איראן ביקשה אישור מעבר לספינות בסואץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עדיין לא ברור אם שתי ספינות המלחמה האיראניות, שהיו אמורות לחצות אתמול את תעלת סואץ, אכן יעשו זאת וימשיכו בדרכן לסוריה. אמש הודיע משרד החוץ המצרי שהתקבלה בקשה איראנית להרשות לשתי הספינות לחצות את התעלה, ובכיר במינהלת התעלה אמר שמשרד ההגנה המצרי יטפל בבקשה.

הטלוויזיה הממלכתית באיראן טענה אתמול ששתי ספינות המלחמה יעברו בתעלה, ושהן קיבלו לכך אישור רשמי. לדברי בכיר ברשות תעלת סואץ, שתי הספינות נמצאות באזור נמל ג'דה בסעודיה.

במערכת הביטחון הישראלית התקשו אתמול להעריך בוודאות מה יעלה בגורל ספינות הקרב האיראניות. מצרים אמנם הודיעה שלא תאפשר לשתי הספינות לעבור בתעלת סואץ, אבל נראה שיש בעיה משפטית לעצור לאורך זמן את מעבר הספינות.

בטלוויזיה הממלכתית האיראנית נאמר אתמול, מפי מקור בצי, כי "הרשויות האיראניות היו בקשר עם הרשויות בקהיר, כדי להבטיח את מעבר הספינות". המקור הוסיף כי "הספינות יעברו בהמשך".

רשויות התעלה המצריות מסרו, לעומת זאת, שלצורך מעבר ספינות צבאיות בתעלה יש צורך באישור, ובינתיים אין להן כל אישור כזה. מנהל חדר המבצעים ברשות תעלת סואץ אמר אמש כי "ספינות מלחמה צריכות לקבל אישור 48 שעות לפני מעבר בתעלה, ועד כה, לא קיבלנו הודעה". בשלהי כהונתו של הנשיא חוסני מובארק, מנעה מצרים את מעבר הספינות.

אתמול בבוקר דיווחה רשת אל-ערבייה כי השלטונות המצריים מנעו את מעבר אוניות המלחמה האיראניות דרך תעלת סואץ. בישראל עקבו בדריכות אחרי שתי הספינות, שיצאו לפני כשבועיים וחצי מאיראן בדרכן לסוריה.

בכיר ברשות תעלת סואץ אישר לסוכנות הידיעות רויטרס, שמעבר הספינות האיראניות בתעלה בוטל. "רשות תעלת סואץ עודכנה לגבי ביטול מעברן המתוכנן של שתי ספינות מלחמה איראניות", אמר הבכיר. "עד כה לא ידוע לנו על תאריך מתוכנן חדש למעברן של הספינות". לדברי אותו גורם, שתי הספינות נמצאות באזור נמל ג'דה בסעודיה.

בימים האחרונים פנתה ישראל לארה"ב ולכמה מדינות אחרות, בניסיון למנוע את מעבר הספינות האיראניות. אבל לנוכח המשבר במצרים, התקשו השלטונות האמריקאיים להסדיר את הנושא אצל עמיתיהם בקהיר.

הספינות אמורות להפליג לסוריה ולעגון בנמל לטאקיה. בישראל רואים במהלך פרובוקציה איראנית, שנועדה לבחון את התנאים החדשים שנוצרו באזור, אחרי נפילת משטר מובארק.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ