העובדים קיבלו מקדמה - והשביתה בנמלים הסתיימה בתוך כמה שעות

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

>> השביתה בנמלי חיפה, אשדוד ואילת, שהחלה אתמול לפנות בוקר, הסתיימה בשעות אחר הצהריים. השביתה הסתיימה בהתערבות יו"ר ההסתדרות עופר עיני ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

העובדים פתחו בשביתה לאחר שלילה קודם לכן התפזרה ללא הסכמה פגישת המו"מ בין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן; יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי; ועדי העובדים בנמלים והממונה על השכר במשרד האוצר, אילן לוין. במסגרת השביתה, הפסיקו העובדים את הפריקה והטעינה, וכתוצאה מכך נוצר תור של אניות ממתינות.

המו"מ היה מתוח, על רקע העובדה שהסכם השכר האחרון שנחתם בנמלי הים בחודש שעבר עדיין אינו מופעל. ההסכם מבטיח תוספת שכר של 6% לעובדים הוותיקים ותוספת מוגדלת של 11% לעובדים חדשים שהתקבלו לנמלים החל מ-2005. אי יישום ההסכם נובע מכך שטרם סוכמו כמה סעיפים שבמחלוקת.

במהלך המו"מ הלילי הושגו סיכומים בנושאים כמו דרישת הוועדים שגמול ההשתלמות יועלה ב-3% בשנה, עדכון של תוספת הניהול לעובדים בכירים ומינהליים במועדי התשלום של תוספת היוקר והגדלת תוספת האש"ל. ואולם לאחר מכן התגלעה מחלוקת ביניהם בעניין התשלום לגמלאי הנמלים, המבטיח את הצמדת הפנסיה שלהם למדד המחירים, כפי שנעשה לגבי כל הגמלאים במגזר הציבורי (המבוטחים לפנסיה תקציבית).

לוין הסכים לכך שהצמדת הפנסיה למדד תיעשה רק החל מ-2011, בעוד שהוועדים, בתמיכת ההסתדרות, דרשו שהתוספת תשולם רטרואקטיבית מ-2008, תוך שהם מאיימים בשביתה. ואולם הממונה על השכר השיב כי אינו מוכן לנהל מו"מ "כשאקדח צמוד לרקתי". בשלב זה ראשי הוועדים, בהנהגת מאיר תורג'מן מנמל חיפה ואלון חסן מנמל אשדוד, עזבו את חדר הישיבות בזעם, ובכך גרמו להפסקת המו"מ. כעבור שעה כבר פתחו עובדי כל הנמלים בשביתה מלאה.

לקראת הצהריים פנה עיני ללוין והציע "להרגיע את הגזרה", בכך שעובדי הנמלים יקבלו מיידית מקדמה על חשבון תוספת השכר שהובטחה להם, בשיעור של 40% משכורת לעובדים הוותיקים ומשכורת שלמה לעובדים החדשים. לוין הסכים להצעה ובעקבות זאת הורה עיני לוועדים להפסיק את השביתה ולחזור לעבודה מלאה.

יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גד שפר, אמר שבדיקה שערך איגודו מעלה כי נמלי ישראל הם בעלי תפוקה נמוכה משמעותית לעומת התפוקות בנמלי אירופה ומצרים. לדבריו, מהבדיקה עולה כי בעוד שבנמלי אירופה ובנמל דמייט שבמצרים מספר הפעולות הנעשות במשמרת (פריקה מהאניה, טעינה, העמסה על משאית ובכיוון ההפוך) הוא 40 במשמרת, בנמל חיפה הוא מגיע ל-30 במשמרת ובאשדוד ל-25 במשמרת.

בהגיבו על שביתת הפתע בנמלים, אמר שפר: "הקלות שבה עובדי הנמלים בישראל מניפים את יד הסנקציות מדהימה, וזאת בעיתוי שבו נמלי ישראל מנסים להיות תחליף לנמלי מצרים".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ