במעלות מודאגים כיצד תפרע דלק נדל"ן התחייבויות של חצי מילארד שקל השנה

חברת הדירוג הכניסה את דלק נדל"ן לרשימת מעקב. הסיבות: מינוף גבוה, היעדר נזילות ופירעונות ענק של חצי מיליארד שקל בשנה הקרובה. האג"ח נסחרות בתשואה של יותר מ-20%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> על אף הקשיים הגדולים שבפניהם ניצבה דלק נדל"ן, היא הצליחה לעמוד עד כה בהתחייבויותיה, בעזרת מסע מימושים אגרסיבי של נכסים במיליארדי שקלים שביצעה בשנים האחרונות והסיוע התזרימי הנדיב של החברות האחיות - קבוצת דלק, הפניקס ודלק ישראל, לצד הסבלנות שגילו הבנקים - גם הם נושים של החברה.

ואולם, על אף החדשות הטובות, היכולת של דלק נדל"ן לעמוד בהתחייבויות של מאות מיליוני שקלים לבנקים ולבעלי האג"ח בשנה הקרובה, אינה ודאית. חברת הנדל"ן של יצחק תשובה עדיין סובלת ממצוקת נזילות ותשובה עושה הכל כדי לדלג מעל הסדר חוב.

סימני שאלה אלה הביאו את S&P מעלות להכניס את דירוג האשראי של דלק נדל"ן למעקב. דירוג האג"ח של החברה - BB - הוכנס לרשימת מעקב (CreditWatch) עם השלכות שליליות, פעולה המצביעה על היתכנות של הורדת דירוג בתקופה הקרובה.

"הכנסת הדירוג של דלק נדל"ן לרשימת מעקב עם השלכות שליליות נובעת בעיקרה ממצב הנזילות של החברה לקראת תשלומי האג"ח הצפוים בשנה הקרובה, וכן לנוכח המינוף הגבוה. כל הניסיונות לשפר משמעותית את מצב הנזילות והמינוף בשנה האחרונה לא הועילו", כותבים האנליסטים עמרי שטרן ועופר עמיר.

עם זאת, ההודעה של מעלות אינה מהווה חדשות מרעישות עבור שוק ההון, שכן האג"ח של דלק נדל"ן נסחרות עדיין בתשואות לפדיון זבל של עד כ-20%, המשקפות את חשש המשקיעים לגבי יכולתה של החברה לעמוד במלוא התחייבויותיה.

נכון להיום יש בקופתה של דלק נדל"ן מזומנים ושווי מזומנים של כ-100 מיליון שקל בלבד, שהתקבלו באחרונה בעקבות משיכת הדיווידנד מהחברה הנכדה דלק גלובל ריל אסטייט (DGRE), שמכרה את בניין המשרדים דובנדורף (Dubendorf) בציריך שבשווייץ, תמורת 421 מיליון שקל (114.4 מיליון פרנק שווייצי).

סכום זה לא יספיק לדלק נדל"ן בכדי לשלם במהלך פברואר-מאי 2011 לבעלי האג"ח כ-234.5 מיליון שקל. בנוסף לכך, עד ספטמבר 2011 תצטרך החברה למצוא מקורות נוספים של כ-333.5 מיליון שקל לתשלומי בעלי אג"ח. זאת, לא כולל תשלומים של מאות מיליוני שקלים לבנקים.

בדלק נדל"ן מודעים למצוקת הנזילות. בימים אלה משלימה החברה את הנפקת הזכויות לבעלי מניותיה של 60 מיליון שקל, מכירת קניון עכו לסלע קפיטל גרופ שתניב לה תזרים נטו של כ-30 מיליון שקל, וכן היא פועלת באינטנסיוויות למכירת הנכסים בקנדה ואחזקותיה בחברת אלעד מגורים. במדה שנכסים אלה יימכרו, המהלך יכניס לחברה תזרים נטו של מאות מיליוני שקלים.

עד כה דלק נדל"ן נהנתה מסיוע של הבעלים יצחק תשובה, שהזרים לה במסגרת הנפקות זכויות 120 מיליון שקל, רכש אג"ח בכ-80 מיליון שקל כדי לחלץ את החברה מעילה לדרישת פרעון מיידי וכן וכן העמיד ערבויות והלוואות בעשרות מיליוני שקלים.

דלק נדל"ן מאמינה כי תשובה ימשיך לתמוך בה כבעבר (ולראייה הוא יזרים בהנפקת הזכויות הקרובה את חלקו - 30 מיליון שקל). יחד עם זאת, טוענים במעלות כי "טרם הוצגו בפנינו ראיות ליכולתו של בעל השליטה להמשיך ולתמוך בחברה ובכוונתנו לבחון יכולת זו.

"נזילות החברה חלשה", מוסיפים במעלות. "הכנסת החברה לרשימת מעקב עם השלכות שליליות משקפת את כוונתנו לבחון בתקופה הקרובה את תוכניתה העסקית של דלק נדל"ן, בשל חששותינו מיכולת החזר החוב של החברה והסתמכותה על מקורות שאינם ודאיים לצורך תשלום חלויות האג"ח הקרובות במאי ובספטמבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ