לוחצים בעדינות על דוושת הגז

הזינוק במחירי הנפט גורם לנהגים רבים לתור אחר חלופות - כמו מכוניות המונעות באמצעות חשמל או גז. יש כבר חברות שמרוויחות מכך. בקרוב אצלנו?

רן שחם, יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן שחם, יותם עירוני

>> לאחר הפוגה קלה חזרו מחירי הנפט בעולם לעלות בשבוע שעבר. העלייה הנוכחית מדגישה את המצב האבסורדי שאליו הגיעה האנושות עקב התמכרותה לנוזל השחור: כמה מדינות אזוטריות שסובלות ממשטר פוליטי מיושן ושאין להן כמעט השפעה על הצריכה העולמית מצליחות שוב לסכן את כלכלת העולם כולו.

רצה הגורל שמרבית תפוקת הנפט נמצאת במדינות שהשפיות הפוליטית מהן והלאה. כיום מדובר בלוב, ומחר זו יכולה להיות איראן, ונצואלה או רוסיה. אלא שהסיבה העיקרית למחירו הגבוה של הנפט היא העובדה שעתודותיו עלולות להתכלות בעוד כמה עשרות שנים, ושהשימוש בו מזהם ומסייע לאפקט החממה.

יוזמות הגמילה מנפט של העשור האחרון, שכללו פיתוח מקורות אנרגיה חלופיים, נבלמו מעט עקב המשבר הכלכלי. עכשיו הן עשויה להתחדש. הראשונים להרוויח מתוכניות הגמילה האלה יהיו גופים שיעבירו את ציי הרכב שלהם להנעה בחשמל או בגז. כרגע נראה שציי רכב גדולים בוחרים בגז, ונהגים פרטיים מעדיפים הנעה חשמלית.

טויוטה היפנית הודיעה השבוע שתתחיל לשווק מטענים ביתיים ללקוחות שירכשו מכונית חשמלית מתוצרתה. המטען יוכל לשמש גם דגמים חשמליים של ניסאן ושברולט שקיימים בשוק.

הבאים להרוויח יהיו יצרני הסוללות למכוניות וספקי הליתיום לייצורן. ספקיות הליתיום הגדולות בעולם הן חברת הכרייה הצ'יליאנית SQM ו-Rockwood האמריקאית.

באחרונה התגלו בעולם מצבורים רבים וגדולים של גז טבעי - מאוסטרליה ועד מזרח הים התיכון. המאגרים האלה מאפשרים למדינות רבות לשקול מחדש את התמהיל האנרגטי הנחוץ להן. המדובר לא רק בייצור חשמל, אלא גם בהנעת כלי רכב.

המעבר להנעה בגז דורש להמיר חלק מהמנגנונים ברכב בתהליך שאינו יקר במיוחד. בנוסף לכך נדרשת תשתית תדלוק. זהו נושא מעט יותר מורכב, אך הוא בהחלט פתיר. ציי רכב גדולים שיש להם שגרת מסלול קבועה יכולים להסתפק במספר קטן של נקודות תדלוק. כך למשל, באחרונה פירסמה חברת שילוח המטענים והדואר UPS כי רכשה 48 משאיות שיונעו בגז מונזל.

את מערכת ההנעה של המשאיות יצרה חברה קנדית בשם ווסטפורט (שקוד המסחר שלה בנאסד"ק הוא WPRT). ווסטפורט היא עדיין חברה מפסידה אמנם, אבל היא כבר נסחרת בשווי של 800 מיליון דולר, עדות לאמונתם של המשקיעים בעתידה.

הנעת כלי רכב בגז אינה סיפור חדש. בארגנטינה יותר מ-90% מכלי הרכב, פרטיים ומסחריים, מונעים בעזרת גז. במדינות רבות באסיה נעים כלי רכב דו-גלגליים על גז. נראה שגם אירופה וארה"ב יאמצו בקרוב טכנולוגיות כאלה. עכשיו נותר לראות אם בשורת המכוניות המונעות בגז תגיע גם אלינו - אימפריית גז ים-תיכונית בהתהוות.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם. חברות בקבוצה עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע כלשהו. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ