זהירות, מהפכה לפניך

המסלקה הפנסיונית

מנחם קלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחם קלי

>> מהפכה גדולה המתוכננת בתחום הפנסיוני נידונה בימים אלה בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת - מהפכת המסלקה הפנסיונית. בדומה למהפכות רבות אחרות, גם במקרה זה הכוונה מאחורי המהפכה עשויה להיות טובה, אך ההשלכות עלולות להיות הרסניות.

המניע להקמת המסלקה הפנסיונית צודק. המטרה היא לאפשר העברה מהירה של מידע מדויק בין הגופים המוסדיים והמפיצים של מוצרים פנסיוניים כדי שכל חוסך יוכל לקבל החלטה מיודעת היכן להפקיד את כספו, שישמש אותו עד סוף ימיו. הבעיה היא שהדרך שנבחרה לספק את המטרה עלולה להביא לפגיעה בכל אחד ממיליוני העובדים במשק, מאחר שגם מעסיקים או מעסיקים פוטנציאליים יוכלו לקבל דרכה גישה למידע על עובדים.

תארו לכם תסריט שבו מועמד מגיע לראיון עבודה ומתבקש על ידי בעל העסק היתר לבחון את עברו הפנסיוני באמצעות המסלקה. המעביד הפוטנציאלי שהיה מקבל הסכמה יכול היה לדעת כמה מקומות עבודה החליף העובד בשנים האחרונות, מה מצבו הבריאותי ומאיזה מחלות כרוניות הוא סובל. במקרה של מועמדת אשה, המעסיק היה יכול לקבל מידע גם על מספר הילדים הקטנים שלה ועל כמה ימי עבודה החסירה בשנה. סירוב של מועמד לאפשר גישה למידע, סביר להניח שהיה מצמצם מהותית את סיכוייו לקבל את המשרה.

סכנה נוספת היא הקמתו בפועל של מאגר מידע כלל ארצי וראשון מסוגו, שירכז את כל המידע על מצבו הפיננסי והבריאותי של כל אחד ואחד מאתנו, ושלאלפי אנשים תהיה גישה אליו. לא צריך דמיון מפותח במיוחד כדי להבין מה ההשלכות של גישה למידע כזה ואיזה שימוש יוכלו לעשות בו חברות מסחריות, גורמי מימון ומעסיקים.

יהיו שיאמרו שמאגר מידע כזה יהיה מאובטח ולא ניתן יהיה לעשות בו שימוש מעבר לשימוש המיועד. אלא שלמדנו כבר שאם יש גורם שיש לו אינטרס לקבל מידע, יהיה כבר מי שיעביר אותו אליו. ברגע שהמידע מאוגד במאגר, מסירת הגישה אליו נעשית קלה הרבה יותר. הדלפות וויקיליקס הן בוודאי דוגמה ניצחת לכך.

לא בטוח שאת הציבור מעניינת העובדה שבהקמת המסלקה הפנסיונית משרד האוצר למעשה יוצר מונופול ממשלתי, דווקא בתחום שבו ישנה תחרות רבה. המונופול הזה - ככל מונופול - יבטיח הגדלת עלויות שבסופו של דבר יושתו על ציבור החוסכים בצורה של העלאת דמי הניהול. סביר להניח שבאפשרות זו הנגזרת מהקמת המסלקה הפנסיונית הציבור דווקא יביע עניין.

אז מה אפשר לעשות? לעתים הפתרון לבעיה יכול להיות פשוט עד כדי כך שאין צורך במהפכות שסופן אינו ידוע או בהמצאת פתרונות שאינם קיימים במדינות אחרת. על הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון לקבוע שכל העברת מידע בין היצרנים הפנסיוניים למפיצים תיעשה לפי כללי דיווח אחידים ובלוח זמנים מוגדר. זה הכל. בצורה זו כל עמית יוכל לקבל את כל המידע על חסכונותיו במהירות וביעילות כך שיוכל לקבל החלטות מושכלות לגבי חסכונותיו - בלי מהפכות, בלי סיכונים ובלי לנסות על ציבור העמיתים מסלקה פנסיונית ראשונה מסוגה בעולם.

הכותב הוא יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים באיגוד לשכות המסחר ויו"ר קבוצת קלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ