"כל אזרח ערבי יוכל להתמודד על משרה בהיי-טק"

במפגש שנערך בין נשיא המדינה ליותר מ-20 מנכ"לים של חברות היי-טק אמר הנשיא שמעון פרס: "שיעור המובטלים האקדמאים בכפרים ערביים גבוה משיעור המובטלים הלא-אקדמאים"; "אפליית הערבים לא תתוקן עד שיהיו איים של היי-טק במגזר הערבי ועובדים ערבים יעבדו בהיי-טק הישראלי"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> "אין שום חוק בישראל שמפלה ערבים. בביקורי בכפרים ערביים הופתעתי ממספר האקדמאים שם. הפליא אותי עוד יותר ששיעור המובטלים האקדמאים שם גבוה משיעור המובטלים הלא-אקדמאים. אנחנו מוכרחים לתקן את האפליה הזאת. האפליה הזאת לא תתוקן עד שיהיו איים של היי-טק במגזר הערבי ועובדים ערבים יעבדו בהיי-טק הישראלי" - כך אמר אתמול נשיא המדינה, שמעון פרס, באירוע השקת הפרויקט לשילוב ערבים בשוק העבודה הישראלי, שנערך בהשתתפות יותר מ-20 חברות ההיי-טק הבולטות בישראל.

באירוע הושק אתר האינטרנט www.maantech.org.il, שבעזרתו יוכלו סטודנטים ערבים לשלוח את קורות חייהם לחברות ההיי-טק שלקחו חלק במיזם. במסגרת האתר התאחדו מחלקות משאבי האנוש של החברות שהצטרפו למיזם, והן ישמשו בנק של משרות פנויות בענף ההיי-טק שיופנו למגזר הערבי בלבד. תהליכי המיון וההעשרה יופעלו על ידי חברת מנפאואר ועמותת קו משווה לקידום שוויון בתעסוקה, שדרכן יוכלו סטודנטים ערבים גם לעבור מסלול העשרה לעזרה בכתיבת קורות חיים, בהכנה לראיון עבודה ובמיומנויות נוספות.

הנשיא ריגש את הנוכחים כשפרש את חזונו ואמר: "ראשית, אני רוצה להודות ל-20 המנכ"לים של חברות ההיי-טק שהגיעו. זה לא דבר פשוט לכנס את כולכם. המטרה של המיזם הנוכחי היא עשיית צדק, תיקון שגיאה במדינת ישראל".

פרס הזכיר את תחילת הדרך להשקעה בתעסוקת המגזר הערבי ואמר: "מאז אוטובוס המנכ"לים (נסיעה שערך פרס עם בכירים במשק הישראלי לנצרת לפני כשנה; ג.ג) קרו דברים, כמו הקמת קרן השקעות בהיי-טק למגזר הערבי בהיקף של 50 מיליון דולר. הקרן הזאת עומדת לבצע השקעה ראשונה, כנראה בנצרת".

פרס הוסיף: "קיימת כיום תופעה מעניינת: המגזר הפרטי צובר עוצמה הגדלה על זו של הממשלות. לממשלות יש אמנם תקציבים, אבל חסר להן כסף. כמעט כל הממשלות בעולם נמצאות בגירעון. לעומת זאת, חברות פרטיות עובדות על רווחים. כל העולם הוא השוק שלהן, ללא הבדל דת, גזע ומין, וכדי לייצא לעולם זה לא מספיק שיש לך מוצר טוב, אלא אתה צריך ליצור יחסים טובים עם הלקוחות, יחסי אמון ושקיפות.

"קורה דבר חסר תקדים. החברות הגדולות ביותר בארה"ב מתחילות להחזיר את הרווחים שלהן ולתרום לקהילה. ביל גייטס, וורן באפט ואחרים מחזירים מיליארדי דולרים. הסיוע של החברות לעמותות עולה כיום על הסיוע של של הממשלות. מדוע החברות עושות את זה? בשל כמה סיבות. ראשית, עומדים בראשן אנשים אינטליגנטים, שלא רוצים להיתפש ככאלה שכל תפקידם הוא רק לעשות רווחים. הם רוצים לשרת את החברה, וזה נכון גם לגבי המיזם הנוכחי והחברות בישראל. כל המנכ"לים שהגיעו לכאן עשו זאת בהתנדבות".

במקום עובדים זרים

פרס התייחס לשילוב המוצלח של ערבים ישראלים בעולם הרפואה הישראלי ואמר: "אין בית חולים בישראל שאין בו רופאים ערבים. כך יוצא שרופא ערבי מטפל בפציינט יהודי ויהודי מטפל בערבי. אם זה יכול לקרות כשאנחנו חולים, מדוע שלא יקרה לנו כשאנחנו בריאים?"

לדבריו, מדינת ישראל לא צריכה להביא עובדים זרים כשיש לה כוח אדם ערבי לא מנוצל. "במקום להביא עובדים זרים מכל העולם יש לנו אזרחים ערבים ישראלים. אנחנו חייבים להעניק להם שוויון, לתת להם עבודה. יש ערבים מצטיינים בהיי-טק ואי אפשר שהם לא ייקחו חלק בתעשייה הזאת".

אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא, אמרה כי בית הנשיא שם לעצמו לקדם אוכלוסיות שלא נמצאות במעגל התעסוקה המרכזי. "בסיורים שאנחנו עורכים בשטח עולה זעקה של אוכלוסיות שרוצות להיכנס למעגל התעסוקה והן לא שם. זאת זעקה שנשמעת היטב ואני מקווה שהיא באה היום במיזם הנוכחי לידי ביטוי".

בין המנכ"לים שהגיעו ושותפים ליוזמה נכללים מקסין פסברג (אינטל), ראסל אלוונגר (טאואר), יהושע בקולה (hp) ומאיר ניסנסון (יבמ). כולם ציינו שבכוונתם להירתם ליוזמה ולהגדיל את מספר הערבים והחרדים שהם מתכננים להעסיק ב-2011. בנוסף, מדי רבעון תפרסם חברת מנפאואר מדד מדויק שיראה מי מהחברות מיישמת את היוזמה .

"השאלה שכולם שואלים היא מה קרה מאז אוטובוס המנכ"לים. מה נעשה בשנה האחרונה ומה יהיה שונה כעת בעקבות היוזמה הנוכחית", אמרה אורנה סגל, מנכ"לית מנפאואר. "האתר הנוכחי מהווה בשורה אמיתית. האתר יתן תגובה לכל מועמד שיפנה אליו. בנוסף, נסייע למועמדים הערבים לשפר את יכולתם במטרה שיקבלו הזדמנות שווה בראיונות. נעבוד גם עם חברות ההיי-טק השותפות למיזם הזה. ניתן להן כלים לאבחן את המועמדים עם התרבות השונה. האתר רק הושק וכבר יש בו מועמדים וחברות היי-טק נוספות המעוניינות לקחת בו חלק. אחת לרבעון נדווח כמה מועמדים התקבלו לעבודה. באיזו מידה הצלחנו ומה היו הקשיים".

סעיד בכרי, סטודנט ערבי שסיים את לימודיו במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית, אמר באירוע: "המכשול הראשון של ערבים הוא השפה. הערבים מתקשים להעביר את המסר. ומי שיושב מולם לא בטוח מבין מה המסר שהם רוצים להעביר. מכשול נוסף שעומד בפני סטודנטים ערבים הוא היעדר אמונה. הערבים אומרים לעצמם שהם לא מצליחים להתקבל למקום עבודה אז הם כבר לא מנסים. אני פונה לסטודנטים הערבים ואומר להם שלא יוותרו, ושימשיכו לנסות. אני גם קורא לחברות נוספות להצטרף לפרויקט".

פרס סיכם את האירוע ואמר: "אני שמח שהאנשים שחברו למיזם הזה עושים זאת מתוך כוונות רציניות ומבלי שיש מאחורי המיזם הזה פוליטיקה או אידיאולוגיה. אפשר לעשות מהפכה שקטה גם בלי שפוליטיקה מעורבת בעניין, אלא על בסיס רצון טוב. אני מקווה שהמיזם הנוכחי יהווה דגם להרבה מקומות אחרים בעולם. אם הוא יעלה יפה זה יהיה דגם חדש של שיתוף פעולה בחברה שיש בה גוונים שונים".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ