ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פרישתו של שר הביטחון אהוד ברק ממפלגת העבודה והיחלשותו הפוליטית מביאה להידרדרות במעמדו בעיני גורמים בינלאומיים. שרת החוץ החדשה של ספרד, טרינידד חימנז, שבאה אתמול לביקור ראשון בישראל, לא הכניסה את ברק ללוח הזמנים שלה ובניגוד להזדמנויות קודמות לא ביקשה להיפגש עמו. במקום ברק, קבעה חימנז פגישה עם היו"ר הזמני של מפלגת העבודה, מיכה חריש.

דיפלומטים ספרדים שביקשו לשמור על אנונימיות, אמרו אתמול כי ההחלטה לא לקיים פגישה עם ברק התקבלה במהלך ההכנות לביקור. "אחרי שברק פרש ממפלגת העבודה אין לו כל השפעה פוליטית בקואליציה", אמר הדיפלומט הספרדי, "בנושאים מדיניים נדבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, וכששרת ההגנה שלנו תגיע לישראל היא תפגוש את ברק ותדון אתו בנושאים הביטחוניים שבתחום משרדו ושתחת אחריותו".

בשנים האחרונות קיים ברק מערכת קשרים קרובה מאוד עם שר החוץ הספרדי לשעבר מיגל מורטינוס, הן בשל ההיכרות האישית רבת השנים בין השניים והן לאור העובדה שהמפלגה הסוציאליסטית שבשלטון בספרד היא מפלגה "אחות" של מפלגת העבודה. ברק אף היה נוסע מדי שנה לכינוס האינטרנציונל הסוציאליסטי שבו התכנסו ראשי מפלגות מכל העולם לדיאלוג פוליטי-מדיני.

הדיפלומט הספרדי ציין כי שרת החוץ רצתה להמשיך את הקשרים עם מפלגת העבודה הישראלית, ולכן החליטה לפגוש את היו"ר הזמני שלה מיכה חריש. האחרון גם מילא תפקיד מרכזי בחידוש היחסים בין ספרד לישראל בשנות ה-80.

ברק ייצא היום בצהריים לביקור של יומיים בוושינגטון ובניו יורק, במהלכו ידון בכירים אמריקאים במשבר במצרים ובהשלכות הביטחוניות שלו. לברק נקבעה פגישה עם שר ההגנה של ארה"ב רוברט גייטס ועם גורמי ביטחון אמריקאיים נוספים, אולם בשלב זה לא נקבעה לו פגישה עם שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון.

בעבר היה נפגש ברק עם קלינטון בכל נסיעה לוושינגטון, אולם בחודשים האחרונים - וביתר שאת מאז פרישתו ממפלגת העבודה - קיימת אכזבה רבה ממנו בממשל האמריקאי. בתחילת ינואר נחשף ב"הארץ" כי הממשל האמריקאי זועם על ברק וסבור כי שר הביטחון "הוליך שולל" את הנשיא ברק אובמה בנוגע להשפעתו על ראש הממשלה נתניהו בסוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות והמשא ומתן עם הפלסטינים.

בשנה וחצי האחרונות שימש ברק מעין שר החוץ בפועל, וקיים פגישות רבות עם שרי חוץ ומנהיגים זרים, בעיקר בנושא הפלסטיני. במארס אשתקד בא ברק לביקור במדריד וזכה לקבלת פנים אוהדת ונלהבת. באופן חריג, הוא גם זכה לפגישה עם ראש ממשלת ספרד, חוסה לואיס ספאטרו.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה כי "הנושא לא מוכר לנו. שר הביטחון נפגש עם שרי הגנה ושרי חוץ מכל העולם. רק אתמול הוא נפגש עם שרי ההגנה של צ'כיה ובריטניה, והיום עם שר החוץ ההולנדי ועם ראש ממשלת ספרד לשעבר חוסה מריה אסנאר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ