אטריום מציגה: מבצע בילוש באירופה

הסכסוך בין אטריום של גזית גלוב ויוליוס מיינל עולה מדרגה. לפי מגזין אוסטרי, אטריום שכרה חוקרים שיעקבו אחר בעלי השליטה בבנק מיינל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

<<בתחילת אוגוסט 2010 הגישה חברת הנדל"ן אטריום לבית המשפט בלונדון תביעה בסך 2.1 מיליארד יורו נגד הבנק האוסטרי מיינל, איש העסקים האוסטרי, יוליוס מיינל, מבעלי השליטה בבנק, וכמו כן נגד כמה ממנהלי הבנק. אטריום טענה בתביעה כי נגרמו לה נזקים בעת שניהלה את החברה לפני שגזית גלוב רכשה אותה.

בכתב התביעה נטען כי מיינל הוביל כמה עסקות שכללו, בין השאר, רכישה חוזרת של מניות וגיוסי הון, ואשר בעקבותיהן נחקר על ידי השלטונות האוסטריים ושוחרר בערבות של 100 מיליון יורו. לטענת גזית גלוב, החברה האם של אטריום, פעולותיו של מיינל פגעו באופן משמעותי באטריום וגרמו לצניחה בשוויה.

הבנק לא נותר חייב והגיש תביעה בסך 1.2 מיליארד יורו נגד אטריום, גזית גלוב ובעליה חיים כצמן, המשמש, בין השאר, יו"ר אטריום, למוסד הבוררות, המהווה חלק מלשכת המסחר הבינלאומית של פאריס. הבנק טען כי הנזק שלטענת התובעים נגרם לאטריום החל מאז העברת השליטה לגזית גלוב באמצעות משיכות כספים מהחברה ואי ביצוע השקעות חדשות. מקורבים למיינל הביעו דאגה ממצבה הפיננסי של אטריום ויכולתה לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח.

אך כאן לא הסתיים הסיפור. שני הצדדים גם חלוקים על המקום שבו תתקיים הבוררות. באטריום טוענים כי יש לקיים את הבוררות בלונדון, שכן מיינל ומנהליו מבלים שם את מרבית זמנם. במיינל בנק טוענים כי יש לעשות זאת בפאריס. מקום הבוררות חשוב לכל צד בשל ההבדלים המשפטיים בין צרפת ובריטניה שיכולים להכריע את הכף.

באטריום אף הרחיקו לכת ושכרו את חוקרים פרטיים כדי להוכיח כי מיינל אכן מבלה את מרבית זמנו בלונדון. בכתבה שפורסמה בסוף שבוע האחרון במגזין האוסטרי "ניוז" מתוארות התפתחויות בפרשה הדומות לסרט ריגול של ג'יימס בונד.

לפי המגזין, צולם מיינל ב-11 ביוני 2010 בלונדון כשהוא נוסע במכונית בנטלי ברחוב פולהאם ועוצר במספר 68 - שם ממוקם אולם התצוגה המפואר של מעצב הרהיטים כריסטיאן ליאגרה וכך נכתב: "הנהג יוצא מהרכב, פותח את הדלת, ואדון לבוש בהידור יוצא מהלימוזינה השכורה: יוליוס מיינל החמישי עדיין מציג ארשת פנים רגועה. ראש משפחת התעשיינים האוסטרית, מושא לחקירה הנעשית לעיני הציבור, אינו יודע שפחות מ-21 יארד ממנו מצלמה מתעדת את הרגע".

לפי המגזין, מאוחר יותר אותו חוקר חקר את סוכנת המכירות של חנות שבה עצר מיינל. מגזין "ניוז" השיג תמונות והקלטות טלפוניות של מנהלי הבנק. לפי "ניוז", את עבודת החוקר מימנה אטריום.

בכתבה מציינים עוד כי המעקב נעשה גם על נשותיהם וילדיהם של מנייל ומעורבים נוספים, וכי אטריום מוחה על כך. "האנשים שהיו תחת חקירה מעולם לא היו נתונים למצב מאיים כלשהו", מצטטים בכתבה את דוברת החברה. בכתבה מזכירים גם את השמועה שלפיה, אחד החוקרים המעורבים בפרשה מורשע ברצח, וכי אטריום מסרבת להאמין שאכן כך הם פני הדברים.

אטריום מחזיקה ב-160 מרכזים מסחריים ב-11 מדינות במרכז ובמזרח אירופה.

מקורבים לאטריום מסרו בתגובה: "לא היה מנוס מלעשות את הצעד הזה, שכן אטריום תבעה את מיינל בלונדון, בעוד מיינל טוען שאינו מתגורר בלונדון".

מקורבים למיינל לא הביעו התלהבות מן התמונות שפורסמו וטענו כי "למרות שהוא נמצא מדי פעם בלונדון אין הדבר אומר שהוא מתגורר בעיר באופן קבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ