אושרה השתלטות רופרט מרדוק על בריטיש סקיי

במסגרת העסקה, ששווייה 7.8 מיליארד ליש"ט, תרכוש ניוז קורפ את הנתח בשיעור 61% שבו היא עדיין לא מחזיקה

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלומברג

>> ענקית המדיה ניוז קורפ של המיליארדר רופרט מרדוק זכתה באישורה של ממשלת בריטניה להשתלטות על חברת הלוויין בריטיש סקיי ברודקסטינג (BSkyB).

ניוז קורפ, שמעוניינת לרכוש את הנתח של 61% בבריטיש סקיי שבו היא עדיין לא מחזיקה ב-7.8 מיליארד ליש"ט (12.7 מיליארד דולר), קיבלה אור ירוק לעסקה לאחר שהסכימה לפצל את רשת סקיי ניוז ולהנפיק אותה כחברה ציבורית חדשה - כך אמר אתמול שר התרבות הבריטי ג'רמי האנט. במסגרת ההסכם, מניות בסקיי ניוז יחולקו לבעלי המניות של BskyB וניוז קורפ תשמור על נתח של 39.1%.

בעזרת פשרה הזו, הצליחה ניוז קורפ, שבבעלותה ארבעת העיתונים הגדולים בבריטניה, להימנע מחקירת הגבלים עסקיים שמטרתה לבחון אם הרכישה תעניק למרדוק יותר מדי השפעה בתקשורת הבריטית.

הצעת הרכש של ניוז קורפ עוררה סערה בתקשורת הבריטית. באוקטובר שלחה קבוצה של כמה מגופי התקשורת הבולטים בממלכה, כולל BBC והעיתונים "טלגרף" "וגרדיאן", מכתב משותף לממשלת בריטניה שבו הפצירו בה לבחון את העסקה. במכתב נטען כי השתלטות ניוז קורפ על גופי תקשורת מרכזיים בבריטניה תפגע באינטרס הציבורי. אתמול אמרו אותם גופים כי יערערו על אישור העסקה.

האנט, חבר מפלגת השמרנים, מונה לבחון את העסקה בינואר. שר העסקים וינס כייבל, חבר המפלגה הליברל-דמוקרטית שהיה הראשון לחקור את העסקה, הורחק מהחקירה לאחר שאמר כי הוא "מכריז מלחמה" על מרדוק. העיתון "סאן", שבבעלות ניוז קורפ, תמך בשמרנים במערכת הבחירות האחרונה בבריטניה.

הרכישה, שהיא הגדולה ביותר בתולדות ניוז קורפ, עדיין מצריכה את אישור בעלי המניות של BskyB שמעוניינים שניוז קורפ תעלה את המחיר. שליטה מלאה ב-BskyB תעניק לניוז קורפ גישה ל-51% מצרכני החדשות בבריטניה - לפי הרגולטור על התקשורת בממלכה, Ofcom. הרכישה גם תאפשר למרדוק להציע ללקוחות חבילות המשלבות מנויים לעיתון ולטלוויזיה בלוויין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ