3 סיבות למה לא להאציל סמכויות

האצלת סמכויות היא כלי ניהולי חיוני, אך לעתים יוצרת יותר בעיות משהיא פותרת

ויטני ג'ונסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויטני ג'ונסון

>> כששומעים את צירוף המלים "האצלת סמכויות" בהקשר של ניהול, קיימת לעתים קרובות ההנחה שהמנהל צריך להאציל יותר סמכויות, וכי כפיפיו אכן מעוניינים בתחומי אחריות נוספים. עם זאת, בלא מעט מקרים ניתן להניח כי גם האינסטינקטים שלכם זועקים כנגד האצלת הסמכויות.

בהתבסס על ניסיוני המקצועי, הנה שלושה מצבים שבהם האצלת סמכויות דווקא אינה מומלצת:

1. כשאתם מתקשים להסביר בדיוק מה אתם רוצים שאנשי הצוות שלכם יעשו - אם מדובר בפרויקט הדורש אסטרטגיה חדשנית או ספציפית, ואם אינכם יכולים לבטא את הבעיות שדורשות טיפול, או מה בדיוק צריך לעשות, מוטב בדרך כלל לדחות את הקצאת תחומי האחריות עד שתרגישו כי נכון לעשות זאת. סימן פוטנציאלי לכך שהאצלתם סמכויות מוקדם מדי הוא כשהכפיפים שלכם משמיעים טענות בסגנון, "לא בדיוק הבנתי מה רצית".

יש שני הסברים לתגובה כזאת: או ששגיתם בתהליך הגיוס, כך שאנשי הצוות שלכם אינם מוכשרים לבצע את המטלה הדרושה, או שהאצלתם סמכויות מוקדם מדי.

2. כשהאצלת סמכויות מסכנת את ההתפתחות או את היכולת האישית שלכם להוביל - אין ספק שמנהיגים צריכים לפתח ולהעצים אנשים אחרים, אך בעודם מתקדמים למשרות בכירות יותר ומנהלים יותר משאבים, הם עלולים להאציל סמכויות רבות מדי שחיוניות להתפתחות האישית שלהם.

3. כשהאצלת הסמכויות עלולה לפגוע בהצלחת הפרויקט - יש מקרים שבהם אין לנו כישורים מתאימים לביצוע הפרויקט, ובמקרים אלה יהיה מטופש שלא להאציל סמכויות לאחרים.

אך יש מקרים שבהם אנו בדיוק האנשים המתאימים לביצוע המשימה אך משום שאנו היחידים בעלי הכישורים להבין נכונה את היקף הפרויקט, אנו נבהלים מקנה המידה שלו ומעבירים את המטלה לאחרים. אף שהאצלת סמכויות היא אמנם כלי ניהול הכרחי, יש מקרים שבהם אתם חושבים לעצמכם, "זה פשוט לא נכון להעביר את זה למישהו אחר", ומסיבה טובה. הצוות שלכם אולי מעוניין בתחומי אחריות נוספים, אך מה שהם באמת רוצים הוא שתדעו מתי להאציל סמכויות.

הכותבת היא מייסדת פארק רוז אדוויזורס. קודם לכן היתה אסטרטגית השקעות במריל לינץ

**

הסוגיה: האם נכון תמיד להאציל סמכויות?

הפתרון: בהחלט לא. יש מקרים שבהם זו תהיה פשוט טעות

הדרך: אל תאצילו סמכויות אם אתם מתקשים להסביר מה אתם רוצים, אם זה יפגע בהצלחת הפרויקט או אם זה יסכן את ההתפתחות האישית שלכם

Harvard Business Monday Morning

מפרסומי בית הספר למינהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ