"זה הזמן להשקיע במדינת ישראל"

המיליארדר אלכסנדר משקביץ' מתנפל על השוק הישראלי

סמי פרץ
ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
ליאור זנו

>> "כלכלת ישראל נמצאת במצב טוב מאוד, ואני מאמין שזה הזמן להשקיע במדינה", אומר יו"ר הקונגרס הציוני האירו-אסיאתי, אלכסנדר משקביץ', בראיון ל-TheMarker.

משקביץ', 56, שהונו מוערך ב-3.3 מיליארד דולר, הוא הבעלים של חברת ENRC העוסקת בכרייה ויש לה מכירות של כ-7 מיליארד דולר בשנה. הוא מחזיק באזרחות קזחית וישראלית, ונמצא במקום 287 ברשימת עשירי העולם של המגזין "פורבס". ב-1991 עלה לישראל, אך כיום אינו מתגורר כאן אלא מגיע לביקורים כמה פעמים בשנה. משקביץ' ביצע את עסקת הנדל"ן השנייה בגודלה בישראל מעולם כשרכש בסוף 2010 פנטהאוז בפרויקט Sea One בתל אביב תמורת 110 מיליון שקל.

משקביץ' התייחס למהומות במצרים באומרו: "אין עסקים בלי סיכונים. נכון שמסוכן מאוד במצרים, אבל ישראל תצמח בכל מצב". כשנשאל במה הוא מעוניין להשקיע השיב "כל תחום מעניין אותי, כולל גז טבעי, בין כמשקיע אסטרטגי ובין כשותף של יזמים ישראלים". בנוגע לבעיות במימון מאגר הגז תמר, אמר משקביץ', "שמעתי על זה".

המיליארדר היהודי אלכסנדר משקביץ' מתנפל על השוק הישראלי.

דירתו החדשה של משקביץ' בתל אביב, שכוללת את כל הקומה ה-21 בפרויקט Sea One, צפויה להשתרע על פני כ-1,000 מ"ר וגודלה הוא של כ-6 דירות. "אני נמצא כאן יותר ויותר זמן ולכן זה כלכלי עבורי לקנות דירה במקום לגור בבית מלון. ערך הדירה עולה, ולמעשה מאז שקניתי הערך שלה עלה ב-10%-15%. מעלי, בקומה ה-23, מוצעת דירה דומה ב-130 מיליון שקל. אני לא חושש שתהיה נפילה במחירי הנדל"ן בישראל כי אין כאן היצע מספיק של פרויקטים חדשים. מסובך לבנות כאן, וחוץ מזה אני מכיר הרבה משקיעים מחו"ל שרוצים להשקיע בישראל".

משקביץ' נולד בקירגיזסטן, אך עבר לקזחסטן, שם בנה עם חבריו, פתוח שודייב ואליג'אן איברגימוב, גם הם מיליארדרים, אימפריית מתכות וכרייה. משקביץ', שודייב ואיברגימוב הם בעלי המניות הגדולים ביותר של חברת המכרות הקזחסטנית ENCR, אחת מחברות חומרי הגלם הגדולות בעולם, שהונפקה בבורסת לונדון בדצמבר 2007 לפי שווי שוק של 6.8 מיליארד ליש"ט. השלושה גם שותפים עם בני שטיינמץ בחברת הכרייה קוניקו, באמצעות חברת ההשקעות אינטרנשיונל מינרל ריסורסס שבשליטתם.

משקביץ' מכהן כיום כיו"ר הקונגרס היהודי האירו-אסיאתי (EAJC), והוא ידוע כתורם גדול לקהילות היהודיות במרכז אסיה ובקווקז. בשנים האחרונות הגדיל משקביץ' את תרומותיו לגופים ישראליים, כמו האגודה למען החייל, קרן היסוד ובתי חולים שונים.

ליאור זנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ