להיות בכושר עולה מאות שקלים בחודש

נעליים, ביגוד, אוכל מיוחד, אימונים אישיים ומנוי לחדר כושר ולבריכה הן רק חלק מההוצאות הנדרשות מחובבי הספורט המכורים ? עונת תחרויות הספורט שמיועדות לקהל הרחב בפתח, אך עלות ההשתתפות אינה מסתכמת רק בדמי ההרשמה ולא שווה לכל נפש ? ארבעה אנשי עסקים ספורטיביים מספרים על המחיר הכלכלי והאישי, ונותנים עצות לאלה שרוצים להתחיל להתאמן

רמי היפש
גליה היפש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי היפש
גליה היפש

>> בשנים האחרונות החלו להתפתח בישראל מגוון תחרויות ספורט שיכולות להתאים לכל המשפחה - תחרויות ריצה למרחקים ארוכים, אופניים, ניווט וטריאתלונים. רק בשבועיים הקרובים, למשל, אפשר לקחת חלק במרוץ באר שבע, מרוץ סביון, צעדת הכלניות, טרק משמר העמק באופני הרים ומרוץ עין גדי (חצי מרתון) שיתקיים ב-18-19 בפברואר.

השנה אף יתוסף למרוץ עין גדי מסלול ייחודי - מסלול ריצה לפסגת המצדה שמיועד למנכ"לים ולבכירים בחברות עסקיות. המסלול מורכב מ-2.5 ק"מ של טיפוס בשבילי עפר, דרכים מסולעות ו-750 מדרגות אבן תלולות עד לפסגת המצדה.

כמו כן, לפני שבועיים התקיימה תחרות איש הברזל באילת, הכוללת 4 ק"מ שחייה, 180 ק"מ אופניים ולקינוח ריצת מרתון (42 ק"מ).

מי שלא מסתפק בתחרויות האלה, יכול כבר להתחיל להתכונן למרתון תל אביב שיתקיים בתחילת אפריל, ולטריאתלון עמק הירדן שיתקיים במאי. דמי השתתפות בתחרויות אלה לרוב אינם גבוהים. מחיר הרשמה למסלול ה-10 ק"מ במרוץ באר שבע לדוגמה, הוא 40-90 שקל. מחיר ההרשמה למרוץ עין גדי הוא 160 שקל.

"המרוצים מיועדים לכולם", מסביר יאיר בן עמי, העורך הראשי של אתר שוונג (shvoong.co.il), המתמחה במרוצים, אופניים וטריאתלונים. "ההוצאה בהם היא לא גדולה. ההוצאות עולות כשמדובר בטריאתלונים, אז העניין כולל ציוד, הוצאות הרשמה ואימונים".

בתחום הריצה הציוד המתכלה ביותר הוא נעליים. "אפשר להוציא עליהן 200-1,000 שקל, והן נשחקות לאחר כמה חודשים", אומר בן עמי. "עם בגדים אין בעיה כזאת". לדבריו, באופניים אפשר להסתפק באופניים רגילות, אך יש לא מעט שמשקיעים באופניים יוקרתיות, וצריך גם להחליף צמיגים לפחות פעם בשנה, או להזדקק לעזרה דחופה במקרה של פנצ'ר. מחיר הצמיגים הוא 200-1,000 שקל ויותר.

בטריאתלונים צריך להשקיע בציוד לריצה, לאופניים ולשחייה. "כ-80% מהמשתתפים בטריאתלונים בישראל הם אנשים ממעמד כלכלי גבוה", מעריך בן עמי. "צריך גם לזכור שבניגוד לריצה ואופניים, שהחלו כענפים מקצועניים ואולימפיים ומשם עברו לציבור, הטריאתלונים החלו לפני 35 שנה כספורט לשעות הפנאי ואחר כך פנו למקצוענים".

לעלות הציוד יש להוסיף אימונים ואת התחרות עצמה. חלק מתאמנים בקבוצה והמחיר לאימון עשוי להגיע ל-150 שקל. מחיר אימון אישי מגיע כבר למאות שקלים. האפשרויות שעומדות בפני טריאתלטים שמתכוננים למקצה השחייה הם לעשות מנוי לבריכה, או לשחות בים.

גם ההתארגנות ליום התחרות לא זולה. התחרויות נערכות בבוקר, ולכן יש להגיע מראש למקום התחרות, ואם הם מרוחקים כמו אילת, עין גדי וטבריה - צריך לנסות להשיג מחיר טוב במלון סמוך לתחרות, הוצאה שמסתכמת בכמה מאות שקלים.

"כדאי להשוות מחירים - יש מבחר גדול ומחירים שונים" שרון לבנטר, 46, בנימינה

תפקיד: מנכ"ל חברת אפיקים רכב חשמלי המייצרת קלנועיות חשמליות.

כמה זמן עוסק בתחביב: "אני רוכב על אופני שטח כבר 12 שנה, וביולי 2009 שברתי את הכתף. לאחר תקופת ההחלמה התחלתי לשחות כדי לחזק את הכתף, אך היות שאני אוהב מאוד לרכב שילבתי את זה עם רכיבה וריצה וכך הגעתי לטריאתלון, שבו אני עוסק זה שנתיים".

אימונים: "מדי יום, בין פעם לפעמיים ביום. יש אימונים בכל בוקר לפני העבודה או בערב, ולפעמים גם וגם".

תחרויות: "השתתפתי בטריאתלונים שונים, בהם טריאתלון גן שמואל. בעתיד אשתתף בטריאתלון צמח-קיסריה".

הוצאות חודשיות: "700-1,000 שקל. עלות אימון בקבוצה ותשלום למאמן יכולה להיות 300-400 שקל בחודש. בנוסף, אני מוציא 200-300 שקל על ציוד מתכלה כגון נעליים וביגוד. יתרת הסכום שייכת לציוד היקר שמתחלק על פני תקופה ארוכה, בייחוד אופניים, וכמובן הטיפול בהם והחלפת חלקים. וכמובן יש את עלות התחרויות - כ-200 שקל לתחרות ללא הוצאות נלוות, כמו נסיעות ולינה בבתי מלון".

פריט הציוד היקר ביותר שרכשת: "אופניים ב-6,800 שקל".

חנות מומלצת לרכישות: "טיים טרייל ברחוב החשמונאים בתל אביב, וטרק בגן-שמואל".

טיפ למתחילים: "ברכישות מרוכזות של חלקי ציוד רבים שצריך לקנות כשמתחילים, מומלץ וכדאי לבדוק באתרי האינטרנט ולעשות השוואת מחירים. יש מבחר גדול של מוצרים בתחום והמחירים הם שונים ומגוונים".

"לא להתפשר על נעליים" צביקה לוינסון, 40, תל אביב

תפקיד: מנכ"ל ובעלים של רשת HDL דפנה לוינסון.

כמה זמן עוסק בתחביב: "תמיד עסקתי בספורט. בשנים האחרונות אני רץ מסלולים של 10 ק"מ".

אימונים: "מדי יום. פעמיים בשבוע אני מתאמן בג'ודו, פעמיים בשבוע רץ בחוץ למרחקים של 5 ק"מ, ופעם בשבוע נכנס לחדר כושר לחיזוקים".

תחרויות: "רצתי את ריצת הלילה של נייקי ואת מרתון תל אביב. אני עומד להשתתף במרוץ עין גדי, במקצה המנכ"לים לפסגת המצדה. לפני חודשיים השתתפתי במרוץ ברצלונה".

הוצאות חודשיות: "בשבוע שעבר קניתי באילת נעלי ספורט של נייקי, שני זוגות מכנסי טייץ של דרייב פיט וחולצה של דרייב פיט. הכל אחרי הנחה הסתכם ב-800 שקל. חוג הג'ודו עולה לי 300 שקל בחודש וחליפת ג'ודו - 500 שקל. מחיר מנוי בחדר כושר הוא 6,000 שקל בשנה, אבל זה כולל גם את הילדים. כשאני מרגיש שאני רוצה מאמן לחיזוק שרירים מסוימים - אני משלם על אימון אישי 150 שקל למפגש".

פריט הציוד היקר ביותר שרכשת: "נעלי ריצה ב-900 שקל".

חנות מומלצת לרכישות: "אני משתדל לקנות גם בנייקי וגם באדידס. כשאני עושה ביקורת בסניף הרשת באילת, אני מנצל הנחות ופטור ממע"מ וקונה באילת, או שאני קונה בחו"ל".

טיפ למתחילים: "לא להתפשר על נעליים בשביל 100-200 שקל, כי אחר כך סובלים בברכיים".

אופניים ב-30 אלף שקל אייל אסולין, 41, הרצליה

תפקיד: בעלים של חברת Segya אינטראקטיב, חברה לבניית אתרי אינטרנט ושיווק רשתי.

כמה זמן עוסק בתחביב: "רצתי מרתון, לפני כשמונה שנים עברתי לטריאתלון, אני מתמקד בריצות למרחקים ארוכים, ובתחרויות חצי איש ברזל".

אימונים: "באמצע שבוע בין שעה לשעה וחצי מדי יום - או שוחה, או רץ, או רוכב על אופניים, ובסוף שבוע יש אימונים עם קבוצה - רכיבות ארוכות יותר או אימונים משולבים של ריצה ורכיבה. אני מתאמן עם 3 Zone, קבוצה מקצועית שעוסקת בספורט סיבולת למרחקים ארוכים, שמתאמנים בה לא מעט אנשי עסקים".

תחרויות: "אשתתף בתחרות חצי איש ברזל בעמק הירדן שתתקיים במאי וגם בחצי מרתון עין גדי. הייתי אמור להשתתף בתחרות ישראמן באילת, אבל בגלל תאונה קלה ביטלתי. השתתפתי גם במרתון לוזאן בשווייץ".

הוצאות חודשיות: "תוכנית האימונים בקבוצה עולה לי 750 שקל בחודש. התשלום הוא עבור תוכנית אישית. כל הציוד הוא על חשבוני. יש חודשים שאני לא מוציא כלום, ויש חודשים שזה מאות שקלים. יש אוכל מיוחד, ג'לי, אבקות שאתה קונה, וגם משלם לתזונאי. תזונאי עולה מאות שקלים לפגישה. ציוד ואוכל - כמה מאות שקלים בחודש. בנוסף, כל נסיעה לתחרות עולה כסף - לינות ונסיעות. בסך הכל מוציאים מאות שקלים ואף יותר בכל חודש".

פריט הציוד היקר ביותר שרכשת: "אופניים בכ-30 אלף שקל".

חנות מומלצת לרכישות: "טיים טריאל - ברחוב החשמונאים בתל אביב, חנות שמיועדת לטריאתלון. הציוד שלהם הכי טוב והשירות אמין".

טיפ למתחילים: "לא להתפשר על ציוד זול, כי מה שזול עולה בסוף ביוקר. כשיש ציוד טוב הוא מחזיק לכמה שנים, וההשקעה מחזירה את עצמה".

"מכון הכושר עולה לי 1,200 שקל בחודש" רויטל לוי, 42, רמת השרון

תפקיד: מנכ"ל משותף ואחת ממייסדות רשת הסבונים והקוסמטיקה ללין.

כמה זמן עוסקת בתחביב: "רצה מרתון זה שנתיים".

אימונים: "מאז ומתמיד התאמנתי, הייתי יוצאת להליכות או ריצות של עד 8 ק"מ. לפני חמש שנים בערך התחלתי להתאמן בחדר כושר עם המאמנת שרון לין. כיום אני רצה ארבעה בקרים בשבוע, ובשלושה ימים אחרים עושה אימון משקולות בחדר כושר".

תחרויות: "המרוץ הראשון של 10 ק"מ במסגרת מרתון תל אביב לפני שנתיים, ואחר כך עשיתי 15 ק"מ במרוץ אייל ברמת השרון. בשנה שעברה השתתפתי במרתון פאריס והשנה אשתתף במרתון תל אביב".

הוצאות חודשיות: "המאמנת שלי, שרון לין, לא לוקחת תשלום עבור האימון שהוא ריצות הבוקר עמה. היא עושה זאת עבור קידום נשים בספורט בישראל. נעליים אני מחליפה כל שלושה חודשים, בעלות של 700 שקל כל פעם. בנוסף יש ציוד כמו שעון, מידרסים, ביגוד, משקפיים וכמובן ג'לים מיוחדים, תזונה ולא מעט פיזיותרפיה. כל זה יכול להגיע ליותר מ-1,000 שקל בחודש. מכון כושר עולה 1,200 שקל בחודש, כי אני לוקחת אימונים אישיים".

פריט הציוד היקר ביותר שרכשת: "מדרסים לנעלי ריצה - כ-1,500 שקל".

חנות מומלצת לרכישות: "נעליים אני קונה במרתוניה שברמת החי"ל בתל אביב. ביגוד - זה תלוי. בישראל אני קונה באדידס, בחו"ל יש את חנויות אקספו, שם יש מבחר יותר מקצועי".

טיפ למתחילים: "מידרסים בהתאמה אישית - הם חשובים מאוד למניעת פציעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ