עמית ברכה

>> זיהום הקרקעות נהפך בשנים האחרונות לאחד המפגעים הסביבתיים הקשים ביותר בישראל. שטחים אדירים במרכז, בירושלים ובצפון נטושים בשל חומרים מסוכנים בקרקע. הזיהום פגע עד היום בעשרות אלפי דונמים של אתרי תעשייה, תחנות דלק ובסיסי צבא והוא מחלחל גם אל מי התהום וחושף את הציבור לסכנות בריאותיות.

שטחי הקרקע המזוהמים ביותר הם אלה הממוקמים לרוב במרכז, כאשר הזיהום הכבד מונע את פיתוחם לשטחי קרקע מניבי נדל"ן. בהיעדר שיקום, נותרות הקרקעות היקרות מזוהמות ונטושות, ללא אפשרות לבנות עליהן למגורים, למסחר או לטובת ריאות ירוקות. כך לדוגמה, מאות ואלפי דונמים שעליהם התבצעה פעילות תעשייתית של הצבא במשך שנים, בגבעתיים, בשרון, בירושלים ובאזורים אטרקטיביים אחרים, אינם יכולים לשמש לבנייה כל עוד לא יטוהרו וישוקמו. על השטחים הללו ניתן היה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור למגורים, מגדלים לתעסוקה ופארקים ציבוריים.

הבשורה החיובית באשר לטיפול בקרקעות מזוהמות באה מכיוון ועדת השרים לענייני חקיקה, שאישרה באחרונה את קידומה של הצעת החוק לשיקום קרקעות מזוהמות, בעקבות חוקים מתקדמים הקיימים זה כבר באירופה ובארה"ב.

אישור חוק לשיקום קרקעות מזוהמות בישראל יחייב אחת ולתמיד לערוך רישום של מצאי הקרקעות המזוהמות, לטפל בהן ולשחרר אותן עבור הציבור. הטענה לפיה אין בישראל קרקע למגורים תתברר עד מהרה כטענת סרק וכל שייוותר לאחר שיקום הקרקעות המזוהמות יהיה לוודא שהפיתוח עליהן יהיה פיתוח מושכל המביא בחשבון את צורכי הנדל"ן לצד צרכי ההגנה על הסביבה ועל איכות החיים שלנו.

הצעת החוק, המתבססת על העקרון "המזהם משלם", קובעת בראש ובראשונה כי יש בעל בית - המשרד להגנת הסביבה - האחראי לביצוע ואכיפת החוק. בכל הנוגע לשיקום הקרקע מוצע שמי שהוא בעל זיקה לקרקע, בין אם כתוצאה מכך שזיהם אותה או בין אם כתוצאה מבעלותו או מחזקתו עליה, יישא בעלויות השיקום. על פי ההצעה, תוקם קרן לשיקום קרקעות שבה יצטברו כספי מדינה ותעשייה, לטובת סיוע בעלויות מימון עריכת סקרי הקרקע ושיקומה. קידום תוכניות בנייה על יחידת קרקע שהוגדרה כמזוהמת יתאפשר רק לאחר שיתבררו מימדי הזיהום ויוכח כי הקרקע תטופל ותשוקם.

לצד הצורך בפיתוח ובנייה למגורים ולמסחר, יש לזכור כי מכלל שטחה הגיאוגרפי הקטן והצפוף של ישראל יש לשמור מכל משמר על מעט השטחים הציבוריים הפתוחים שעוד נותרו לנו. בשונה מהרפורמה ההרסנית בתכנון שמקדמת הממשלה שתביא לנזק בלתי הפיך לשטחים אלה, החוק לשיקום קרקעות מזוהמות יאפשר טיפול אינטגרטיבי של הגנה על הסביבה ועל בריאות הציבור לצד שחרור עשרות אלפי דונמים של קרקעות משוקמות לבנייה.

לכן, במקום לקדם רפורמות שיגרמו נזק סביבתי אדיר, על משרד האוצר ומשרדי הממשלה להכיר בתמריץ הכלכלי האדיר הגלום בהצעת חוק שיקום קרקעות, ולקדם במרץ את טיהור הקרקעות המזוהמות ברחבי המדינה.

-

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ