שיעור האבטלה בארה"ב ירד מ-9.4% ל-9% - הירידה החדה זה 50 שנה

עם זאת, בשל החורף הקשה מספר המועסקים עלה בינואר בשיעור נמוך מהצפוי. למרות השיפור בשוק העבודה, כלכלנים מעריכים כי הבנק הפדרלי לא צפוי להעלות את הריבית ולא ייסוג ממדיניות התמריצים בעתיד הקרוב

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

>> שיעור האבטלה בארה"ב ירד במפתיע בינואר, בקצב המהיר ביותר שלו זה 50 שנה, לרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2009. הירידה נרשמה בעקבות התאוששות שוק התעסוקה האמריקאי ולאחר שעסקים קטנים הגבירו את קצב גיוס העובדים. עם זאת, החורף הקשה הוביל לעלייה נמוכה מהצפויה במספר המועסקים.

לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי, יותר מחצי מיליון בני אדם מצאו עבודה בינואר. עם זאת, מספר המועסקים במגזר הלא-חקלאי עלה ב-36 אלף בינואר - נמוך משמעותית מהתחזיות, שצפו עלייה של 140 אלף במספר המועסקים, בשל מזג האוויר הקשה שהאט את קצב גיוס העובדים.

שיעור האבטלה ירד מ-9.4% ל-9% - רמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2009, לעומת תחזיות הכלכלנים, שצפו כי שיעור האבטלה יעלה ל-9.5%. מאז פברואר הוסיף המשק האמריקאי יותר ממיליון משרות, כשבחודשיים האחרונים נרשמה הירידה החדה ביותר באבטלה מאז ממשל דוויט אייזנהאואר בשנות ה-50.

החברות הגדולות עדיין לא הגבירו באופן משמעותי את גיוס העובדים, לעומת עסקים קטנים שמגייסים יותר עובדים, בנוסף לעובדים אחרים שמחליטים ליהפך לעצמאים. מגזר השירותים ומגזר הייצור צומחים לרמות שבהם היו לפני המשבר - כך לפי הנתונים. מגזר הייצור הוסיף 49 אלף משרות בינואר - הקצב החד ביותר מאז אוגוסט 1998. "לא הכל ורוד, אך נראה שאנו בכיוון הנכון. ההתאוששות בדרך, למרות המהמורות", אמר כריס רופקי מבנק אוף טוקיו מיצובישי, לאי-פי.

"יותר ויותר אנשים יחשבו ?אם הצלחתי לשרוד עד עכשיו, אני אצליח לעמוד על הרגליים. אני יכול לקנות את הדברים שאת רכישתם דחיתי בשנים האחרונות, משום שאני לא מודאג שאאבד את המשרה שלי'", אמר נייג'ל גולט מחברת IHS גלובל אינסייט. השכר הממוצע בארה"ב עלה בשנה האחרונה בכ-2% - מהר יותר מקצב האינפלציה, ובכך הגדיל את כוח הקנייה.

הירידה באבטלה עשויה גם לעודד אמריקאים שוויתרו על חיפוש עבודה לחדש את חיפושיהם, ובכך להעלות באופן זמני את שיעור האבטלה. עם זאת, מרבית הכלכלנים שיפרו את תחזיותיהם וצופים כעת כי שיעור האבטלה בארה"ב יירד מתחת ל-9% עד סוף השנה. הפעם האחרונה שבה ירד שיעור האבטלה בקצב מהיר כל כך היתה ב-1958, אז ירד שיעור האבטלה מ-7.1% ל-6.2% בתוך חודשיים, שעה שהכלכלה התאוששה ממיתון בן שמונה חודשים.

למרות ההתאוששות בשוק העבודה, העריכו כלכלנים כי הבנק הפדרלי לא יעלה את הריבית או ייסוג ממדיניות התמריצים וההרחבה הכמותית בעתיד הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ