"הבנים של קדאפי סיפקו טינופת שיכולה למלא אופרת סבון"

כמה משמונת ילדיו של שליט לוב קיימו אורח חיים פרוע, נהנתני, השתתפו במסיבות סוערות, הואשמו באלימות והוציאו שם רע לשלטונו של האב. במברק דיפלומטי נכתב: "השושלת שלו עלולה להיות המטרה הבאה של מהפכה ערבית ברחובות"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

>> "הבנים שלו סיפקו די טינופת שיכולה למלא אופרת סבון, ועלולה להוביל לערעור היציבות במדינה". מילים אלה הופיעו במברק דיפלומטי שנחשף בויקיליקס, אשר נשלח בהודעה חשאית לוושינגטון משגריר ארה"ב בלוב ג'ין א. קרץ. הבנים האמורים אינם ג'ימי ועלא, בניו של חוסני מובארק, כי אם כמה מבניו של מועמר קדאפי, שליט לוב. כמה מבניו של קדאפי, לפי מידע שעולה ממברקים דיפלומטיים וממקורות אחרים, כפי שפורסם בין היתר בבלוג "דיילי ביסט", קיימו אורח חיים פרוע, נהנתני, השתתפו במסיבות סוערות, הואשמו באלימות והוציאו באופן כללי שם רע למשפחת השליט הלובי.

קווי הדמיון בין מצרים ללוב, ובין לוב להרבה אוטוקרטיות אחרות לא נעצרים בשחיתות שלטונית, בפערים חברתיים וכלכליים ובידוד של האזרחים מהעולם. שושלת קדאפי סיפקה לדיפלומטים זרים ולעיתונות העולמית חומר עסיסי. "מועמר קדאפי יצר שושלת משפחתית דקדנטית, רעבה לכסף שעלולה להיות המטרה הבאה למהפכה ערבית ברחובות", נאמר במברק שנשלח בתאריך מאוחר יותר מהשגרירות האמריקאית בלוב.

מועמר קדאפי עצמו הוא טיפוס צבעוני המעורר תשומת לב רבה גם מעבר להקשר הפוליטי. הוא מאובטח על ידי 40 שומרות ראש, המכונות "משמר האמזונות" וכולן חייבות להיות בתולות. על עושרו לא ידוע הרבה, פרט להשקעתו ב-2002 במועדון הכדורגל האיטלקי הנודע יובנטוס. הוא רכש 7.5% ממניות יובנטוס תמורת 21 מיליון דולר באמצעות חברת ההשקעות הזרות הלובית-ערבית.

קדאפי הוליד שמונה ילדים ואימץ שניים. בנו הבכור, מוחמד אל קדאפי, הוא מנהל הוועדה האולימפית של לוב. סייף אל אסלאם הוא בנו השני, אדריכל במקצועו, שמתח ביקורת בעבר על מדיניות אביו, עזב את ארצו כדי לנהל ארגון צדקה, ונחשב ליחיד מבין בניו של קדאפי שעשוי לתפוס תפקיד מנהיגות בלוב. "הפער הגובר בין התדמית התרבותית והמכובדת של סייף לבין התדמית המפונקת והפרועה של אחיו, הוביל לתמיכה גדולה בסייף כיורש של קדאפי", כתב השגריר קרץ, אם כי לדבריו, "סייף לא זר לסגנון חיים של פלייבוי".

בנו השלישי של קדאפי הוא סעדי, שכיום מנהל את פדרציית הכדורגל הלובית. סעדי השקיע בשלושה סרטים הוליוודיים שבהם כיכבו אדריאן ברודי ופורסט ויטאקר (The Experiment). את השקעותיו ביצע סעדי באמצעות חברת ההפקות נצ'ורל סלקשן מלוס אנג'לס, שבה הוא המשקיע הראשי. באחד הסרטים, Isolation, נשמר למשפחת קדאפי באולפן הסרטים מקום בכיסא במאי שעליו נכתב שמם.

בנו הרביעי של קדאפי, מועתצם, זכה לתיאורים העסיסיים ביותר במברקים הדיפלומטיים (השגריר האמריקאי עזב את לוב לאחר הדלפתם, וכנראה לא היה חוזר גם אם לא היתה פורצת ההתקוממות). מועתצם, סגן אלוף לשעבר בצבא לוב, מכהן במועצת הביטחון של לוב. הוא היה המארח במסיבה ידועה לשמצה בראש השנה האזרחית 2010 באי הקריבי סנט בארטס, שבה הופיעה הזמרת ביונסה תמורת תשלום של מיליון דולר. "במסיבה היו כמויות אדירות של אלכוהול והופעה פרטית של ביונסה, הראפר אשר ומוזיקאים אחרים". פרטי המסיבה הזאת ואחרות הגיעו ללוב ועוררו זעם ציבורי.

ואולם, הבן הבולט ביותר במשפחת קדאפי בהתנהגות פרועה הוא הבן החמישי. ימים ספורים לפני המסיבה בסנט בארטס דיווחו עיתונים בלונדון כי האניבל, בנו החמישי של קדאפי שבר את אפה של אשתו בקטטה בבית מלון וגרם לה לפציעות פנימיות בעת שהותם במלון קלרידג'ס. האישה, אלין, לפי הדיווח במברק דיפלומטי, ברחה לבריטניה, והאניבל רדף אחריה ללונדון ותקף אותה. חברי משפחה ייעצו לה לספר כי נפצעה בתאונה. להאניבל הותר לצאת מבריטניה בהחבא, תחת חסינות דיפלומטית.

זו לא היתה הפעם הראשונה שהאניבל התפרע באירופה. ב-2001 הוא תקף שלושה שוטרים איטלקים עם מטף לכיבוי אש. ב-2004 הוא נעצר בפאריס כשנהג בפורשה השחורה שלו בשאנז אליזה נגד כיוון התנועה במהירות של 160 קמ"ש. ביולי 2009 הוא נעצר עם אשתו בשווייץ עקב תלונות שהיכו את משרתיהם במלון בג'נבה. התלונות בוטלו לאחר הסדר כספי עם המשרתים.

בתגובה למעצרו של הבן הכריזה לוב על חרם על יבוא משווייץ, הגבילה את הטיסות בין המדינות, הפסיקה להעניק אשרות כניסה לשווייצים, החזירה את הדיפלומטיים שלה מברן, ואילצה את החברות השווייציות, כמו ABB ונסטלה, לסגור נציגויות בלוב. ב-2009 כינה קדאפי את שווייץ "מאפיה עולמית" וקרא לחלק אותה בין צרפת, גרמניה ואיטליה.

שני בניו הצעירים יותר של קדאפי, סייף אל ערב וחמיס, עדיין לא זכו לסיקור דומה. בתו היחידה, עאישה אל קדאפי, היתה בצוות ההגנה במשפטו של סדאם חוסיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ