אחרי מצרים ואיראן - לוב מצטרפת לרשימה המפוקפקת של מדינות שבהן נחסם האינטרנט

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה צורף
איילה צורף

>> שליט לוב, מועמר קדאפי, הולך בדרכיהם של דיקטטורים אחרים וגם הוא החליט לחסום את האינטרנט כדי לבלום את התפשטות המידע במדינתו. לאחר התקדים שקבע מי שהיה נשיא מצרים, חוסני מובארק, שחסם את הרשת ואת הפעילות הסלולרית למשך כשבוע, הגיע מחמוד אחמדינג'אד, שנתן הוראה דומה באיראן.

בעוד במצרים מדובר היה בהדממה מלאה ומוחלטת למשך ימים שלמים, במקרה של איראן מדובר בהורדתו והעלאתו של האינטרנט לפרקים, ובמקביל חסימה של הגישה לאתרים מסוימים - בראשם הרשתות החברתיות, בעיקר פייסבוק אך גם טוויטר, יוטיוב ואחרות. הגולשים שמנסים לעקוף את החסימה ולהתחבר באמצעות כתובות IP בינלאומיות באיראן, מגלים שהאינטרנט נהפך לאטי במיוחד, באופן שמקשה עליהם מאוד להעלות תמונות, סרטונים ועוד.

גם בלוב נוקט קדאפי שיטה דומה. מגרף ניטור הפעילות ברשת של גוגל (ראה גרף) ניתן לראות כי ב-19 וב-20 בפברואר, שלשום וביום שקדם לו, הושבת האינטרנט לחלוטין במדינה למשך כחצי יום בכל אחד מהימים.

מבחינת הפעילות הסלולרית, בלוב יש שתי מפעילות סלולר - שתיהן בבעלות מלאה של הממשלה. מאז פרוץ המהומות הערכות הן שהממשלה הגבירה את הניטור על גבי הרשתות הללו - הן בנושא שיחות קול ובעיקר בתחום האינטרנט, תוך שהיא חוסמת לרוב באופן מוחלט את הגישה לאינטרנט סלולרי. החשש מחיבור שבין המצלמות הסלולריות והאינטרנט הסלולרי הוא זה שגורם לה לעשות זאת.

גם ספקיות האינטרנט בלוב - ארבע במספר - שייכות במידה כזו או אחרת לממשלה. בניגוד למצרים, שם פעלו חברות רב-לאומיות, בלוב ובאיראן פעילות התקשורת שייכת כמעט במלואה לשלטון ובניטור מלא שלו.

כמו במצרים ובאיראן, לא רק את האינטרנט חוסם קדאפי. כפי שרשת החדשות הערבית אל ג'אזירה נחסמה לפעילות מתוך מצרים על ידי השלטונות, כך עשו גם השלטונות בלוב. אתמול דיווחה אל ג'זירה כי הערוץ הלווייני שבו השתמשה כדי לשדר מלוב סופג שיבושים חוזרים ונשנים, לעתים חסימות של ממש, וכי מקור השיבושים הוא משדרים שנמצאים בלוב. בערוץ העריכו כי מדובר בהחלטה של השלטון, אם כי לא קיבלו על כך מידע ברור.

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ