המוסד לביטוח לאומי הכיר בסוכרת כפגיעה שנגרמה מתאונת עבודה

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> המוסד לביטוח לאומי הכיר באחרונה בתובעת שחלתה בסוכרת, בעקבות תאונת דרכים שעברה במהלך העבודה, כנפגעת בעבודה.

ב-1993, בהיותה בת 27, עבדה התובעת כמדריכה בקייטנה. במהלך עבודתה היתה מעורבת בתאונת דרכים חמורה ונפגעה קשות בראשה. התאונה הוכרה כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

בעקבות התאונה סבלה הנפגעת מבעיות נפשיות קשות, שהלכו והחריפו עד שאושפזה בבית חולים, שם התגלה לראשונה שהיא סובלת גם מסוכרת. המחלה התגלתה שמונה חודשים לאחר התאונה.

ב-1999 הגישה הנפגעת תביעה לביטוח לאומי וצירפה חוות דעת רפואית התומכת בטענותיה כי מחלת הסוכרת נגרמה מהתאונה. הלשכה לסיוע משפטי של משרד המשפטים, שייצגה את התובעת, טענה כי המחלה התפתחה עקב ההחמרה במצבה ועקב הלחץ הנפשי שסבלה ממנו לאחר התאונה. ואולם רופאי הביטוח הלאומי שבדקו אותה פסקו כי לדעתם אין קשר בין מחלת הסוכרת לתאונה שעברה התובעת, ודחו את בקשתה.

מ-2000 הגישה התובעת, באמצעות הלשכה לסיוע משפטי בתל אביב, ערעורים חוזרים ונשנים על החלטת המוסד לביטוח לאומי. בערעורים שנדונו בפני בית הדין האזורי לעבודה ובית הדין הארצי לעבודה, שבו ודרשו השופטים מהוועדה לנמק את החלטתה, אך הוועדה דחתה את הגשת עמדתה.

רק בחלוף עשר שנים של מאבקים משפטיים הורה בית הדין הארצי לעבודה על הקמת ועדה רפואית חדשה של הביטוח הלאומי, בהרכב שונה, שתדון בעניינה של התובעת ושיישב בה מומחה לתחום הסוכרת.

בהתאם להחלטת בית הדין, דנה בדצמבר 2010 ועדה רפואית לעררים מטעם המוסד לביטוח לאומי בתיק, בהרכב חדש, והחליטה להכיר בסוכרת ובבעיה בלבלב של התובעת כקשורות לתאונה הקשה שעברה לפני 17 שנה.

לדברי עו"ד שרי ורדי מהלשכה לסיוע משפטי בתל אביב, "מדובר בהחלטה ובהישג חשובים במאבק להכרה מטעם הביטוח הלאומי במחלת הסוכרת כאחת הפגיעות האפשריות בעקבות תאונת עבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ