הדין הישראלי נוטה לאירופה: מכיר בזכות העובד לפרטיות

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

>> שופטי בית הדין הארצי לעבודה מציינים בפסק הדין כי הדין הישראלי נוטה לעבר התפישה הנוהגת במדינות האיחוד האירופי, הגורסת כי העובדים אינם מפקירים את זכותם לפרטיות ולהגנה על מידע שהם רוכשים מדי יום במסגרת מקום העבודה. לפי תפישה זו, אמרו השופטים, לעובדים ציפייה לגיטימית למידה מסוימת של פרטיות במקום העבודה, שכן העובדים מפתחים חלק ניכר מיחסיהם עם אחרים במקום העבודה.

המשפט באיחוד האירופי מכיר בזכות העובד לפרטיות. זאת, תוך איזון בין ההכרה בצרכיו של העובד למרחב וירטואלי פרטי במקום העבודה לבין זכות הקניין והפררוגטיבה הניהולית של המעסיק. במדינות האיחוד, ההגנה מפני חדירה לתכתובות אימייל של העובד שוות ערך להגנה על זכויות היסוד שלו.

שלא כגישתו של הדין האירופי, בפסיקה האמריקאית ניכרת העדפה ברורה של זכויות המעסיק, לרבות במקרים שבהם ננקטו על ידי המעסיק אמצעי חדירה פולשניים לפרטיותו של העובד. הדין האמריקאי כמעט שאינו מכיר בציפייה סבירה לפרטיות העובד בכל הנוגע לנתוני תקשורת, כגון כתובת השולח והנמען ונתוני תוכן של תכתובת אימייל מתיבה שהוקצתה לעובד במקום העבודה, או מתיבת דואר פרטית שהמעסיק מאפשר שימוש בה במקום העבודה.

עם זאת, באחרונה נראים בגישה האמריקאית ניצנים המרחיבים את ההכרה בזכותו של העובד לפרטיות. מפסק הדין עולה כי אנשי מקצוע קוראים יותר ויותר להרחיב את ההגנה על זכות העובד לפרטיות במקום העבודה מכוח תחולת עקרון תום הלב במשפט העבודה. בכמה מדינות בארה"ב התקבלו חוקים המחייבים מעסיקים להודיע לעובדים על מדיניות המעקב בהתקשרויות אלקטרוניות. עם זאת, בית המשפט העליון בארה"ב ציין כי סוגיית הציפייה הסבירה לפרטיות במסגרת התקדמות הטכנולוגיות של העברת מידע נמצאת בהתהוות, וקשה לצפות מה יהיה היקף ההכרה בה.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ