החזרי המשכנתא יעלו במאות שקלים בעקבות עליית הריבית

מת"ן ייעוץ משכנתאות: ההחזרים החודשיים של בעלי המשכנתאות בישראל יעלו ב-20% עד סוף 2011. המנכ"ל, ליאור איילון: "מי שלווה בריבית משתנה צריך להתכונן שריבית הפריים תגיע בסוף השנה לכ-5%"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

>> "מי שלווה משכנתא בריבית משתנה צריך להתכונן לכך שריבית הפריים תגיע בסוף השנה קרוב ל-5% ועליו לבצע תכנון פיננסי ולהבין שתשלומי המשכנתא יעלו במאות שקלים" - כך אמר אתמול ליאור איילון מנכ"ל חברת מת"ן ייעוץ משכנתאות, בעקבות החלטתו מאמש של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, להעלות את הריבית במשק לרמה של 2.5%.

"בעקבות העלאת הריבית הנוכחית, ההחזר על משכנתאות בגובה 500 אלף שקל עד מיליון שקל (למשך 20 שנים) יגדל ב-2%-3% בתוך חודש אחד. צריך לזכור שהעלאת הריבית החלה כבר בינואר 2010, כך שמדובר בעלייה של 12% מאז תחילת 2010 - אז עמדה הריבית במשק על 1.25%", הסביר איילון.

טבלת החזרי המשכנתאות לשנה הקרובה מלמדת כי לווי המשכנתאות בריבית משתנה עומדים בפני עלייה של מאות שקלים בהחזר החודשי, בהנחה שהנגיד יעלה את הריבית במשק בהתאם להצהרותיו עד לרמה של 3.25%.

מי שלווה משכנתא צמודה פריים מינוס 0.8% (הריבית הממוצעת בשוק משכנתאות הפריים), למשל, שילם בתחילת 2010 החזר של כ-2,500 שקל מדי חודש. כעת, לאחר העלאת הריבית, התשלום החודשי גדל ב-300 שקל ל-2,823 שקל. בדומה לכך, מי שלווה משכנתא של מיליון שקל, ההחזר החודשי שלו טיפס ב-600 שקל, מ-5,035 שקל בתחילת 2010 ל-5,647 שקל.

במבט קדימה לסוף השנה, התמונה נראית חמורה יותר: מחירי המשכנתאות ישלימו בתוך שנתיים עליית מחירים של 20%, המשקפת גידול של 500 שקל למשכנתא של 500 אלף שקל, ועלייה של 1,000 שקל למשכנתא של מיליון שקל.

המפסידים הגדולים: הזוגות הצעירים

שוק המשכנתאות בישראל נאמד בכ-60 מיליארד שקל בשנה, כשהתפלגות המשכנתאות היא 30%-40% משכנתא הצמודה לפריים; 40% ריבית קבועה צמודה; 10% ריבית קבועה לא צמודה; והיתר ריבית משתנה. "לפני כשלוש שנים הסכום הממוצע לנטילת משכנתא היה 360-370 אלף שקל - ואילו היום הוא 580 אלף שקל", הסביר איילון.

"הגידול בהיקף המשכנתא אינו שווה לעלייה החדה במחירי הדיור. ההסבר לכך, הוא שהרבה מרוכשי הדירות הם בעצם משפרי הדיור, כאלה שיש ברשותם כבר דירה שהמחיר שלה עולה במקביל לעליות בשוק. ל'משדרגים' הרבה יותר קל להתמודד עם עליות המחירים, בעוד שזוגות צעירים בעלי הון עצמי נמוך מתקשים לחדור למעגל הקסמים", הוסיף.

איילון העניק כמה עצות שיכולות לסייע למי שנטל משכנתא בריבית משתנה ונקלע לקשיים בהחזר החודשי: "ראשית, תמיד ניתן למחזר את המשכנתא. מי שלקח הלוואה כשהריבית היתה בשפל, יכול לבצע התאמה מחדש של ההחזרים החודשיים. הוא יכול, למשל, להאריך את משך המשכנתא ולפרוש אותה לכמה שנים".

עצה נוספת שמעניק איילון היא להשתמש בהכנסות חד-פעמיות כמו ירושה או קרן השתלמות ולבחון פירעון חלקי של המשכנתא - וכך להוריד את ההחזר החודשי. בנוסף, ניתן לאחד הלוואות לטווח קצר יחד עם הלוואות לטווח ארוך: למשל, ניתן לאחד את ההלוואה על מכונית עם תשלום המשכנתא. הדבר משתלם פעמיים: הלווה זוכה לתנאי ריבית טובים יותר במקום תנאי ההלוואה לטווח הקצר, וגם מתפנה לו סכום גדול אותו הוא יכול לצבור ומאוחר יותר אף לקצר את משך המשכנתא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ