חברת ההפלגות קרניבל משלמת מס של 1.1% בלבד

החברה, שבשליטת משפחת אריסון, נהנית מפרצה בחוקי המס ומתחמקת ממרבית התשלומים באופן חוקי - למרות סיוע מהממשל הפדרלי

דיוויד ליאונהרדט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד ליאונהרדט

ניו יורק טיימס

>> קרניבל קורפ, חברת שייט התענוגות שבשליטת מיקי אריסון, היא אחת החברות המשלמות את שיעורי המס הנמוכים ביותר בארה"ב - רק כ1.1% מרווחים מצטברים בסך 11.3 מיליארד דולר בחמש השנים האחרונות. קרניבל, שעושה שימוש נרחב בשירותים ממשלתיים בארה"ב, נהנית מפרצה עלומה בחוקי המס האמריקאיים, המאפשרת לה לחמוק ממרבית תשלומי המס באופן חוקי לגמרי.

ללא סיוע של ענפי ממשל שונים בארה"ב, קרניבל קורפ עשויה להתקשות להתקיים: משמר החופים האמריקאי שומר על מבטחן של ספינות החברה, פקידי המכס מאפשרים לקרניבל לשוט למדינות אחרות, ורשויות מקומיות ומדינתיות בארה"ב בנו כבישים וגשרים המגיעים לנמלים שבהם עוגנות הספינות של החברה.

מדובר במקרה קיצוני, אך בהחלט לא חריג. מבין 500 החברות הנסחרות במדד 500 S&P הכולל את החברות הגדולות בארה"ב, 115 חברות שילמו שיעור מס הנמוך מ-20% בחמש השנים האחרונות, לפי ניתוח נתונים שביצעה חברת המחקר קפיטל IQ עבור "ניו יורק טיימס".

מדובר בשיעור הכולל הן את המסים הפדרליים, והן את המסים המדינתיים והעירוניים, ובכל זאת, הוא נמוך בהרבה משיעור מס החברות הפדרלי - 35%. שלוש מבין חברות אלה שילמו שיעור מס כולל של פחות מ-10%: בואינג שילמה שיעור מס כולל של 4.5%, סאותווסט שילמה 6.3%, יאהו 7%, ופרודנשל 7.6%.

ניתן לטעון כי חוקי מס החברות בארה"ב סובלים מהגרוע משני העולמות - שיעור המס הרשמי גבוה ממרבית המדינות, מה שמאלץ חברות להקדיש זמן ומאמץ רב למצוא את הפרצות בחוק. ואולם, הממשל מגייס פחות כסף ממסי חברות מבעבר - בשל הפרצות שהלכו והצטברו בעשורים האחרונים.

קרניבל משלמת שיעור מס כה נמוך בשל סעיף המאפשר לחברות תובלה שהמטה שלהן נמצא מחוץ לארה"ב - במקרה של קרניבל, בפנמה - להתחמק מתשלום מסים. העובדה שהנהלת קרניבל ממוקמת במיאמי ושמרבית נוסעיה עולים לספינותיה בבולטימור, לוס אנג'לס, מיאמי, ניו יורק וסיאטל, אינה משנה דבר. גם לעובדה כי קרניבל לא משלמת כמעט מס בפנמה אין השפעה.

כלכלנים בארה"ב קוראים כבר זמן רב לרפורמה בחוקי מס החברות. גם נשיא ארה"ב ברק אובמה והרפובליקאים טוענים כי הם תומכים ברפורמה שכזו. אך תהליך זה אינו קל. לחברות המנצלות את הפרצות בחוקי המס לא מפריעה המערכת הקיימת כמובן, ולרשותן עומדים לא מעט שתדלנים.

כשבוחנים את דו"חות החברות לאורך כמה שנים, אפשר לראות מגמות ברורות בהתחמקות ממס. חברות כמו יאהו שהפסידו סכומים גדולים בשנים קודמות, יכולות להתחמק ממס עד שיחזרו לרווחיות יציבה. חברות אחרות מתחמקות ממסים באמצעות הוצאות רבות על ציוד חדש או מבנים חדשים, הוצאות שניתן לנכות ממס. חברות אחרות פשוט פיתחו מומחיות בהתחמקות ממס.

ג'נרל אלקטריק (GE) פיתחה מיומנות כה גבוהה בהתחמקות ממס, עד כי יש מי שרואים במחלקת המסים שלה הטובה בעולם - טובה משל כל חברת עריכת דין. אסטרטגיה אחת היא הגדלת הרווחים המתקבלים באופן רשמי במדינות שבהן שיעור המס נמוך, כפי שעושה קרניבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ