גזר דינו של הנשיא לשעבר משה קצב יישמע בדלתיים פתוחות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

גזר דינו של הנשיא לשעבר, משה קצב, יישמע בדלתיים פתוחות, אך הטיעונים לעונשו יישמעו בדלתיים סגורות. כך החליטו אתמול השופטים, ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח. השופטים הודיעו כי יתירו לפרסום חלק גדול מהעדויות במשפט לאחר גזר הדין, ובראשן עדותו של קצב, אך יאסרו לפרסום את עדויות המתלוננות.

לגבי עדויות המתלוננות קבעו השופטים כי "לא מצאנו להבחין בין המתלוננות שנכללו בכתב האישום לבין אלו שלא הוכללו בו מחמת התיישנות, משלטעמנו, גם אלה וגם אלה הן בגדר מתלוננות בעבירות מין שעלולות להיפגע מעצם חשיפת זהותן כמתלוננות ולהיפגע בפרטיותן".

השופטים הוסיפו כי "בית המשפט מחויב להגן על מתלוננים בעבירות מין, לעודד אותם לפנות לרשויות האכיפה ולהתלונן. בית המשפט אף מחויב לאפשר למתלוננים להעיד בחופשיות ולשמור על פרטיותם לא רק במהלך המשפט, אלא גם לאחר סיומו (...) התרת פרסום עדותה של מתלוננת אך בשל העניין הציבורי הרב שמעורר הנאשם בשל מעמדו הרם, עלולה לגרום בעתיד להימנעות של מתלוננות בפוטנציה, שנעשו בהן עבירות מין על ידי אנשי ציבור מהגשת תלונה וחשיפת עבירות שנעשו בהן או כלפיהן, וכך ייצא שכרו של הציבור, שמימש את זכותו לדעת, בהפסדו".

השופטים החליטו להתיר לפרסום עדויות התומכות בעדויותיהן של המתלוננות, כמו עדויות בני משפחה, מכרים, עיתונאים וכד', וכן עדויות של אנשי משטרה, פרקליטות ועוד. השופטים כתבו כי אלו יותרו לפרסום לאחר שישחירו מתוכן חלקים הפוגעים בפרטיות המתלוננות. אם התמונה הכוללת שתתקבל לאחר השחרת החלקים תעוות את התמונה ישקלו לאסור לפרסם את העדות כולה. על הצעת הפרקליטות לפתוח את הדלתיים בטיעונים לעונש, למעט בחלק הדן בנזקי המתלוננות, כתבו כי המנגנון המוצע "אינו מעשי ואינו מבטיח הגנה מלאה מפני פגיעה בפרטיות המתלוננות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ