הערכות: רעידת האדמה בניו זילנד - אסון הטבע היקר מאז 2008

חברות הביטוח עשויות לספוג תביעות בשווי 12 מיליארד דולר הקשורות לאסון, לפי בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלומברג

>> רעידת האדמה הקטלנית בניו זילנד עלולה להיות אסון הטבע היקר ביותר לחברות הביטוח מאז 2008 - כך העריך בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס.

חברות הביטוח עלולות לקבל תביעות בשווי 12 מיליארד דולר מנפגעי רעש האדמה שהתרחש שלשום בעיר כרייסטצ'רץ', כך אמר מייק האטנר, אנליסט בבנק האמריקאי, בדיווח למשקיעים. אם תחזית זו תתברר כנכונה, יהיה זה אסון הטבע היקר ביותר לחברות מאז סופת ההוריקן אייק, שהיכתה בארה"ב ב-2008, ועלתה לחברות הביטוח 19.9 מיליארד דולר.

רעידת האדמה בניו זילנד בעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר הביאה למותם של לפחות 75 בני אדם, להריסת של בניינים וללכידת אנשים בעיר השנייה בגודלה בניו זילנד. רעידת האדמה הגיעה לאחר רעש קודם ב-4 בספטמבר, שהיה בעוצמה 7 בסולם ריכטר, אך לא היתה קטלנית. "אפילו בניינים שעדיין עומדים היו עלולים לספוג פגיעות קשות וצריך יהיה לבנותם מחדש", טען האטנר במכתב למשקיעים.

הבנק המרכזי של ניו זילנד עשוי לדחות את העלאת הריבית עד 2012 בעקבות רעידת האדמה, שהשיקום ממנה קרוב לוודאי יפגע בצמיחה ואף עלול להוביל את הכלכלה המקומית למיתון. עלויות השיקום של רעידת האדמה בתחילת ספטמבר הן כיום 5 מיליארד דולר ניו זילנדי (3.7 מיליארד דולר).

"המשך מדיניות מוניטרית משוחררת מאוד ב-2011 נראה כעת הולם ביותר", אמר האסטרטג מייקל טרנר מ-RBC קפיטל מרקטס. טרנר הוריד את תחזית הצמיחה לכלכלת ניו זילנד השנה ל-1.1%, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1.9%.

צמיחתה של כלכלת ניו זילנד היתה אטית ביותר מאז שב-2009 הצליחה לצאת מהמיתון הארוך זה 30 שנה. ברבעון השלישי שוב נסוג התמ"ג של ניו זילנד באופן לא צפוי, והגביר את החששות מפני חזרה למיתון. "יש חשש שכלכלת ניו זילנד תרשום צמיחה שלילית במשך שלושה רבעונים ברציפות עד סוף מארס 2011", אמר טרנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ