הדוב הרוסי חסין לתהפוכות במזרח התיכון

BenchMarker

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

>> בעקבות עליות המחירים בסין אחד הבלוגרים חישב באחרונה כי ב-100 יואן ניתן לקנות כיום עשירית מכמות הביצים מלפני שנה או 30% פחות תפוחים. העלייה באינפלציה בשווקים המתעוררים גרמה להם לפגר אחר השווקים המפותחים לראשונה מזה שנים.

מתחילת השנה המדד ההודי צנח ב-13%, טורקיה נפלה ב-8%, ברזיל וסין איבדו עד 2%. כ-7 מיליארד דולר יצאו מהשווקים המתעוררים בחודש הראשון של השנה - הקצב המהיר ביותר זה שלוש שנים - והחישו עוד את הירידות. לעומת זאת, באירופה ובארה"ב חגיגה של ממש בצפייה להתאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. הבורסה באיטליה עלתה ב-9.5% והחזירה את מרבית הירידות של 2010, הקאק הצרפתי עלה ב-7% וה-500 S&P טיפס ב-5%.

הסיבה המרכזית היא כאמור החששות מפני אינפלציה בשווקים המתעוררים אותם מובילים מחירי הסחורות. מכיוון שמרכיב המזון גבוה בסל הצריכה בשווקים המתעוררים הם חשופים יותר לאינפלציה. עליות המחירים יגררו עליות ריבית נוספות בשווקים אלה, תהליך שכבר החל, והריבית כידוע מכבידה על הבורסות. יתרה מכך, בעקבות המהפכות במזרח התיכון, קפץ מחירה של חבית נפט מסוג ברנט ב-10% בשבוע האחרון ובכ-20% מתחילת השנה.

עליית מחירי הנפט הולידה יוצא מהכלל בשווקים המתעוררים. שוק המניות הרוסי רץ מתחילת השנה ב-12%. בשבוע האחרון שבו רעדו השווקים בעקבות המהפכה בלוב, עלה מדד RTX הרוסי ב-4% בעוד מדד MSCI העולמי ירד ב-1.5%. רוסיה היא היצואנית מספר אחת בעולם של הנפט ועלייה במחירו מיטיבה את מצבו של הדוב הרוסי. יצוא הנפט במדינה (נטו) הוא 10% מהתוצר - השיעור הגבוה ביותר מבין השווקים המתעוררים - מה שמשפר את מאזן התשלומים שלה. 75% מהיצוא של רוסיה מבוסס על נפט. ההערכות הן כי משקיעים זרים המשיכו להגדיל את השקעותיהם במדינה בחודש האחרון, כפי שעשו בחודשים האחרונים.

האם סין, שהיא יבואנית נפט (כ-2% מהתוצר), אמורה לסבול? לא בטוח. יש לה מאזן חזק וכיסים עמוקים שיכולים אולי לסבסד עליות במחיר הנפט, בניגוד לשווקים אחרים כמו הודו או קוריאה. בסינגפור יבוא הנפט הוא 14% מהתוצר. שם ירדה הבורסה ב-2% ובכ-7% מתחילת 2011. בשורה התחתונה, לא ברור אם מחירי הנפט אכן יישארו ברמה הזו עוד הרבה זמן ויעזרו לרוסיה, או יחזרו לרדת.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ