סיפור גדול

שערוריית ענק של מכירת קרבות סומו מטלטלת את יפאן. אם לא די בכך שהענף המקודש כבר אינו כל כך אצילי - החשד הסביר הוא שמאחורי הפרשה עומדים אנשי העולם התחתון

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

במשך 2,000 שנה הוא היה הספורט הלאומי של יפאן, ואולי בעצם הרבה יותר מספורט. הוא היה חלק מטקסי דת השינטו וענף נחשב מאוד בחצר הקיסרית, וגם אם הבייסבול, הג'ודו והכדורגל כרסמו במעמדו בשנים האחרונות - הסומו היה ונותר כמעט מקודש ביפאן. אלא שפרשה חדשה המטלטלת את הענף ואת המדינה כולה מאיימת להיות המסמר האחרון בארון הקבורה הענק של הסומו.

הפעם האחרונה בה בוטל טורניר האביב המסורתי (אחת משש התחרויות הגדולות של הענף) היתה לפני 65 שנה, לאחר שאיצטדיון הסומו "ריוגוקו קוקוגיקאן" נפגע במהלך ההפצצות האמריקאיות במלחמת העולם השנייה. השנה בוטל הטורניר שוב, אך מסיבה מבישה בהרבה - הודאתם של שני מתאבקים ומאמן כי מכרו קרבות. הפרשה התפוצצה לאחר שחקירת משטרה בעניין הימורי בייסבול בלתי חוקיים התגלגלה למספר מתאבקי סומו, שהופללו באמצעות הודעות טקסט שנמצאו במכשירים הסלולריים שלהם. לאור החקירה, העצורים והסקנדל שנוצר, לא נותרה ברירה אלא לבטל את הטורניר.

"אני מאוד מצטער, אין תקדים לביטול כזה", אמר יו"ר ההתאחדות כשהוא קד עמוקות בפני המצלמות, "זה הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה של הסומו. נבדוק את הפרשה ונחזיר את אמון הציבור. אם לא ננקה את הסומו מחשדות, לא נוכל להמשיך לקיים תחרויות".

עבור היפאנים, הסומו - ששורשיו גם בטקסי היטהרות דתיים - נחשב ספורט אצילי. המתאבקים אמורים לשמור על סטנדרטים גבוהים של מוסר, להתלבש בצורה מסורתית ולהקפיד על שיער אסוף ומוגבה, כמנהג לוחמי סומו וסמוראים במשך מאות שנים. אבל החשדות שצצו רחוקים מאוד מאותה אצילות. לפי המסרונים שהתגלו, מתאבקים קנו ומכרו קרבות באופן שיטתי וגרפו מאות אלפי ינים (אלפי דולרים) עבור כל קרב. בנוסף לחקירת המשטרה, הקימה ההתאחדות ועדת חקירה לבדיקת החשדות כלפי שני מאמנים ו-12 מתאבקים. לפי העיתון היפאני "אשאי", ביטול הטורניר יסב להתאחדות נזק של מיליארד ין (כ-12 מיליון דולר).

הפרשה הנוכחית היא החמורה ביותר בתולדות הענף, אך לא הראשונה. בשנה שעברה נעצרו מספר מתאבקים שהשתתפו בהימורים לא חוקיים על תוצאות משחקי בייסבול וענפי ספורט אחרים, ונמצא כי הם קשורים למאפיה היפאנית. חלקם הושעו, לרבות אלופים גדולים.

בהמשך התגלה כי כמעט 10% מ-700 מתאבקי הסומו המקצוענים במדינה עסקו בהימורים בלתי חוקיים; שנה קודם לכן התברר כי יש מתאבקים המשתמשים במריחואנה בקביעות, ולפחות שלושה מהם הורחקו לתקופות ארוכות; לפני כשנה אולץ אסאשוריו, היוקוזונה (הדרגה הגבוהה ביותר בסומו) ששלט בענף במשך שנים, לפרוש לאחר שנקלע לקטטה בבר כשהיה שתוי; ב-2009 הורשע מאמן סומו בהריגה ונשלח לשש שנות מאסר לאחר שאחד מתלמידיו, נער בן 17, הוכה למוות בידי שלושה תלמידים אחרים בפנימייה בה עבד.

אבל מה שמטריד במיוחד את היפאנים היא מעורבות העולם התחתון. אמנם כרגע אין לכך הוכחות, אולם ליפאנים רבים אין ספק שהיאקוזה ושאר ארגוני פשע קשורים לעניין. ג'ייק אדלשטיין, מחבר הספר "Tokyo Vice" ומומחה לעולם הפשע היפאני, טוען שיש קשר עמוק בין הסומו לפשע המאורגן. "מתאבקים שלא מצליחים בזירה עובדים לא פעם בתור 'משכנעים' ומאבטחים של היאקוזה", הוא אומר, "יש אפילו אנשי סומו שהפכו לבוסים ביאקוזה".

לעומת זאת, יש הטוענים שכל העניין נגוע בצביעות. "ספורטאים בענפים אחרים הימרו והושעו, ולא עשו מזה עניין גדול", אומר עיתונאי הסומו מארק באקטון, "מסומו מצפים לסטנדרטים יותר גבוהים, אבל מה שקורה עכשיו בסומו קרה ביפאן כל הזמן".

למרות שהרבה פחות יפאנים צעירים בוחרים בסומו עקב אורח החיים הספרטני, וחרף העובדה שחלק מהאלופים האחרונים היו זרים, באקטון מאמין כי הסומו ימשיך להוות חלק אינטגרלי מהחברה היפאנית. "הסומו הוא חלק בלתי נפרד מיפאן. הוא פשוט צריך להסתגל לעולם המודרני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ