רק 3% ממשקי הבית במצרים מרוויחים יותר מ-2,000 דולר בחודש

המהומות במצרים הפתיעו את העולם - אבל לא את אזרחיה. סקר של קרדיט סוויס חושף את עומק הפערים החברתיים במדינה, ואת העובדה ש-87% ממשקי הבית משתכרים פחות מ-1,000 דולר בחודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> המהומות במצרים תפסו רבים בעולם בהפתעה, אך במצרים עצמה לא הופתעו כלל מההתפרצויות, שהעידו על חוסר נחת רב. הפערים החברתיים הניכרים וחוסר שביעות הרצון היו ברורים עבור מי שחיו במדינה. "במצרים אין מעמד בינוני", אמרה בסוף השבוע אמנה חמיד, ילידת מצרים שחיה כיום בקנדה, לתחנה המקומית "ניוזטוק 650". היא הסבירה שהפער בין עשירים לעניים במצרים עצום.

המעמד הבינוני במצרים הוא שכבה של כמה מיליוני אזרחים עם השכלה גבוהה שסובלת ממעמד כלכלי נמוך, אבטלה גבוהה ומחסור במשרות הולמות. הרפורמות הכלכליות שהנהיגו בשנים האחרונות מקורבי גמאל מובארק, בנו של הנשיא, אף שנתפשו בעולם כנאורות והתחבבו על המשקיעים המערביים, פגעו בשכבה הזו - וכעת היא יצאה לרחובות כדי להוביל את ההתקוממות.

הפערים עולים מדו"ח של בנק קרדיט סוויס השווייצי, שפורסם לפני כשבועיים והעיד כי אזרחים רבים במצרים חששו מהידרדרות במצבם הכלכלי והראה גם את הפערים הכלכליים. "התמונה עבור הצרכן המצרי חיובית פחות ביחס למדינות אחרות", נכתב בדו"ח, שבחן את הצרכנים בכמה מדינות מתעוררות, והעניק למצרים את הכותרת "תחושת זהירות".

מחירי המזון עלו ב-20%

הסקר, שבחן גם את סעודיה, ברזיל, רוסיה, אינדונזיה, הודו וסין, העלה כי מצרים היתה היחידה מבין המדינות שנסקרו שתחזיות תושביה למצבם הכלכלי האישי בחצי השנה הקרובה היו שליליות. 38% מהצרכנים המצרים חששו מהידרדרות במצבם הכלכלי במחצית הראשונה של 2011.

הפערים החברתיים ניכרים בהכנסות משקי הבית במצרים - הכנסות 87% ממשקי הבית נמוכות מ-1,000 דולר בחודש, ואילו הכנסותיהם של 3% בלבד ממשקי הבית גבוהות מ-2,000 דולר. המדינה היחידה בסקר שבה פער זה היה גדול יותר היא אינדונזיה.

אינפלציה גבוהה במצרים פגעה בהכנסות משקי הבית בשנים האחרונות. ב-2010 עלו המחירים לצרכן ב-12%, בהובלת מחירי המזון - החלק הגדול ביותר בהוצאות של רבים ממשקי הבית, שעלו ביותר מ-20%. ההוצאה על מזון במצרים מהווה יותר מ-40% מהוצאות משקי הבית במצרים - סימן המעיד לרוב על שכבה ענייה גדולה ביותר.

במונחים ריאליים המביאים בחשבון אינפלציה, נרשמו ירידות ממושכות בשנים האחרונות בכל רמות ההכנסה. ואולם הירידה החדה ביותר נרשמה בקרב משקי הבית בעלי ההכנסות הנמוכות ביותר. ירידות אלה הגיעו לצד צמיחה רצופה בתמ"ג בשנים האחרונות, כולל בתקופת המשבר הכלכלי שפקד את העולם. ב-2010 צמחה כלכלת מצרים ב-5.3% - לפי הערכות. התמ"ג לנפש, נכון ל-2008, היה 2,160 דולר.

שיעור החיסכון במצרים נמוך ביחס ליתר המדינות בסקר, והוא 7% בלבד מההכנסות, לעומת יותר מ-30% חיסכון בסין למשל, ויותר מ-20% בסעודיה. שיעור המשתתפים בסקר של קרדיט סוויס להם אין הכנסה פנויה שממנה ניתן לחסוך, היה הגבוה ביותר במצרים - 72%, לעומת כ-30% בסעודיה וכ-2% בהודו. רק ל-10% ממשתתפי הסקר במצרים היו חשבונות בנק, לעומת כ-37% באינדונזיה.

העשירים התרחקו מהמעמד הבינוני

הפער הנפער והולך בין עשירים לעניים בקהיר הוא מההיבטים הבולטים ביותר בחיים בעיר בעשור האחרון - במיוחד בחמש השנים האחרונות. אף שיש קטבים קיצוניים של עושר ועוני, עד לאחרונה העשירים במצרים חיו - פחות או יותר - בין העניים, בדירות מפוארות או גדולות יותר.

ממשלת מובארק פעלה להפריט עסקים ממשלתיים, ובכך סייעה לפריחתם הכלכלית של מעטים - מצרים עשירים שנמלטו מקהיר לקהילות מגודרות שבהן בתים בסגנון אמריקאי ומועדוני נופש. הריחוק שלהם מהחיים של המצרים הממוצעים התבלט עוד יותר.

הקהילות העשירות החדשות הללו, ומאחזים ותיקים יותר של עושר שקרובים יותר לעיר הבירה, נאחזו בהלה בסוף השבוע האחרון, לאחר מתקפת ביזה. במרכז המסחרי סיטי סנטר עקרו בוזזים כספומט מקירות בנק, ניפצו את החלונות וגנבו טלוויזיות.

ביום ראשון עמדו צופים ובחנו את הנזק. גברים שעמדו על המשמר אמרו שהמשטרה נטשה את מרכז הקניות כמו לפי פקודה, ושהבוזזים הגיעו במכוניות זמן קצר אחרי כן. הם טענו שהממשלה ניסתה ליצור רושם של כאוס. אחרים האשימו את העניים משכונות העוני ובדואים מהמדבר בביזה.

איימן עבדל אל, 43, מהנדס אזרחי שבחן את הנזק עם שני בניו בני העשרה, האשים את מובארק, בטענה שאיפשר לפערי המעמדות במצרים לגדול ולהיבנות במשך שנים, עד שהם התפוצצו בשבוע שעבר. "אני יכול לומר שאני אמיד, אך אני שונא את המצב. זה לא הומני", הוא אמר, והציג תמונות של עצמו עם משפחתו בהפגנות בשבת. האנשים היחידים שרצו שמובארק יישאר בשלטון, הוא טען, הם העשירים "החרדים לכספם".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ