משרד התחבורה לרונית קן: מדוע נחסם היבוא המקביל?

בדיון שנערך בוועדת הכספים, במלאת שנה לאישור הרפורמה, התברר כי המשרד פנה לממונה על ההגבלים כדי לבדוק חשד לבלימת יבואנים מקבילים. פעילים בתחום מציעים לבטל את הדרישה מיבואנים מקבילים לנהל קשר עם היצרן

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> משרד התחבורה פנה לממונה על ההגבלים העסקיים כדי לבדוק חשדות כי גורמים שונים פועלים למניעת הפתיחה של ענף הרכב ליזמים חדשים, ובולמים את כניסתם של "יבואנים מקבילים" לענף - כך התברר אתמול בדיון של ועדת הכספים של הכנסת שיזם יו"ר הוועדה, כרמל שאמה-הכהן, במלאת שנה לאישור הרפורמה.

"אני מודד את ההתקדמות לפי מספר המכוניות שהגיעו", אמר שאמה-הכהן, "ואפס מכוניות ביבוא מקביל פירושו אפס תחרות". ברשות ההגבלים אמרו בתגובה כי הפנייה כללית, וכי ביקשו ממשרד התחבורה אסמכתאות מפורטות יותר.

אבנר פלור, ראש אגף הרכב במשרד התחבורה, הסביר בדיון כי "צריך זמן ושנה לא מספיקה". לדבריו, החסמים ליבוא המקביל הם התנגדות היצרנים, והמחירים לפני מסים של הרכב בחו"ל. בישראל יש לשלם על כל מכונית מס קנייה של 83% וכן מע"מ, ולפי נתוני משרד התחבורה, המכוניות באירופה יקרות יותר ממחיר הקנייה של יבואני הרכב בישראל לפני מסים, אך המכוניות בארה"ב זולות יותר.

יקי אנוך, נשיא איגוד יבואני הרכב, הסביר כי יבוא מקביל אינו כדאי כלכלית. לטענתו "בשל המיסוי הגבוה היצרן חייב להיות שותף במימון המסים ולהוריד את המחיר ליבואן. מחירי המכוניות ליבואן בישראל נמוכים ב-10% ויותר מאשר מקומות אחרים בעולם. אפילו יצוא מכוניות לאירופה משתלם עבורנו. מבחינה כלכלית, הסיכוי ליבוא מקביל קטן מאוד. החסם הוא כלכלי, איש לא יביא מכוניות כדי לא להרוויח כסף. אפשר להרוויח רק אם יפצלו חשבוניות וישלמו מס על חלק מהמכוניות".

דני בליליוס, מנכ"ל חברת הרכב אוטו-חן, אמר כי יצרני הרכב הם המעכבים את היבוא המקביל. "עשינו הרבה ניסיונות. פנינו לסוכנים באירופה ובארה"ב, והתשובות היו זהות. בתחילה יש נכונות רבה, אבל לאחר מכן הם חוזרים עם תשובה שאסור למכור לישראל. החסימה מתרחשת עוד לפני הפנייה ליבואן הסדר הישראלי. החיוב בהסכם עם סוכן מורשה צריך להתבטל".

בסיכום הישיבה אמר ח"כ שאמה-הכהן, כי הוועדה רואה במשרד התחבורה את הגוף שצריך להוביל את תיקוני החקיקה בנושא. לדבריו, הוועדה תמתין לקבל מהמשרד את התקנות הרלוונטיות לאישור, ובהן "הצעות לריכוך הדרישה להתקשרות עם סוכן מורשה של היצרן, וכן פרטים לגבי בחינת נושא הדרישות לערבויות והון עצמי. הוועדה לא תרפה עד למיצוי הגברת התחרות במטרה להקל על כל מי שרוצה להיכנס לשוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ