צמיחה מאכזבת לכלכלת ארה"ב ברבעון הרביעי - 2.8%

הסיבה העיקרית: העמקת הקיצוצים בהוצאות של רשויות מקומיות. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה של 3.3% ברבעון האחרון של 2010

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

>> כלכלת ארצות הברית צמחה ברבעון הרביעי של 2010 בקצב שנתי נמוך מההערכות הראשוניות ופחות מתחזיות הכלכלנים, על רקע העמקת הקיצוצים בהוצאות של הרשויות והשלטונות המקומיים ברחבי ארה"ב. ביטחון הצרכנים בארה"ב עלה בפברואר בשיעור חד מהצפוי, לרמתו הגבוהה זה שלוש שנים. התוצר המקומי הגולמי (GDP) צמח ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 2.8%, לעומת הערכה קודמת לגידול של 3.2% שפורסמה בינואר. כלכלנים צפו צמיחה של 3.3% ברבעון הרביעי לאחר צמיחה של 2.6% ברבעון השלישי.

ב-2010 כולה צמחה הכלכלה הגדולה בעולם ב-2.8% - הצמיחה הגבוהה זה חמש שנים - לאחר ירידה של 2.6% בתוצר ב-2009. הוצאות של רשויות מקומיות ושל מדינות בארה"ב ירדו ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 2.4%, לעומת תחזית ראשונית לירידה של 0.9%. ברבעון השלישי נרשם גידול של 0.7% בהוצאות השלטון המקומי בארה"ב.

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה ברבעון הרביעי ב-4.1% - העלייה החדה ביותר זה חמש שנים, אבל פחות מעלייה של 4.4% שעליה דווח במקור. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 4.2%. מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - עלה בקצב שנתי של 0.5%.

עוד בחזית המקרו-כלכלית בארה"ב בסוף השבוע: מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ושל ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה בפברואר לרמה של 77.5 נקודות - רמתו הגבוהה מאז ינואר 2008 - לעומת 74.2 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 75.4 נקודות.

מן העבר השני של האוקיאנוס, כלכלת בריטניה התכווצה בשיעור חד מהצפוי ברבעון הרביעי, לפי נתונים מעודכנים שפירסמה ביום שישי הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה (ONS) בבריטניה. התמ"ג ירד ברבעון הרביעי ב-0.6% לעומת הרבעון השלישי - ירידה חדה יותר מנתונים ראשוניים שהצביעו על נסיגה של 0.5%, לאחר צמיחה של 0.7% ברבעון השלישי של 2010.

הירידה בתוצר נרשמה בגלל מזג אוויר סוער בדצמבר, שפגע במכירות הקמעוניות, ובשל ירידה בפעילות בענף הבנייה. ב-ONS ציינו כי מזג האוויר הקשה גרם לקיזוז 0.5% מהצמיחה ברבעון הרביעי. משמעות הדבר היא כי גם בלא השפעת סופות השלגים היתה נרשמת צמיחה שלילית ברבעון; לעומת הרבעון הרביעי של 2009 נרשם גידול של 1.5% בתוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ