האיש שיזם את קמפיין האינטרנט המצרי: בכיר בגוגל - שנחטף ושוחרר

וואיל גונים הקים את עמוד הפייסבוק ויצר את סרטוני היוטיוב ששימשו לארגון המחאות; הוא שוחרר 12 ימים לאחר חטיפתו מבלי שפגעו בו

דיוויד ד. קירקפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד ד. קירקפטריק

ניו יורק טיימס

>> בראיון טלוויזיה שטוף דמעות ומרתק, שעתיים בלבד לאחר שחרורו ממאסר במצרים, הודה בכיר גוגל וואיל גונים כי הוא היה אחד האנשים שעמדו מאחורי עמוד הפייסבוק האנונימי והקמפיין ביוטיוב שליבו את המחאות שזעזעו את מצרים בשבועיים האחרונים. מאז היעלמו ב-28 בינואר, גונים בן ה-30 הצטייר כסמל למחאה של מארגני המחאה, צעירים בעלי ידע דיגיטלי.

במהלך הראיון עמו בטלוויזיה הוא סיפר שנחטף והוחזק בכיסוי עיניים על ידי הרשויות במצרים. מאות מצרים העלו תגובות בטוויטר ואתרים חברתיים וקראו לגונים להתייצב כמנהיגם.

"אנא, אל תהפכו אותי לגיבור", אמר גונים בקול רועד מהתרגשות, ולאחר מכן התפרץ ובכה. "ברצוני להביע את תנחומיי לכל המצרים שנהרגו", אמר על מאות האנשים שמתו בהתקוממות מאז 25 בינואר. "כולנו רצינו להפגין בשלווה. הגיבורים היו האנשים ברחובות".

גונים דחה את טענות הממשלה כי המחאות הוצתו על ידי זרים או האחים המוסלמים. "אין נוכחות של האחים המוסלמים בארגון המחאה", הוא אמר. "זה היה ספונטני ובהתנדבות. אפילו כשהם התחילו להשתתף, זו היתה החלטה שלהם. המהפכה הזו שייכת לנוער המצרי".

שחרורו של גונים, מנהל השיווק של גוגל במזרח התיכון ובצפון אפריקה, נעשה במסגרת מאמץ ממשלתי לחזור לשגרה. בריאיון עמו תיאר גונים את ניסיונו כ"חטיפה בלתי חוקית", וקרא לציבור להמשיך במחאה.

שחרורו של גונים פתר את תעלומת זהותם של האנשים מאחורי קמפיין המדיה החברתית שסייע לעורר השראה בלב המפגינים. גונים יצר את העמוד בפייסבוק שנקרא "We are All Khaled Said" ("כולנו חאלד סעיד"). בעמוד ובסרטונים שהועלו ליוטיוב על סעיד, מצרי בן 28 שהוכה למוות על ידי המשטרה באלכסנדיה ב-6 ביוני 2010, סייע גונים גם ליצור קשרים בין ארגוני זכויות אדם לאזרחים המצריים כדי לעורר מודעות לעינויים ואלימות משטרתית.

גונים, מצרי שמתגורר בדובאי עם אשתו ושני ילדיו, לא היה ידוע מחוץ לחוגי הטכנולוגיה והעסקים במצרים. היעלמותו, והראיון שהעניק ביום שני באותה תוכנית שבה הכריז מוחמד אל ברדעי, חתן פרס נובל ודיפלומט, לפני שנה על כניסתו לחיים הפוליטיים, הפכו אותו לסלבריטאי.

גונים סיפר שנחטף על ידי סוכני בולשת כשנכנס למונית, ונלקח למקום שבו הוחזק בכיסוי עיניים במשך 12 ימים. הוא סיפר שלא נגרם לו נזק גופני.

לראשונה נודע על שחרורו כשכתב בחשבון הטוויטר שלו "חירות היא ברכה שראוי להילחם עבורה". גוגל אישרה לאחר מכן את החדשות על שחרורו.

מאז יוני 2010, עמוד הפייסבוק המוקדש לחאלד סעיד זכה ליותר מ-574 אלף חברים (המספר זינק בכ-200 אלף לאחר שחרורו של גונים), ונהפך לכלי לא רק לארגון ההפגנות אלא גם לעדכונים על מקרים אחרים של אלימות משטרתית.

בנוסף לעבודתו בגוגל, גונים שימש יועץ טכנולוגיה לקמפיין הפרו-דמוקרטי של אל ברדעי.

גונים איננו היחידי שנעלם במצרים במהלך ההפגנות. "בנקודה זו, וואיל נהפך לדמות סמלית", אמר חביב חדד, איש עסקים מבוסטון וחבר של גונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ