עונשו של האנס חנן גולדבלט הופחת משבע לשש שנות מאסר

בית המשפט העליון קיבל חלקית את ערעורו של השחקן בן ה-70, והמיר את הרשעתו באחד האישומים במעשה אונס לקבלת דבר במרמה

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

בית המשפט העליון הקל אתמול בעונשו של השחקן חנן גולדבלט משבע שנות מאסר בפועל לשש בלבד. גולדבלט, שהשנה ימלאו לו 70, צפוי להשתחרר מהכלא בעוד כשנה וחצי.

שופטי בית המשפט העליון עוזי פוגלמן ואשר גרוניס החליטו, בניגוד לעמדתה של השופטת עדנה ארבל, להמיר את הרשעתו של גולדבלט באחד האישומים במעשה אינוס לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

"המערער אימץ דפוס התנהגות עברייני", כתב פוגלמן בפסק הדין, "שבמסגרתו ביקש בדרכי מרמה, ובמקרים מסוימים אף באמצעים פיזיים, להביא נשים צעירות וחסרות ניסיון לקיים עמו מגע מיני, תוך נקיטה ביחס אינסטרומנטלי כלפיהן, הרואה בהן אך כלי למימוש יצריו. פעמים רבות, במשך תקופה ממושכת ולגבי מספר מתלוננות, צעירות בגילן, חזר המערער על אותו דפוס של ניצול פגיעותן של המתלוננות, על רקע יחסי מרות, פערי גיל ומעמד, ורצונן בהתקדמות מקצועית, לשם השגת מטרותיו הנפסדות".

ב-2008 הורשע גולדבלט בבית המשפט המחוזי בתל אביב באונס ובמעשים מגונים, בתום משפט שארך שלוש שנים. בית המשפט קבע אז כי גולדבלט ניצל את היותו מורה למשחק כדי להציע למתלוננות ללמד אותן משחק באופן פרטי, בתואנות שווא שהדבר יכשיר אותן לככב בסרט או בטלנובלה ושכנע אותן לערוך אתו חזרות על סצנות מין, לקראת אודישנים שבהם הן עתידות כביכול להיבחן וביצע בהן עבירות מין.

שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב, אברהם טל, יהודית אמסטרדם ורות לבהר שרון הרשיעו את גולדבלט באונס של שתי מתלוננות, מעשה סדום באחת מהן ומעשה מגונה באחרת, וכן בביצוע מעשים מגונים בשלוש מתלוננות נוספות. גולדבלט זוכה בארבעה פרטי אישום ביחס לאותן מתלוננות בגין מעשים מגונים.

גולדבלט נשלח אז לשבע שנות מאסר בפועל וחויב לשלם לשתי מתלוננות 50 אלף שקל, אותם לא שילם עד כה.

אתמול דחו השופטים את מרבית חלקיו של הערעור שהגיש גולדבלט על ההרשעה ועל העונש. יחד עם זאת, השופטים פוגלמן וגרוניס החליטו לזכות את גולדבלט מעבירה של אינוס במרמה ומעשה סדום במרמה והרשיעו אותו במקום זאת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

באותו מקרה למדה המתלוננת משחק אצל גולדבלט במסגרת פרטית וקיימה עמו יחסי מין לאורך תקופה, לאחר ששוכנעה כי הדבר נחוץ לשם שיפור יכולת המשחק שלה ולשם קבלתה לתפקיד בטלנובלה. שופטי הרוב קבעו כי המתלוננת היתה מודעת לאופיים המיני של יחסי המין, אך עם זאת נקבע כי גולדבלט רימה את המתלוננת. בדבר מטרתם של יחסי המין ולאור יחסי המרות ביניהם הוא הורשע במעשה מגונה בנסיבות מחמירות.

פרקליטתו של גולדבלט, עו"ד רחל תורן, אמרה אתמול כי היא שבעת רצון מהתוצאה, למרות שאיננה משקפת את מלוא טענותיו של גולדבלט בערעור. "כל הקלה בדין מבורכת. אני שמחה על התוצאה של ביטול האישום באונס ועל כך שבית המשפט קיבל את הפרשנות שלנו למעשים שהיו", אמרה תורן.

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, נורית צור, הגיבה לפסק הדין ואמרה כי שדולת הנשים מקבלת את פסיקת בית המשפט ומרוצה מהטלת העונש החמור בגין עבירות המין הקשות שביצע גולדבלט. "בית המשפט פעל בצדק והצמיד ?תג מחיר' גבוה ומשמעותי על עבירות אלו למען יראו וייראו, במטרה להרתיע מפני ביצוע עבירות של אלימות נגד נשים", אמרה צור.

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית אומרים כי "החלטת בית המשפט העליון מחזקת שוב את הידיעה שגולדבלט הינו עבריין מין סדרתי, שניצל ופגע בנשים צעירות, חלקן קטינות ומקומו בכלא".

השתתפה בהכנת הידיעה: דנה ויילר-פולק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ