חברי הליכוד נגד נתניהו: אל תעלה את המחירים

בצל האיומים על השבתה ולאור המחאה הציבורית הגוברת נגד ההתייקרויות במשק, תקפו הח"כים בחריפות את ראש הממשלה ושר האוצר בישיבת הסיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ עמדו אתמול במוקד מתקפה חריפה ויוצאת דופן מצד שרים וחברי כנסת בליכוד. הם האשימו אותם בכך שעליית מחירי הדלק והמים תביא לנפילת שלטון הליכוד בבחירות. הסערה פרצה בישיבתה השבועית של סיעת הליכוד ובחלקה היתה מתוכננת, כאשר האיש אליו הופנתה מרבית המתקפה היה שטייניץ, בשל סירובו להוריד את מחירי הדלק, למרות שנתניהו כבר הודיע על כך. נתניהו אומנם הבטיח בפתח ישיבת הסיעה כי תימצא החלופה המתאימה להוזלת מחירי הדלק אך הצהיר כי ינהג "באחריות ולא בפופוליזם". ההסתדרות החלה בהיערכות לקראת מימוש האיום להשבית את המשק במחאה על העלייה במחירים. בנוסף, בשבוע הבא מתכננת קבוצה של כ-20 פעילים מרחבי הארץ, שארגנה בשבועות האחרונים כמה פעולות מחאה, ליזום הפגנה המונית בתל אביב.

"כשהתשובה הכי טובה של האוצר היא טענת פופוליזם, זה אומר שאין לו תשובה עניינית", הטיח יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן בנתניהו ובשטייניץ, והוסיף: "בכל מקרה הפופוליזם עדיף על האוטיזם של האוצר. הציבור כבר לא מתנגד לנו. הציבור עלה על פסי שנאה ומיאוס, חלק מהאחריות המוטלת עלינו היא שהאלטרנטיבה של קדימה לא תנהיג את המדינה בקרוב".

לא פחות בוטה ממנו היה יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ, שפנה לנתניהו ואמר לו: "אם תמשיכו ככה, אתה לא תהיה ראש ממשלה ונחזור ל-12 מנדטים. למרות שאתה האיש הכי מתאים לעמוד בראש המדינה". אחר-כך הפנה מבטו לשטייניץ והטיח בו: "בחירות לא נערכות לא בכנס קיסריה או בכנס הרצליה. אם נמשיך לנהוג ללא רגישות חברתית, נחזור לאופוזיציה. אנחנו מאבדים את הציבור".

כאן התערב נתניהו ונזף בכץ: "אני מציע לכם להתבטא ביותר סבירות ובדרך ארץ". למרות זאת הרוחות לא שקטו, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, אמר לשטייניץ: "שר אוצר זה תפקיד קשה ולא פופולרי, אבל כל דבר צריך לעשות בהיגיון". שטייניץ ענה לו: "גם בתקופתך כשר אוצר היו גזירות ואני גיביתי אותך".

שלום לא נשאר חייב והמשיך לתקוף: "אבל אחרי כהונתי כשר אוצר קיבלנו 38 מנדטים, כשעשיתי רפורמות איזנתי זאת על ידי הטלת מס על הבורסה, כך שבעלי ההון נשאו בנטל. לא יכול להיות שאחרי הדלק מעלים את מחירי הלחם. הבחירות הן בעוד שנתיים וחצי ויש תחושה קשה. פעילים אומרים שלא יצביעו עבור הליכוד, אפשר עוד לתקן זאת".

שטייניץ ניסה להסביר, אך המשיך לחטוף. ח"כ אופיר אקוניס פנה אליו ואמר לו: "תפסיק להיות עקשן, בכל פעם שהאוצר מזהה בעיה הוא תוחב את ידו לכיסו של האזרח. הדבר הזה חייב להיפסק".

בזה לא תמה ההתקפה על שטייניץ. ח"כ דני דנון הציע לו לרדת מהאולימפוס ואמר לו: "הציבור זועק ואתה לא שומע. אנחנו מדברים בשם העם ואתה עדיין לא שומע". ח"כ מירי רגב הוסיפה: "יש תחושה ששר האוצר מנותק ממה שקורה בשטח. ראש הממשלה צריך להתערב להוריד את מחירי הדלק והמים לפני שיהיה מאוחר מדי".

ההסתדרות החלה בהיערכות לקראת מימוש האיום המשותף לה, למעסיקים הפרטיים ולרשויות המקומיות להשבית את המשק במחאה על העלייה במחירי הדלק, הלחם והמים. ההכרזה הרשמית על סכסוך עבודה במשק צפויה בתום פגישה שיקיימו מחר יו"ר ההסתדרות עופר עיני, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים שרגא ברוש שהוא גם נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר מרכז השלטון המקומי המקומי, שלמה בוחבוט.

זו הפעם הראשונה שארגונים המייצגים מעסיקים מצטרפים לשביתה שמתכננת ההסתדרות. עם זאת, בניסיון למנוע שביתה, קרא אתמול שר האוצר, יובל שטייניץ ליו"ר ההסתדרות עיני להיוועד עמו כדי להגיע להסכמות ביניהם בנוגע להתייקרויות ולשכר המינימום. ואולם עיני, ברוש ובוחבוט לא הסתפקו בכך והם פנו לראש הממשלה, בנימין נתניהו. יו"ר מרכז השלטון המקומי בוחבוט, שהוא גם ראש העיר מעלות-תרשיחא, הזהיר כי "אם הממשלה לא תבין שקצה נפשו של הציבור לנוכח התייקרויות המים, הדלק והלחם, נקיים הפגנות כמו אלה שבכיכר אל-תחריר".

נתניהו ושטייניץ קיימו בימים האחרונים כמה שיחות, לנוכח איומי יו"ר ההסתדרות, ולנוכח דרישות ח"כים מהליכוד לבטל את העלאות המחירים. עד כה לא הצליחו ראש הממשלה ושר האוצר לגבש כל פתרון או הצעת נגד. היום אמורים השניים לשוב ולהיפגש.

השתתף בהכנת הידיעה: אסף שטול-טראורינג

בגלל ישי, ההצבעה על שעון הקיץ תידחה שוב

ערב ההצבעה על החוק שצפוי להאריך את שעון הקיץ בישראל, החליט השר אלי ישי להקים ועדת מומחים שתבחן את הצורך בהארכה. פעילות הוועדה צפויה לעכב משמעותית את החלטת הממשלה אם לתמוך בהצעת החוק, אותה יזם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ).

בסביבתו של ישי הבהירו אתמול כי לא מן הנמנע שהוועדה תחליט בסופו של דבר לאמץ את שעון הקיץ במתכונתו הנוכחית. חברי הוועדה, בהם מנכ"לי משרד הפנים לשעבר ואנשי אקדמיה, צפויים לבחון את ייחודיותו של יום הכיפורים ואת מתווה שעון הקיץ בארץ בהשוואה למדינות אירופה.

הצעת החוק של הורוביץ, הקוראת להאריך את שעון הקיץ עד לחודש אוקטובר מדי שנה, כמקובל בעולם, אמורה היתה לעלות להצבעה כבר לפני כחודשיים. אלא שלבקשת הממשלה הסכים הורוביץ לדחות את ההצבעה כדי לגבש נוסח שיהיה מקובל גם על משרדי הממשלה השונים. בשבוע שעבר ביקשה הממשלה דחייה נוספת של שבוע בדיונים על החוק וזה אמור היה לעלות על שולחן הממשלה ביום ראשון הקרוב. כעת, הורוביץ בוחן אם להעלות את ההצעה, שנוסחה בעקבות עצומה בעניין עליה חתמו יותר מ-300 אלף איש, חרף יוזמתו החדשה של ישי. "אני מאוד מקווה שהוועדה הזאת היא לא אמצעי התחמקות של ישי וניסיון למרוח את העניין", אמר הורוביץ אתמול, "אני מקווה שמשרד פנים יבחן את הנושא ברצינות ויתחשב בהצעה שהגשתי, המשקפת רוב גורף בציבור".

מדוע נתניהו לא בא לכנס הרצליה
ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ישתתף השנה בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי, בשונה משנים קודמות. מאז ייסודו של הכנס היה נאום ראש הממשלה האירוע המרכזי בכנס. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון אף השתמש בנאום לבשר על ההתנתקות.

משיחות עם גורמים שונים שבקיאים בהכנת הכנס וכן עם גורמים במערכת הפוליטית, עלו שתי סיבות להיעדרותו של נתניהו. לדברי כמה מקורות, נתניהו בחר שלא להשתתף כיוון שהוא רואה במרכז הבינתחומי "סניף של מפלגת קדימה". זאת לאור העובדה שמייסדו הפרופסור אוריאל רייכמן חבר בקדימה. בעבר אף התפרסם כי רייכמן קרא לבוגרי המרכז הבינתחומי להתפקד למפלגה. סיבה אחרת שהועלתה היתה העובדה שלנתניהו אין כל תכנית מדינית או מסר חדש שאותו הוא מעוניין להציג.

ל"הארץ" נודע כי היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד, שהיה ממייסדי הכנס, ניסה לשכנע את נתניהו שוב ושוב להשתתף ולשאת נאום, אולם האחרון התמיד בסירובו. מלשכת נתניהו נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה לא ישתתף בכנס הרצליה בשל שיקולי לוחות זמנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ