בנק ישראל פוגע בנוטלי המשכנתאות

הריבית על המשכנתאות

איל ליבוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איל ליבוביץ

<< המדינה יזמה באחרונה שורת צעדים שאמורים להקל על רוכשי הדירות מחד ולצנן את שוק הנדל"ן מאידך. נדמה שהצעדים לא יגרמו לשינוי בשוק.

התיקון לחוק המקרקעין, שלפיו יגדל הפטור ממס רכישה של דירה ראשונה מ-1.16 מיליון שקל ל-1.35 מיליון הוא שולי לאור העובדה שהנטל של בעלי המשכנתאות כבד ביותר. גם ההקלות בתשלום מס שבח, שנועדו להגדיל את היצע הדירות מיד שנייה בשוק הנדל"ן, אינן משמעותיות.

מצד שני, בבנק ישראל שוקלים בשבועות האחרונים להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות, כמו להגביל את שיעור המימון שהבנקים יוכלו לתת להם ל-50% מערך הנכס. אל מול גזירות בנק ישראל, נדמה שההטבות לכאורה לרוכשי הדירות הן בבחינת כוסות רוח למת. בנק ישראל מתערב באופן בוטה בשוק החופשי באצטלה של אחריות ולמעשה מונע את מימוש חלומם של עשרות אלפי זוגות צעירים לרכוש דירה.

זה זמן רב שבנק ישראל מפחיד את הציבור ומתריע כי מחירי הנדל"ן הגיעו לרמה גבוהה מדי. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר מזהיר כי הלווים יתקשו לפרוע את המשכנתא הצמודה לפריים, מה שיפגע ביציבות הבנקים והמשק. הנגיד מבקש למנוע משבר משכנתאות. ואולם, המצב בישראל שונה מהמצב בארה"ב ערב משבר המשכנתאות - שם ניתן מימון בשווי 100% מערך הנכס, ואילו בישראל מלכתחילה לא ניתן ללווה מימון של יותר מ-70% מערך הנכס.

כוחות השוק בישראל עושים את שלהם וכבר ייצרו בעצמם מנגנוני הגנה על הבנקים ועל האזרחים. כך למשל, זה כמה שנים שהבנקים מקדמים תהליך דירוג אשראי, שיאפשר לקבוע ריביות משתנות ללקוחות. בנוסף, כיועץ המלווה אלפי משפחות בעת לקיחת המשכנתא אני יכול להעיד כי החשש של בנק ישראל מפני בועות חילחל לבנקים ולשמאי המקרקעין. אלה הביאו בחשבון עליית מחירים לא ריאלית והעריכו נכסים בהנחה כי מחירם כיום אינו מציאותי.

מסיבות אלה לא ברורה התערבות בנק ישראל בנושא המשכנתאות. הבנק מציע כעת שכל הלוואה של 60% ויותר מערך הנכס תוגדר אוטומטית כמסוכנת יותר. בנק ישראל מעניק בכך "רישיון" לבנקים לייקר את המשכנתאות, שמא ייכנסו בעתיד לבעיות גבייה בגינן. בדרישותיו אלה יוצר הבנק בועות חדשות ולכן חשוב שיתעשת ויחזור בו. לא לחינם ציין שר השיכון אריאל אטיאס בשבוע החולף כי חלה ירידה דרסטית בלוקחי המשכנתאות לזכאים. כשהריבית על המשכנתא היא 4%, המשמעות היא שהמדינה זורקת את הזוגות הצעירים למים גועשים, ללא מצופים.

מדיניות בנק ישראל תוביל בהכרח לעלייה במחירי השכירות, שכבר כיום נמצאים בשמים. העלייה במחירי השכירות תחזק דווקא את בעלי ההון, שירכשו דירות להשקעה, מה שיוביל לעלייה במחירי הדיור. יתרה מכך, התוצאה היא שהמפקח על הבנקים יצטרך להגן על הבנקים, שלא תהיה להם פרנסה ממכירת משכנתאות, כי פשוט לא יהיה מי שייקח אותן.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בחברת I-M-T, העוסקת בייעוץ משכנתאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ