכוך כאבים, סלקוקס (Celcox).

בשבוע שעבר קיבל השופט אשר גרוניס מבית המשפט העליון את ערעורה של התובעת הייצוגית כנגד מינויו של פרופ' הלל הלקין, מומחה מתחום הפרמקולוגיה, כמומחה לצורך מתן חוות דעת בתביעה - זאת, מאחר שהתובעת כבר התייעצה עם הלקין בעבר. התקנות קובעות כי מומחה שאחד מהצדדים התייעץ אתו בעבר לא יוכל לשמש כמומחה בעניין שבו מעורב הצד שהתייעץ אתו.

מדובר בתביעה שהוגשה ב-2008 נגד תרימה בטענה כי המשיכה לשווק את התרופה סלקוקס אף שמחקרים שונים מוכיחים כי השימוש בה כרוך בסיכון ממשי ללקות בהתקפי לב ושבץ מוחי, ואף שתרופה דומה מאוד בשם ויוקס הורדה מהמדפים על ידי היצרנית מרק. לטענת התובעים, שיוצגו על ידי עו"ד ארנון גרפי, החברה המשיכה לשווק את התרופה מבלי להזהיר כראוי את הציבור והרופאים.

הלקין הוא המומחה השני שממנה השופטת רות רונן מבית המשפט המחוזי, ונפסל מאוחר יותר על ידי השופט גרוניס. ביולי האחרון פסל העליון את ד"ר ראובן מדר, מומחה לריאומטולוגיה, ממתן חוות דעת לגבי שיווק סלקוקס, בטענה כי מדר, מעצם היותו ריאומטולוג, נמצא בניגוד עניינים שכן סביר שרשם בעבר את התרופה למטופליו. "אם יחווה דעתו כי הסיכונים הגלומים בשימוש בתרופה היו ידועים באותה תקופה וחרף זאת המשיך לרשום למטופליו את התרופה, הרי שהוא עלול לחשוף את עצמו לאפשרות שיוגשו נגדו תביעות בגין רשלנות מקצועית", קבע אז השופט.

השופט הדגיש בדבריו בשני המקרים כי החלטתו עקרונית וכי אינו מטיל דופי במומחים עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ