משבר בין ליברמן לנתניהו, הפעם סביב מינוי עוזי ארד

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזל מועלם

משבר חריף בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ, אביגדור ליברמן. אתמול הודיע ליברמן לנתניהו באמצעות התקשורת שיועצו המדיני עוזי ארד לא יהיה שגריר ישראל בלונדון, זאת בניגוד להחלטת ראש הממשלה. ליברמן הבהיר שבכוונתו למנות לתפקיד דיפלומט ממשרד החוץ.

במערכת הפוליטית הגדירו אתמול את הודעתו הפומבית של ליברמן כהשפלה לנתניהו, וטענו כי שר החוץ מאותת לראש הממשלה שהוא מאס בהתנהלותו - איתות שעשוי לבשר שליברמן מאס גם בישיבה בממשלה.

שר החוץ זעם על כך שראש הממשלה ניכס לעצמו את ההחלטה למנות לשגריר באו"ם את רון פרושאור. כעסו גבר עוד יותר, כשהתבשר בכלי התקשורת על כך שנתניהו החליט למנות את ארד לשגריר בלונדון. זאת, מבלי שסיכם עמו על כך.

זהו אינו המשבר הראשון ביחסים בין ליברמן לנתניהו מאז הוקמה הממשלה, אך ללא ספק החמור שבהם. אחת הסיבות לחומרת המשבר היא העלייה בכוחו של ליברמן בקואליציה.

העלייה בכוחו נובעת מהפילוג במפלגת העבודה. מאז הפך ליברמן לאיש שביכולתו לקבוע את מועד הבחירות הבאות, כאשר לנתניהו אין יכולת ממשית לאיים עליו.

באווירה הזאת מתכוון ליברמן להקשיח עמדות מול נתניהו ולדרוש את קיומו של ההסכם הקואליציוני, כולל חקיקת חוקי הגיור וברית הזוגיות, ובמקביל לקדם בעצמו חוקים שלא על דעת הקואליציה. כבר ביום רביעי תגיש ישראל ביתנו הצעת חוק לביטול המע"מ על המים, ולהצעה צפויים להצטרף גם ח"כים מהאופוזיציה ואולי אפילו מתוך הקואליציה.

נתניהו בחר אתמול שלא להגיב על המהלך של שר החוץ. לדברי בכירים בליכוד, "לביבי אין מה לעשות מול איווט. הוא לא יכול לאיים עליו ולא יכול לפטר אותו כי זה יהיה גם הסוף שלו".

אל ישיבת סיעת ישראל ביתנו אתמול בכנסת הופיע ליברמן טעון. בהוראתו נפתח חלקו הראשון של הישיבה לתקשורת ואז הוא החל לירות. "גיליתי סובלנות, לויאליות וקואופרטיביות בכל הסאגה של מינוי השגריר, מאלון פנקס ועד גלעד ארדן", אמר, "אני מכבד את המסורת שיש לראש הממשלה בנוגע למינוי השגריר בוושינגטון, אולם אף אחד לא זוכר התערבות מסיבית כזו במינויים לאו"ם".

ליברמן המשיך לחבוט במדיניות נתניהו ואמר: "אני מכבד את ראש הממשלה, אבל הודעתי לו שאני לא מוכן יותר למשוך זמן והכרעתי על מינוי פרושאור. אני מאוד מכבד את עוזי ארד, אבל הוא לא יהיה השגריר בלונדון - פשוטו כמשמעו. אני מצטער שהגענו לרגע הזה. יש במשרד החוץ מספיק דיפלומטים מוכשרים, שחלקם אף נולדו בלונדון".

ליברמן לא טרח ליידע את נתניהו, אך הרים טלפון לארד והביע בפניו התנצלות על השתלשלות העניינים. במהלך דבריו סיפר ליברמן על כך שלאחר תקופה ארוכה של סחבת והיסוס, נכנע ראש הממשלה ללחציו ומינה את פרושאור לשגריר באו"ם. ליברמן זעם על כך שהדבר הוצג כהחלטה של נתניהו, אחרי שבמשך חודשים דחה ראש הממשלה את מועמדיו של ליברמן, בהם פנקס והשר גלעד ארדן.

ליברמן, מעידים אנשים שמשוחחים אתו, הולך ומאבד את סבלנותו. הוא חש שנתניהו לא יודע לגמול לו על נאמנותו, על כך שבמשך שנתיים סייע לו להחזיק קואליציה יציבה. בנוסף, זעם ליברמן על כך שנתניהו כינס פורום חברתי מקרב חברי הקואליציה לקראת מסיבת העיתונאים שקיים, אך לא הזמין אף נציג מישראל ביתנו.

אתמול אמר ליברמן כי בניגוד להערכות, כל החלטה שתתקבל בנוגע לעתיד ישראל ביתנו בקואליציה תהיה מנותקת מעתידו המשפטי. לדבריו, "אין לנו כוונה לפרוש. אם הקואליציה תתנהל בצורה מושכלת, היא יכולה להשלים את כל הקדנציה. אבל שיהיה ברור שאם צריך לבחור בין הבוחרים שלנו או שלמות הקואליציה, ההתחייבות לבוחרים חשובה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ