גם דיוויד ברוזה גייס את האינטרנט לטובת האמנות

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה צורף
איילה צורף

>> לא רק אמנים, סופרים וקולנוענים בתחילת דרכם מנהלים את עסקיהם באמצעות הרשת ולא באמצעות הערוצים המסורתיים. גם אמנים ותיקים, כאלה שכבר בנו לעצמם שם ומוניטין, נעזרים יותר ויותר במשאבים שמציע להם האינטרנט. השלבים השונים בתהליך היצירה כוללים מימון, הפקה, הפצה ושיווק, ואמנים רבים מוצאים שהאינטרנט מספק פתרונות טובים, זולים ואפקטיביים יותר מהסתמכות על המו"לים המסורתיים.

אחד הבולטים שעשה את המעבר הזה בחודשים האחרונים הוא דיוויד ברוזה. הוא החליט לחפש את המימון לתקליטו הבא ברשת, ולא אצל חברות התקליטים המסורתיות. לשם כך הוא פנה לאתר בשם KickStarter.com, שכשמו, הוא מיועד להתניע פרויקטים בתחום האמנות.

המודל שעליו מושתת האתר פועל על בסיס התחייבות האמן לשתף ברווחיו את האנשים שסייעו במימון הפקת התקליט (במקום לשתף את חברת התקליטים). כל אחד יכול להשקיע כמה שהוא מעוניין ובהתאם ירוויח בעתיד.

ברוזה ביקש לגייס 63 אלף דולר. על פי כללי האתר, האמן מחויב להוריד את העסקה מהאוויר בתוך פרק זמן מינימלי שהוא קובע לעצמו. זאת כדי שלא ייווצר מצב שבו אמנים שלא מצליחים לגייס את הכסף הדרוש, יציפו את האתר בהצעות שכבר מזמן אינן רלוונטיות או לא אטרקטיביות. המטרה שלו היתה לגייס את הכסף בתוך חודש, עד 14 בפברואר, יום האהבה.

"חברים ואוהדים יקרים", הוא כתב באתר בפנייה בשלוש שפות - אנגלית, ספרדית ועברית: "אני על קו ההתחלה של מיזם מוזיקלי חדש ומרגש בעולם הווירטואלי, והייתי רוצה להזמין גם אתכם להשתתף בחגיגה הזו. לראשונה, בעזרת האינטרנט אתם יכולים לקחת חלק בתהליך היצירתי של הקלטת האלבום העברי החדש שלי שבו אני כותב בפעם הראשונה גם את המלים וגם את המנגינות.

"כיום האינטרנט מהווה פלטפורמה ליזמים של פרוייקטים יצירתיים, קונצפט חדש של שיתוף פעולה יצירתי שמאפשר למוסיקאים כמוני לממן הפקת אלבום באופן עצמאי. צעד שכזה חשוב לא רק לי, אלא להרבה מאוד מוסיקאים ופרפורמרים בארץ ובעולם, שאולי יוכלו בפעם הראשונה לגייס בעצמם את ההשקעה העסקית הנדרשת כדי לחשוף את האמנות, על ידי שיתוף ומעורבות של מכרים, לצד פנייה לחברים חדשים לדרך.

אתם יכולים לעזור ולקחת חלק במיזם בעזרת מתן תמיכה בכל סכום שברצונכם להעניק! עבור כל תמיכה שלכם, תקבלו תגמולים כתודה על התמיכה. משתתפים שיתרמו 75 דולר ויותר, יקבלו הזדמנות לראות חומרים מצולמים מתהליך ההקלטות, לשמוע את שירי האלבום לפני כולם ולהצביע לאהובים עליהם, בכדי לעזור להחליט לגבי השיר שיצא ראשון לרדיו כתקליט שדרים, לעזור בבחירת סדר השירים בדיסק ועוד".

התוצאה, מבחינת ברוזה, היתה חסרת תקדים: בתוך פרק הזמן שהציב לעצמו, הוא גייס 65.5 אלף דולר (כ-2,500 דולר יותר מהיעד המקורי), שהתקבלו מ-305 משקיעים שונים.

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ