מפקד האוכלוסין בהודו חושף חברה משתנה

מפקד האוכלוסין בהודו, שהסתיים השבוע, עתיד להצביע על שינויים מרחיקי לכת

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט

דהרדון, הודו לאחראית על מפקד האוכלוסין בדהרדון, בירתה של מדינת אוטראחאנד בצפון הודו, היתה בעיה. בסוף 2010 פקדו אנשיה את תושבי הכפרים בהרים הגבוהים ביותר במדינה, אבל שלג כבד הפך את המסע בהימלאיה לבלתי אפשרי כמעט. המפקד כבר היה בעיצומו והיא נדרשה לפקוד גם את החיילים בגבול בין הודו לסין בצפון, ונפאל במזרח. תנאי מזג האוויר איפשרו להגיע למוצבים רק ברגל, והמידע שאספו על החיילים נחשב רגיש.

למרבה המזל, עמד לרשותה גיבור. קצין תותחנים ירד מההר ועבר הכשרה כפוקד. הוא הצטרף לצבא של כ-2.7 מיליון פוקדים - יותר ממספר התושבים בלא מעט מדינות קטנות. הםיצאו למנות את מספר הנפשות בהודו, במבצע שהסתיים ב-28 בפברואר. במיזם הענק נספרו כ-1.2 מיליארדי אנשים, לפי הערכה. כל אדם שנפקד אמור היה להשיב על סדרת שאלות, שנשאלו באחת מ-16 שפות המדוברות בהודו.

על פי נהלים שנקבעו כבר במפקד הראשון בהודו, שהתקיים ב-1872 על פי חוקי האימפריה הבריטית, הפוקדים סקרו 650 אלף יישובים. הם נדרשו לראיין את כל תושבי הודו, ובכללם בני שבטים שוכני יערות, התושבים העוינים של איי אנדמאן המרוחקים וחסרי הבית המסתופפים בתחנות הרכבת של ערי הודו. הפוקדים היו רשאים להימנע מלהגיע לאזורים שנשלטים בידי מורדים, כמו חלקים בצ'הטיסגאר במזרח הודו, הרוחשת לוחמי גרילה מאואיסטים.

חלק מהתוצאות ברורות כבר עכשיו. לפי ההערכות הדמוגרפיות, בעשור האחרון נוספו להודו 180 מיליון נפש. כלומר, בכל דקה נולדים במדינה 34 תינוקות. בשנת 2025 תהיה אוכלוסיית הודו גדולה מאוכלוסיית סין. הגידול המשמעותי ביותר במספר התושבים מתרחש כיום במדינות העניות יותר, בעיקר בצפון הודו ובמזרחה. סורקים אלקטרוניים, שכל אחד מהם קורא 50 אלף טפסים בכתב יד ביום, יאפשרו פרסום תוצאות ראשוניות כחודש לאחר תום המפקד.

קובעי המדיניות, וכן מוסדות וחברות המסתמכים על נתוני המפקד, מייחסים חשיבות מיוחדת לפרטים שאפשר להסיק מהם מסקנות על מגמות חברתיות וכלכליות. במפקד האחרון, לדוגמה, התגלה חוסר איזון מחפיר בין גברים לנשים בפונג'ב, בהריאנה ובכמה מדינות נוספות. בעקבות הגילויים נחקקו חוקים שנועדו למנוע הפלות של עוברים ממין נקבה. המפקד החדש אמור להראות אם היתה לחוקים האלה השפעה כלשהי (בדיקות אולטרסאונד הן נגישות וזולות בהודו, ולכן לא מומלץ לתלות בכך תקוות רבות). המפקד גם אמור לאמוד את הצלחת המסע הלאומי לשיפור שיעורי האוריינות, שבהודו הם נמוכים להחריד.

המחקר גם ילמד כיצד השפיעה הצמיחה הכלכלית המואצת של העשור האחרון על חיי היומיום של האזרחים מהשורה, ובמיוחד על בני המעמד הבינוני המתרחב במהירות. הוא יספק נתונים על ההגירה הפנימית ועל הרגלי הצריכה משתנים. המפקד הקודם הראה, שבתחילת המאה ה-21 היו אופניים, מכשיר טלוויזיה או חדר שירותים בפחות ממחצית בתי האב בהודו. בפחות מעשירית מבתי האב היה טלפון ורק ל-2.5% מהתושבים היתה מכונית.

כיום, חברות הטלפון רושמות מיליוני מנויים חדשים בכל חודש והמכירות של מכוניות, קטנועים ומוצרי צריכה אחרים מרקיעות שחקים. המגמות האלה ניכרות היטב ברחובות דהרדון הפקוקים, שעננת עשן כחולה מרחפת מעליהם. כלי הרכב מתקדמים בקצב הליכה. לקצין התותחנים השב לגדודו התנועה בעיר הסואנת קשה, מן הסתם, הרבה יותר ממסע בשלג. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ