נתניהו: "המשרתים במערכת הביטחון הם לא עובדי מדינה. הם מעבר לזה"

בלעדי כל ראשי מערכת הביטחון התכנסו בלשכתו של ראש הממשלה כדי ללחוץ עליו לאשר הטבות לגמלאי המערכת

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> "המשרתים במערכת הביטחון הם לא עובדי מדינה. הם מעבר לזה" - כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפגישה שנערכה שלשום בלשכתו בירושלים ועסקה בגובה הפנסיה של משרתי מערכת הביטחון.

בלשכת נתניהו התכנסו כל ראשי כל מערכת הביטחון לזרועותיה: שר הביטחון, מנכ"ל משרדו, הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ, השר לביטחון פנים ומנכ"ל משרדו, מפכ"ל המשטרה וראש השב"ס. עילת הכינוס לא היתה דיון ביטחוני, אלא גובה הפנסיה שלהם ושל כל משרתי המערכת, בעבר, בהווה ובעתיד.

מטרת המפגש היתה לנסות ולקדם את המעבר של כל גמלאי מערכת הביטחון מפנסיה שהיתה צמודה עד כה לשכר המשרתים בפועל במערכת לפנסיה הצמודה למדד המחירים לצרכן. כל השירות הציבורי, למעט מערכת הביטחון ובנק ישראל, השלימו את המעבר בשנים האחרונות, רובם ב-2008.

המדינה מפצה את גמלאי השירות הציבורי המסכימים לעבור להצמדה לפנסיה צמודת מדד במענק חד-פעמי. ההערכה היא כי מענק כזה לכלל גמלאי מערכת הביטחון לזרועותיה שווה 2 מיליארד שקל, מהם1.25 מיליארד לגמלאי צה"ל.

בפגישה עם נתניהו אמרו נציגי מערכת הביטחון כי הם מסכימים לדרישת האוצר להצמדת הפנסיה שלהם למדד המחירים לצרכן, אך הם דורשים כי בנוסף להצמדה למדד, בשל ייחודם, יהיו הצמדות נוספות, למשל לשחיקה בשכר במערכת הביטחון לעומת סקטורים אחרים, כמקובל בגמלאות לאלמנות ויתומי מערכת הביטחון. נציגי מערכת הביטחון דרשו גם כי שר הביטחון והרמטכ"ל יהיו אחראים לנושא גובה הגמלה של יוצאי המערכת עם המעבר להצמדה למדד.

האוצר דורש לקבל אחריות על גמלאי מערכת הביטחון

האוצר יוצג בפגישה על ידי שר האוצר יובל שטייניץ, ראש אגף תקציבים אודי ניסן, וסגנו לנושאי ביטחון רותם פלג. האוצר עומד על כך כי עם המעבר לפנסיה צמודת מדד לא יהיו עוד הצמדות בגמלת יוצאי מערכת הביטחון, וכי האוצר לבדו יהיה האחראי לנושא גמלאות מערכת הביטחון, כמקובל לגבי כלל עובדי המגזר הציבורי ועובדי המדינה, בלי כל אחריות או מוערבות של שר הביטחון והרמטכ"ל.

בתשובתו הדגיש נתניהו, כי הוא מבין את עמדות ראשי מערכת הביטחון ודרישותיהם, כולל הרצון של כל הארגונים להיות צמודים לשכר ולגמלה הנהוגים בצה"ל. לדבריו, אין עוררין על כך כי הגמלה של אנשי מערכת הביטחון נשחקה בשנים האחרונות. לדבריו, הוא יכנס פורום מייצג מצומצם יותר, תוך שבוע וחצי, במטרה להגיע להסכמות מחייבות. ראש הממשלה גם ציין כי קיימת שחיקה גדולה בשכר השוטרים מ-2005, והיא מחייבת פיתרון.

אחרי הפגישה הנקודות העיקריות שנותרו במחלוקת בין מערכת הביטחון והאוצר הן שלוש: האם גמלאי מערכת הביטחון יהיו צמודים בפנסיה שלהם למדד המחירים לצרכן בלבד, כדרישת האוצר, או שהם יישארו צמודים גם לשכר משרתי הקבע הפעילים לפי דרישת מערכת הביטחון; תאריך החלת תנאי מעבר גמלאי מערכת הביטחון לפנסיה צמודת מדד: מיום חתימת ההסכם (2011), כפי שדורש האוצר, או מהיום שבו נשחקו גמלאות מערכת הביטחון, או התאריך שבו עברו רוב עובדי המגזר הציבורי לפנסיה צמודת מדד (2008), כפי שדרושים במערכת הביטחון; וכיצד תחולק חבילת ההטבות לגמלאי מערכת הביטחון - 2 מיליארד שקל - עם המעבר לפנסיה צמודת מדד, על פני כמה שנים היא תתפרס, ובעיקר אם הכסף יבוא ממקורות מערכת הביטחון (תקציב צה"ל, השירותים החשאיים, המשטרה ושב"ס) או מהאוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ