שובה של הסובארו

הגרסה החדשה של תוכנת האבטחה נורטון אמנם אטית ממתחרותיה, אבל יעילה מרובן בניטרול וירוסים

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

מה כבר אפשר לכתוב על נורטון אנטי-וירוס? זאת היתה הסובארו ליאונה (או המאזדה 3) של עולם האבטחה בישראל לפני שנים, אבל תהילתה חלפה עברה לה. אולם בעוד כולנו התרגלנו לשמות חדשים כמו קספרסקי, AVG ואחרים, נורטון לא קפאה על שמריה, ובשנים האחרונות חזרו הגרסאות של התוכנה לתת קרב הוגן למתחרות.

האמת היא שגם הגרסה החדשה - נורטון אינטרנט סקיוריטי 2011 - אינה מהווה שינוי גדול מקודמתה שיצאה בשנה שעברה. זה לא בהכרח דבר רע. מי שמכיר את הגרסה הקודמת ירגיש בבית כבר בהיתקלות עם מראה השחור-צהוב המצוחצח של המסך הראשי. הוא אמנם כולל לא מעט כפתורים, אבל הם נועדו כדי שגם הדיוטות יבינו אילו תכונות של תוכנת ההגנה פועלות (כולן כברירת מחדל). בנוסף, יש כפתור למקרה, בלתי סביר ככל שיהיה, שירצו לכבות חלק מההגנות.

לנורטון אינטרנט סקיוריטי 12 תכונות מרכזיות המחולקות לשלוש קבוצות - הגנת מחשב, הגנת רשת והגנת אינטרנט. יש בה שלל כלים עם שמות משודרגים, כמו הגנה על אימייל, פיירוול חכם, אינטליגנציית הורדה, מנהל סיסמאות מקוונות ועוד רבים וטובים. אחד השירותים החביבים הוא שירות הבחינה של התהליכים הפעילים במחשב, שנועד גם הוא להסביר להדיוטות מה כל אחד צורך מהמחשב, אם הוא מסוכן, חשוב או סתם מיותר.

בנוסף יש לינקים לשירותים נוספים, כמו שירות גיבוי מקוון, שירות הגנה על ילדים ושירות הבודק לינקים לאתרים כדי לקבוע אם הם מסוכנים או לא. העניינים נעשים יותר מסובכים כשצוללים לעומק ההגדרות, ועדיין ברוב המקרים, נראה שרובן די נהירות גם למי שאינו מומחה ברזי המחשב.

בהשוואה לסורק של AVG, ששכן על המחשב שלי לפני כן, הסורק של נורטון מתגלה כשתלטן יחסית. לדוגמה, נסו למזער את חלון הסריקה והסורק ימהר לפתוח חלון ובו הוא מתריע שאם תעשה את זה הוא יסרוק לאט יותר. טוב נו, חלונות פתוחים אף פעם לא הפחידו אותנו. ובכל זאת, גם כשחלון הסריקה מוסתר, אי אפשר להתעלם מכך שמשימות כבדות כמו פתיחת קובץ תמונה או שמירה נהפכות לכבדות אף יותר מהרגיל.

אפשר לעבוד עם הסריקה ברקע, אבל היתה לי תחושה שהנורטון הוא סורק יותר תובעני מ-AVG. מדובר כמובן בלא יותר מחצי שנייה במעבר בין חלונות, או שנייה וחצי עד שתיים במעבר בין יישומים. לכאורה זה אינו הבדל משמעותי, אבל כולנו הרי יודעים כמה חסרי סבלנות אנחנו בכל הנוגע למהירות המחשב וכמה זה עלול לעצבן ברגע הלא נכון.

גם מבחינת זמן הסריקה, AVG היה זריז משמעותית מהחבר נורטון - משהו שלא השתנה בשנה שחלפה. עם זאת, לפי מבחן של אתר הבדיקות העצמאי AV Comperatives, נורטון זוכה להצלחה גבוהה מזו של AVG בעצירת איומים מלינקים מסוכנים (98.9% לעומת 97.1%), והגיע למקום השני אחרי F-Secure. בכל הנוגע לאיומים לא מוכרים, השיעור שלו הוא 51% - שיעור לא רע, גם כאשר המוביל בתחום, G Data, מגיע ל-62%.

בסופו של דבר בחזית נורטון אין כל חדש. מדובר בסך הכל בחבילת אבטחה טובה עם מחיר שלא יפיל אתכם מהכיסא. לפי זאפ, החבילה עולה בין 85 ל-149 שקלים למחשב אחד ובין 249 ל-299 שקלים לשלושה מחשבים (המחירים לשנה). ב-012 סמייל מציעים מבצע לשלושה מחשבים לפי חודשים, שיעלה לשנה 217.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ