הקמת תאגידי המים פוגעת בציבור

משק המים

אריה מצליח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה מצליח

>> באחרונה פורסמו בעיתון זה ובאחרים כתבות ומאמרים על הניהול הלקוי כביכול של משק המים העירוני בתקופה שקדמה להקמת תאגידי המים. כתבות אלה רוויות באינפורמציה לא נכונה ומטרתן, כנראה, להסיט את תשומת הלב מהביקורת הציבורית הנכונה על המהלך השגוי של הקמת כ-60 תאגידי מים, שגרם לבעיית ניהול קשה ולייקור חד במחירי המים לצרכנים.

האמת היא שמשק המים העירוני נוהל ברוב הרשויות המקומיות לאורך שנים באופן משביע רצון, בעלויות נמוכות ותוך שימוש בתשתיות הניהול העירוניות הקיימות ממילא. כשנותרו בידי ראשי הרשויות עודפי הכנסות שנבעו מההפרש בין מחיר הקנייה ממקורות למחיר המכירה לציבור, הם ייעדו אותם בחוכמה לקופה העירונית כדי לתמוך בנושאים חשובים לא פחות, כמו חינוך ורווחה.

הרשויות לא הרוויחו מיליארדים מהעברת נכסיהן לתאגידים כפי שנטען. הן אולצו למכור את הנכסים לתאגידים במחיר חשבונאי מופחת משמעותית מערכם.

הסיפור על רעיון הקמת התאגידים, שעליו חשבה הממשלה רק כדי לטפל בתשתיות הקורסות, יפה - אך לא נכון. התאגידים הוקמו כדי לגייס הון פרטי שיחליף את הממשלה במימון תשתיות המים, ולייצר פלטפורמה משפטית שתאפשר למכור את מפעלי המים למגזר הפרטי בעתיד.

הקמת תאגידי המים פוגעת בציבור ולא מיטיבה עמו: היא מייקרת את המים באופן חד בשל הכנסת רכיב המע"מ ומחיר ההון לתמחיר; ובשל הצורך לממן את מנגנוני הניהול המנופחים של התאגידים, היא פוגעת בתקציבי הרשויות המקומיות ומחייבת העלאת תעריפי ארנונה. והחמור מכל, הציבור נותר בלי כתובת של נבחר ציבור שנושא באחריות אישית למתן שירותים ראויים בתחום המים.

ואולם יש גם מרוויחים. ממשלת ישראל נהנית מהכנסות שמנות של מאות רבות של מיליוני שקלים בשנה ממע"מ שלא שילמו הצרכנים הביתיים בעבר, וממס חברות של 25% על יתרת הרווחים של התאגידים וממס על הדיווידנד שאמור לחזור לציבור בשיעור של 25% נוספים. גם הבנקים שמימנו את הקמת התאגידים לא נשארים מקופחים.

בשורה טובה לסיום: ראש הממשלה הורה באחרונה להקים צוות בדיקה משותף לממשלה ולשלטון המקומי, שמטרתו לבחון כיצד ניתן לתקן את המבנה הבעייתי של תאגידי המים. נראה שאחד הפתרונות לבעיה יהיה להסב את התאגידים העסקיים הרוויים במיסוי ובתקרות ניהול, שסכנת ההפרטה מרחפת מעליהם, למבנה משפטי של חברות עירוניות ללא כוונת רווח - מה שיוזיל באופן משמעותי את מחירי המים. חברות אלה ישולבו בניהול העירוני.

הכותב הוא אל"מ במיל', יוצא מערך התקציבים והכלכלה בצה"ל, וכיום סמנכ"ל כלכלה ומידע במרכז השלטון המקומי

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ