אורה קורן
אורה קורן

>> "אם נייצא אחוז אחד מכלל היבוא של המזרח הרחוק, נגיע ב-2020 ליצוא של 100 מיליארד דולר, סכום העולה על כל מאגרי הגז שנמצאו בים התיכון. כך אמר אתמול בכנס הרצליה ישראל מקוב, יו"ר הועד המנהל של המכון למדיניות ואססטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"הצמיחה במזרח מעמידה הזדמנות נדירה", אמר מקוב בפאנל בנושא היצוא למזרח. "היבוא לאסיה מסתכם בטריליוני דולרים בשנה. ב-2020 היקף היבוא יהיה 10 טריליון דולר. אם ישראל תצליח להשיג אחוז, זו תהיה הזדמנות גדולה מכל מאגרי הגז, הזדמנות של 100 מיליארד דולר", הוסיף.

"השאלה אם אנחנו עושים הכל למצות את ההזדמנות. קצב היצוא לאסיה כמעט הכפיל עצמו ב-2010 לעומת 2009, אבל אנחנו לא במקום טוב", אמר מקוב.

ארנה ברי, סגנית נשיא EMC העולמית ולשעבר מדענית ראשית, אמרה כי צריך לטפל במהירות ביצוא של חברות קטנות חקלאיות לסין. לדבריה, ממשלת הולנד השקיעה כספים רבים כדי שחברות יוכלו להיכנס לסין ללא קשר לגדלן. כתוצאה, נפח הפעילות הישראלי הטכנולוגי-חקלאי קטן מזה של ההולנדים. לדוגמה, בתחום מחלבות.

"החסמים הבעיתיים לסחר הם החסמים הלא רשמיים, הנובעים מהעדפות של מדינות באסיה". אמר קלייד פרסטוביץ', מייסד ונשיא המכון הכלכלי האסטרטגי בארה"ב. לדבריו, הודו, אינדונזיה ומדינות אחרות בדרום מזרח אסיה הן שווקים מעניינים לשוק הישראלי, שיש לו טכנולוגיה שאותן מדינות יכולות להשתמש בה. במדובר בשווקים פתוחים יחסית עם צרכים שיכולים לקבל מענה בחברות ישראליות.

לעומתן, בסין ובטייוואן, למשל, הפעילות לישראלים תהיה יותר קשה. "לא אומר לכם לא ללכת לסין אבל אתם צריכים להיות ריאלים ביחס אליה", אמר פרסטוביץ'. לדבריו, "אם אתם חברה זרה שמנסה לספק ללקוח סיני, הלקוח ידרוש שתייצרו את המוצר בסין ותשתמשו בטכנולוגיה שפותחה בסין".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר אמר, כי יצוא של 100 מיליארד דולר למזרח הרחוק בר ביצוע, אם נבין את פוטנציאל המשק, וטרם הבנו זאת. לדבריו, שוחח עם בכיר במשרד האוצר שלא ידע מה זה יצוא שירותים. בלשכות המסחר סבורים, שהפוטנציאל הגדול ליצוא הוא בשירותי בריאות, חקלאות, תוכנה ותיירות.

שר התמ"ת לשעבר, בנימין בן-אליעזר, אמר בכנס הרצליה כי בכוונת הממשלה לסייע לחברות ישראליות להיכנס לשוקי המזרח באמצעות הגברת נוכחות במדינות המזרח, באמצעות נספחים מסחריים ועובדים מקומיים ושיתוף פעולה עם מחוזות וערים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ