גם שיני חלב יכולות להיות שוות זהב

מעולם לא סבלתי מכאבי שיניים, אבל בכל פעם שהלכתי לרופא נאלצתי לעבור סתימה או שתיים. הרופא שלי רצה להרוויח כסף, וכך גם הגופים המתעניינים בהקמת "קופת השיניים" לילדי ישראל - לכאורה ללא מטרת רווח. על משרד הבריאות לזכור את מטרותיהם במשא ומתן עמם

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

>> בשמונה השנים האחרונות לא ביקרתי אצל רופא השיניים. אמנם לא זכיתי להיות אחד מאלה שגנטיקה פלאית מאפשרת להם להתקיים על סוכריות גומי וממתקי טופי, לא לצחצח שיניים אף פעם ובכל זאת להציג חיוך לבן בוהק.

בניגוד אליהם, לסתימה הראשונה שלי זכיתי כבר בגיל 5, שיני חלב. מכאן והלאה, ב-25 השנים הבאות, המשכתי לקיים את מצוות מערכת הבריאות ולבקר את השיננית על בסיס דו שנתי ואת רופא השיניים אחת לשנה. התהליך היה קבוע. ביקור אצל השיננית, מעבר אל הרופא, שהסתכל, בחן והודיע על הצורך בשתיים-שלוש סתימות, ובהמשך ביצוען בשני תורים רפואיים.

מעולם לא נכנסתי אל הרופא וזכיתי בתשובה "הכל בסדר, אתה לא זקוק לכלום", אבל מצד שני - מעולם לא סבלתי מכאבי שיניים. אלא שבסביבות גיל 29 עלתה במוחי התהייה: האם הקשר בין שתי העובדות האלה הוא סיבתי. האם היעדר הכאבים נובע מהקפדתי על הוראות המערכת, או שאולי היעדר הכאבים מעיד על כך שהטיפולים ומאות השקלים שאני משלם בכל שנה מיותרים?

בגיל 29, בביקור השנתי אצל רופא השיניים, התיישבתי עמו ועם צילום חלל הפה שלי, וביקשתי להבין. עברנו יחד על הצילום, הוא הציג בפני את הצללים הכהים בשיני שהשתקפו בצילום, ואמר כי אלה מעידים על חשש להתפתחות חור בעתיד. כשתהיתי איך יגיע אל החור הנמצא עמוק בין שתי השיניים, הודה כי ההגעה לאזור תהיה כרוכה בקידוח דרך אזור של שן בריאה.

כשתהיתי אם יש לי ברירה, אמר הרופא כי אם איני מעוניין, אני יכול לוותר על הסתימה, לשוב לביתי, לדאוג לניקיון השן היטב, ולחזור לביקורת בעוד חצי שנה. מאז לא שבתי. אני מצחצח שיניים במשחה המומלצת ומטהר את שיני עם קיסמים וחוטים דנטליים. אבל בצעד לא רציונלי החלטתי לא לשוב לרופא השיניים עד שהכאבים יכריעו אותי. מרבית רופאי השיניים יגדירו אותי פציינט עם משאלת מוות. הניסוי שלי עלול להסתיים בסדרה של 18 טיפולי שורש, פה מלא בשיניים תותבות והתקפי כאבים. ובאמת הגיע הזמן שאלך לרופא.

אבל החלוקה החדה של חיי הדנטליים לשני חלקים רלוונטית לידיעות שפורסמו השבוע על כך ש"קופת השיניים" - שהיתה אמור לקום עד סוף 2010 כדי לספק טיפולי שיניים לילדים לצד קופות החולים - מתעכבת בגלל טענות הגופים שהתעניינו בה כי תנאי הסף שנקבעו הופכים את הקמתה ללא משתלמת.

הרופאים בישראל, בהם רופאי השיניים, מרוויחים מהשירותים שהם נותנים למטופלים. קופת השיניים שתוקם אמורה להיות ארגון שלא למטרות רווח, אבל זו אשליה. אם זו הסתדרות רופאי השיניים הדואגת לרופאים הפרטיים, חברת הביטוח מדנס וחברת הביטוח כלל - כל המתעניינים באספקת טיפולים לילדי ישראל הרכים - רואים את הקופון שיגזרו. גם שיני ילדים יכולות להיות זהב - ולא בגלל הפיה שמתייצבת כשאנו מניחים אותן מתחת לכרית.

כפי שכל אזרח המתייצב בקופת חולים בעצמו או עם ילדיו צריך לזכור כי מדובר בארגון למטרות רווח, כך צריך משרד הבריאות לזכור את מטרות הרווח של העוסקים בתחום כשהוא דן בתנאים שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ