תמ"א 38: התוכנית לחיזוק מבנים תורחב, זכויות הבנייה יגדלו

המועצה הארצית לתכנון ובנייה בוחנת הצעה להגדיל את זכויות הבנייה ליזמים במסגרת תמ"א 38 ? עשויה להרחיב את התוכנית למבנים שהוקמו בשנות ה-90 ? תידון גם הצעה לאפשר לקבלנים לנייד זכויות באותה רשות מקומית

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון בהצעה להגדיל את זכויות בנייה ליזמים במסגרת תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38). את ההצעה, שלפיה יוכלו היזמים להוסיף קומה וחצי או שתיים וחצי לכל בניין במקום קומה אחת בתוכנית המקורית, הגיש משרד הבינוי והשיכון. המועצה תדון בנוסף באפשרות של ניוד זכויות הבנייה למגרשים אחרים באותה רשות עירונית. כן תדון באפשרות להחיל את התמ"א גם על בניינים שנבנו בשנות ה-90.

תמ"א 38, שאושרה באפריל 2005, נועדה להתמודד עם סכנות של רעידות אדמה במבנים שהוקמו לפני שנות ה-80. כתמריץ כלכלי לחיזוק המבנים מאפשרת התוכנית ליזמים להוסיף קומה אחת על גג הבניין שאותו הם משפצים. עד היום הוגשו תוכניות מעטות לחיזוק מבנים, ובענף הנדל"ן טוענים כי התוכנית אינה כלכלית.

מתוך מטרה להרחיב את ההשפעה של התמ"א, הוגשה למשרד הבינוי והשיכון עבודה שנעשתה על ידי חברת סיטילינק השקעות, פז כלכלה והנדסה וברלב ינון. מהעבודה עולה כי בישראל 810 אלף דירות הזקוקות לחיזוק, מהן כ-70 אלף דירות באזורים חלשים ובאזורי סיכון. במצב הקיים, שבו התמ"א מאפשרת תוספת של קומה אחת כתנאי לחיזוק המבנה, מעריכים כותבי העבודה כי יחוזקו כ-100 אלף דירות בלבד, בעיקר בשכונות החזקות בירושלים ובמרכז וצפון העיר תל אביב בלבד.

לעומת זאת, אם זכויות הבנייה יגדלו לתוספת בנייה על הגג של קומה וחצי, הערכות הן כי יחוזקו כ-285 אלף דירות בעיר תל אביב, בגוש דן, השרון, בחולון ורכס הכרמל בחיפה - בהנחת רווח ליזם של כ-20%. על בסיס העבודה תבחן היום המועצה הארצית לתכנון ובנייה עדכון של התמ"א לתוספת של קומה וחצי במחוז תל אביב, גוש דן והשרון בלבד. לפי הערכות, תוספת כזו תאפשר חיזוק של כ-240 אלף דירות. ביתר היישובים מציע משרד הבינוי והשיכון לאשר תוספת של 2.5 קומות, מה שיאפשר חיזוק של כ-570 אלף דירות בכל הארץ - כ-230 אלף מתוכן בעלות כדאיות כלכלית ליזם. נציגת משרד הבינוי והשיכון בדיונים היא ראש אגף תכנון ערים במשרד, סופיה אלדור.

במקביל בוחנים משרד הבינוי והשיכון ובמוסדות התכנון את עמדת התאחדות הקבלנים לנייד זכויות באותה רשות עירונית. לפי גישה זו, זכויות בנייה שאושרו מכוח תמ"א 38 אך לא נוצלו במגרש המקורי, יינתנו להעברה למגרש אחר שעדיין לא החלה בנייה בו. הדבר יתבצע באמצעות הגשת בקשה להיתר בנייה למגרש המקבל, והוא יינתן רק לאחר השלמת עבודות חיזוק המבנה במגרש המקורי.

במסגרת החלטת הממשלה מיולי 2010, המועצה הארצית לתכנון ובנייה תשקול גם להרחיב את התמ"א למבנים שהוקמו בשנות ה-90. במסגרת ההחלטה שהתקבלה, הקמת ממ"דים בבניינים אלה תזכה את היזם בהטבות הניתנות מתוקף תמ"א 38.

לפני כחודש וחצי קיבלה הממשלה החלטה להקציב לוועדה הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה 15 מיליון שקל בכל אחת מהשנים 2011-2015. הממשלה החליטה כי השר זאב בנימין בגין יעמוד בראש ועדת השרים בנושא זה.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ