הכלכלן שצפה את מפולת 1987 צופה כי שוק המניות יצנח לרמה נמוכה מהשפל של 2008

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

>> רוברט פרכטר, חזאי השווקים שנודע בזכות אזהרתו מפני קריסת שוקי המניות שבועיים לפני יום השני השחור ב-1987, העריך כי העליות בשווקים הן רק תיקון מחזורי בתוך השוק הדובי שהחל מאז המפולת ב-2008. הוא העריך גם כי השוק מתקרב לשינוי מגמה וצפוי לרדת לרמה נמוכה יותר מהשפל של המשבר האחרון.

בראיון ביום חמישי לתוכנית "טק-טיקר" (Tech Ticker), אמר פרכטר, נשיא חברת אליוט ווייב אינטרנשונל, שהאופטימיות בקרב המשקיעים נהפכה קיצונית עד כדי כך שהיא עולה כעת אפילו על הרמות שלפני המפולת בשווקים ב-2008. פרכטר אינו פסימי רק ביחס לשוקי המניות, והעריך כי גם הנפט, הכסף וסחורות אחרות נסחרים במחירים גבוהים משווים האמיתי. ההשקעה היחידה שלגביה הביע אופטימיות, היא הדולר.

בעבר העריך פרכטר שהתיקון כלפי מעלה מהשפל שאחרי המפולת של 2008 יהיה בשיעור של 50%, אך שוקי המניות עלו ב-30% נוספים מעבר לתיקון שצפה. לכן, לדבריו, כשהתיקון כלפי מטה יתרחש, הוא יהיה חד אף יותר משהעריך. כשנשאל פרכטר אם הוא צופה שהשוק עתיד לרדת נמוך יותר מהשפל של המשבר, תשובתו היתה: "כן".

"בפברואר-מארס 2009, כשכולם היו פסימיים, היתה התמתנות מסוימת בירידות, וזה היה מעין רמז לכך שצפויה תפנית. כעת אנו במצב הפוך באופן קיצוני. היחס בין המשקיעים האופטימיים לפסימיים בשוק המניות גבוה כעת יותר משהיה לפני המפולת בשוק ב-2008. למעשה הוא הגבוה ביותר זה שש שנים", אמר פרכטר.

"השוק עולה אך מאבד תנופה, בשעה שהמשקיעים נהפכים יותר ויותר אופטימיים. זו לדעתי נוסחה לירידות, ודבר דומה התרחש לקראת השיא של 2007", המשיך. "אני הייתי נמנע משוק המניות. אנו רחוקים מסופו של השוק הדובי.

"צפוי לנו תסריט דומה לזה שהתרחש ב-2008, שאולי יימשך זמן רב אף יותר. המצב כיום קיצוני במונחים היסטוריים. לא הייתי מהמר על עליות בשום דבר במצב הנוכחי. כל המשקיעים והכלכלנים מסכימים שצפויה האצה באינפלציה, התאוששות כלכלית ועלייה במחירי הסחורות, ולכן צריך להמר על הכיוון ההפוך". לדבריו, רמת מחירי הנפט והכסף מצביעה על כך שצפוי שינוי מגמה בשוק. "השוק היחיד שנראה לי מבטיח עכשיו, גם אם הוא עדיין לא בשפל, זה הדולר של ארה"ב".

מסקנותיו מבוססות על גירסה של תיאוריית גלי אליוט - גישה טכנית לניתוח שווקים שאותה אימץ בלהט כמעט דתי. התיאוריה פותחה על ידי רלף נלסון אליוט, רואה חשבון אלמוני שגילה דפוסים חוזרים בשוקי המניות בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ