השב"כ והמשטרה בודקים חשדות נוספים לפלילים בפרשת הרפז

היועץ המשפטי לממשלה הורה על קיום הבדיקה בימים האחרונים * ברק דרש שוועדת טירקל תדון שנית במינוי גלנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה באחרונה למשטרה ולשב"כ לבדוק היבטים פליליים בפרשת הרפז. זאת לאחר שבמסגרת בדיקת מבקר המדינה בפרשה עלו חשדות לפלילים. המידע הועבר בימים האחרונים לבחינתו ולטיפולו של וינשטיין. מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בודק היבטים שונים של פרשת מסמך גלנט-הרפז מאז אוקטובר בשנה שעברה.

וינשטיין הורה לבדוק אם קיימת תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית בעניין. הבדיקה תבוצע על ידי צוות משולב של היאחב"ל והשב"כ, בהובלת המשטרה. שיתוף השב"כ בצוות הבדיקה נעשה לבקשת וינשטיין. זאת לנוכח הזיקה בין החשדות הפליליים לסיכון הקיים בהיבטים ביטחוניים רגישים, וכן לאור הצורך לסייע בהגנה על סודות המדינה בנסיבותיו המיוחדות של התיק.

בדיקתו של מבקר המדינה בפרשה, חולשת על מה שהוגדר במשרדו כמכלול פעילויותיו ועיסוקיו של הרפז במערכת הביטחון בתחומים השונים כמו סחר ורכש, קשרי גומלין עם גורמים שונים במערכת הביטחון ומשמעויותיהם, וכל נושא אחר בהקשר זה. בנוסף, בדק המבקר את מכלול הפעולות במערכת הביטחון הקשורות במסמך הרפז - ובכלל זה תהליכי בחירת הרמטכ"ל.

בתחילת עבודת הביקורת הבהיר המבקר כי ייתכן שבתהליך יעלו נושאים נוספים שידרשו בדיקה. ההערכה היא כי לינדנשטראוס והאלוף במיל' יעקב מנדי אור, האחראי על בדיקת הפרשה, התמקדו בחודשים האחרונים גם במעמד שצבר הרפז בקבע ובמילואים ובכלל זה עסקאות מסחריות, השפעה על בכירים ונגישות למידע מסווג ולהחלטות על מינויים.

סא"ל במיל' בועז הרפז זייף מסמך שנערך כביכול על ידי חברת ארד תקשורת, ובו תוכנית מפוברקת להביא לבחירתו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל תוך פגיעה במתמודדים האחרים. את הקטעים הרכיב הרפז לכדי תיאור של תוכנית שנועדה כביכול לפגוע ברמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, וכן באלופים בני גנץ וגדי אייזנקוט, שהתמודדו על תפקיד הרמטכ"ל הבא ולסייע לשר הביטחון, אהוד ברק, לקדם את מועמדותו של האלוף יואב גלנט.

בעקבות חקירת היאחב"ל נמצא כי הרפז, שהיה בעל קשרים הדוקים עם גורמים בצבא ובמשרד הביטחון, זייף את המסמך לבדו. בעקבות זאת, פנו כמה גורמים למבקר המדינה בבקשה שיחקור היבטים שונים של הפרשה שאינם קשורים לחקירת המשטרה. בפונים למבקר לפתוח בחקירה היה גם שר הביטחון, אהוד ברק.

יצוין כי רק בחודש שעבר הודיעה פרקליטות המדינה להרפז כי לאחר עיון בחומר הראיות נשקלת העמדתו לדין, בשל האירועים עליהם נחקר במשטרה הקשורים לזיוף מסמך ולשימוש בו בכוונה להשפיע על תהליך מינוי ראש המטה הכללי של צה"ל. הרפז זומן לשימוע בפרקליטות. בהודעת משרד המשפטים בעניין דאז נמסר, כי "אשר לחלקם של אנשי הצבא בפרשה, החליט הפרקליט הצבאי הראשי, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, כי לא נמצאו ראיות לביצוען של עבירות פליליות כלשהן". עוד נמסר אז כי "באשר להיבטים אחרים הנוגעים לפרשה, הדברים ייבחנו בבוא העת, על-ידי היועץ המשפטי לממשלה והפצ"ר, וזאת לאחר סיום בדיקת מבקר המדינה בעניין, הנערכת בימים אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ